02-02-2024 16:04

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Διατήρησε την μοναξιά της κορυφής ο Κελεός, από κοντά ο Άλιμος, τεράστια νίκη έκπληξη της ΑΕ Ρέντη

Μόνος πρώτος στην κορυφή της Τοπικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ παρέμεινε ο Κελεός, ο οποίος για την 15η αγωνιστική επικράτησε με 1-3 του Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθλεριος και έφτασε τους 41 πόντους.

Η ομάδα της Ελευσίνας ήταν καλύτερη, βρήκε αντίσταση μόνο στα δύο από τα τέσσερα σετ από τις γηπεδούχες και συμπλήρωσε 12 σερί αγωνιστικές αήττητη.

Από την άλλη η ομάδα του Αιγάλεω που έδωσε τον πέμπτο διαδοχικό εντός έδρας αγώνα της μέσα στο Γενάρη, υπέστη την τρίτη ήττα και παρέμεινε στην έβδομη θέση. Στη δεύτερη θέση ο ‘Αλιμος με 38 βαθμούς οποίος επικράτησε με 0-3 στην Αγ. Βαρβάρα του ουραγού Οδυσσέα που έχει μία νίκη στο πρωτάθλημα.

Τεράστια έκπληξη στο Ρέντη, όπου η γηπεδούχος ΑΕ μετά από συγκλονιστικό ματς λύγισε 3-0 τον τρίτο της βαθμολογίας, Αρη Αμφιάλης. Χαρακτηριστικό του μεγάλου θρίλερ που εξελίχθηκε ο αγώνας, και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με το ίδιο αποτέλεσμα 26-24, 26-24, 26-24!Με αυτό το απίθανο τρίποντο η ένατη ΑΕ Ρέντη πλησίασε στον πόντο τον όγδοο Αίολο ενώ Αρης ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με την Δραπετσώνα στους 30 πόντους.

Η ομάδα του Γιάννη Πλίθη ήταν ανώτερη και πέρασε σχετικά άνετα από το Χαϊδάρι κόντρα στον Ιπποκράτη με 1-3, ο οποίος ήταν απειλητικός για ένα μόνο σετ και συνέχισε να είναι 10ος.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η ‘Αμιλλα διατήρησε την πέμπτη θέση της βαθμολογίας με καθαρό τρίποντο στον Ταύρο, κόντρα στον Αίολο που διεκδίκησε μόνο το πρώτο σετ, το οποίο και έχασε με την ελάχιστη διαφορά (24-26). Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Φοίνικας που λύγισε στην έδρα του με 3-1 το μαχητικό Περιστέρι το οποίο είχε μεγάλες διακυμάνσεις στην απόδοση του.

Τα αποτελέσματα (15η αγωνιστική)

Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος- ΑΟ Κελεός 1-3 14 - 25 (1), 25 - 23 (2), 21 - 25 (3), 17 - 25 (4)

ΑΣ Ιπποκράτης- ΔΑΣ Δραπετσώνα 1-3 (9 - 25 (1), 19 - 25 (2), 25 - 23 (3), 16 - 25 (4)

Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας- ΑΠΣ Αλίμου 0-3 (12 - 25 (1), 22 - 25 (2), 23 - 25 (3)

Αίολος Ταύρος – ΑΠΣ Άμιλλα 0-3 (24 - 26 (1), 17 - 25 (2), 20 - 25 (3)

ΑΕ Ρέντη- ΑΠΣ ‘Αρης Αμφιάλης 3-0 (26-24, 26-24, 26-24)

Φοίνικας-ΑΣ Περιστέρι 3-1 (25 - 17 (1), 25 - 21 (2), 17 - 25 (3), 27 - 25 (4)