24-01-2024 16:28

Β’ εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Απώλεια βαθμού για τον πρωτοπόρο Φοίβο, δεύτερη ανέβηκε η Άνοιξη, μεγάλο διπλό για Παπάγου

Ακόμα πιο ξεκάθαρα έγιναν τα πράγματα στην τετράδα για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ. Ο Φοίβος Μελισσίων διατηρήθηκε στην κορυφή, ο ΑΟ Άνοιξης συνέχισε με νίκη ενώ ο Παπάγου άνοιξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά από την πέμπτη θέση.

Νίκη στο τάι μπρέικ πέτυχε ο Φοίβος Μελισσίων κόντρα στη σκληρή Νίκη Αμαρουσίου αφήνοντας ωστόσο ένα χαμένο βαθμό. Το παιχνίδι είχε συνεχείς ανατροπές με όλα τα σετ να κρίνονται με μικρή διαφορά. Το 1-0 μετατράπηκε σε 1-2 και τελικά ο Φοίβος με 3-2 πήρε μία ακόμα νίκη παραμένοντας πρώτος και αήττητος με 36 βαθμούς.

Η αναβολή του αγώνα της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης με τους Ίωνες, λογω της απουσίας αθλήτριας με την Εθνική Κορασίδων,έδωσε την ευκαιρία στον ΑΟ Άνοιξης να βρεθεί στη δεύτερη θέση έστω και με παιχνίδι παραπάνω. Με καλή εμφάνιση και νίκη 3-0 επί της Γκράβας ο ΑΟ Άνοιξης έδωσε συνέχεια στο σερί νικών και πλέον ισοβαθμεί με τη Δεξαμενή στους 30 βαθμούς.

Νίκη μεγάλης σημασίας πέτυχε ο ΑΣ Παπάγου στην έδρα των Νέων Βύρωνος. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό ωστόσο ο Παπάγου είχε τον τρόπο και έφτασε στο 0-3 αντέχοντας στην πίεση των γηπεδούχων που κυρίως στο πρώτο και το τρίτο σετ διεκδίκησαν το κάτι παραπάνω.

Πλέον η διαφορά των δύο ομάδων άγγιξε τους 8 βαθμούς και ο Παπάγου απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την τέταρτη θέση παραμένοντας παράλληλα έναν πόντο μακριά από Δεξαμενή και ΑΟ Άνοιξης.

Με νίκη συνέχισε ο Απόλλωνας Αγίου Δημητρίου καθώς επικράτησε της Αθηνάς Μαγκουφάνας με 0-3. Το κομβικό δεύτερο σετ κατέληξε στις φιλοξενούμενες με 25-27 και αυτό έδωσε ώθηση στον Απόλλωνα που με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση κατέκτησε και το επόμενο σετ και έφτασε στη νίκη.

Επιστροφή στις νίκες και για τη Νέα Μάκρη που με 0-3 πέρασε επιτυχώς από την έδρα των Θρακομακεδόνων. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Νέας Μάκρης έφτασε τους 9 βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί με τους Θρακομακεδόνες.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

13η αγωνιστική

ΑΟ Άνοιξης - ΑΕ Γκράβας    3-0 (25-14,25-17,25-16)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΑΣ Παπάγου   0-3 (20-25,15-25,22-25)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - Ίωνες ΑΣΠ  Αναβολή

ΑΟ Θρακομακεδόνων - ΕΣ Νέας Μάκρης    0-3 (19-25,19-25,21-25)

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου 3-2 (26-24,22-25,20-25,26-24,15-12)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου   0-3 (18-25,25-27,12-25)