16-02-2024 13:33

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Συναρπαστική αγωνιστική με τρία τάι μπρέικ και τους Κελεό, Άλιμο να συνεχίζουν με νίκες την μεταξύ τους κόντρα

Μόνος πρώτος στην κορυφή της Τοπικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ συνέχισε να βρίσκεται ο Κελεός, ο οποίος για την 17η αγωνιστική, επικράτησε άνετα εκτός έδρας με 0-3 του Περιστερίου και έφτασε τους 47 βαθμούς.

Η ομάδα της Ελευσίνας που έχει μία μόνο ήττα συνολικά, έφτασε πλέον τις 14 διαδοχικές νίκες με απολογισμό 48-10 σετ. Το γηπεδούχο Περιστέρι παρέμεινε στην έκτη θέση με 23 πόντους.

Στη δεύτερη θέση και σε απόσταση ενός τριπόντου ο ‘Αλιμος με 44 βαθμούς, ο οποίος νίκησε εκτός έδρας τον Αίολο με 1-3. Οι φιλοξενούμενες χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή από 1-0 για να φτάσουν στο «διπλό», και να «κλειδώσουν» το σημαντικό τρίποντο που τον διατήρησε κοντά στον Κελεό. Από την άλλη η γηπεδούχος ομάδα του Ταύρου πάλεψε κυρίως στα δύο πρώτα σετ, αλλα στη συνέχεια δεν άντεξε και παρέμεινε στην όγδοη θέση.

Στο πρώτο τάι μπρέικ της αγωνιστικής ο΄προτελευταίος Ιπποκράτης πήρε το ντέρμπι των ουραγών κόντρα στον Οδυσσέα Αγ. Βαρβάρας με 3-2 και ανέβηκε στους 15 βαθμούς, βυθίζοντας παράλληλα τον αντίπαλο του στο -10 με πέντε βαθμούς.’

Οσον αφορά το ματς ηταν συναρπαστικό με την ομάδα της Αγ. Βαρβάρας από 1-0 να παίρνει προβάδισμα με 1-2, και την ομάδα του Χαϊδαρίου να απαντάει με νέα ανατροπή, και να παίρνει το πολύτιμο δίποντο.

Στα πέντε σετ κρίθηκε και η αναμέτρηση του Φοίνικα με την πέμπτη Άμιλλα. Η γηπεδούχος ομάδα του Πειραιά αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ, πέρασε μπροστά με 2-1, η ομάδα του Καματερού ισοφάρισε σε 2-2 και όλα κρίθηκαν σε δραματικό τάι μπρέικ με 15-12 και 3-2.Με το δίποντο αυτό ο δέκατος Φοίνικας πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, και ανέβηκε στους 17 βαθμούς.

Στο τρίτο θρίλερ της αγωνιστικής, ο ‘Αρης Αμφιάλης επικράτησε πολύ δύσκολα με 2-3 του Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος στο Αιγάλεω. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-1 και 1-2 αλλα οι παθιασμένες γηπεδούχες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί μετά από μεγάλη μάχη η ομάδα της Αμφιάλης επικράτησε με 10-15, και απέδρασε με το δίποντο που την διατήρησε στην τρίτη θέση. Για τις ηττημένες ήταν η τρίτη σερί ήττα, ενώ για τον Άρη η δεύτερη διαδοχική νίκη.

Το παιχνίδι ΑΕ Ρέντη- Δραπετσώνα αναβλήθηκε και θα οριστεί σε νέα ημερομηνία από την ΕΣΠΕΔΑ.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

ΑΕ Ρέντη- ΔΑΣ Δραπετσώνα - Αναβλήθηκε

ΑΣ Περιστέρι- Κελεός 1-3(15 - 25 (1), 21 - 25 (2), 16 - 25 (3)

Αιολος Ταύρος – ΑΠΣ Αλίμου 1-3 (25 - 21 (1), 23 - 25 (2), 17 - 25 (3), 19 - 25 (4)

ΑΣΟ Ιπποκράτης- Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας 3-2 (25 - 23 (1), 24 - 26 (2), 19 - 25 (3), 25 - 20 (4), 15 - 9 (5)

Φοίνικας- ‘Αμιλλα 3-2 (23 - 25 (1), 25 - 19 (2), 25 - 8 (3), 17 - 25 (4), 15 - 12 (5)

Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος- ‘Άρης Αμφιάλης 2-3 (23 - 25 (1), 25 - 20 (2), 15 - 25 (3), 25 - 21 (4), 10 - 15 (5)