22-01-2024 17:18

Τοπική 3 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Σημαντικές εκτός έδρας νίκες για Λαύριο και Νήαρ Ηστ

Με τρεις ομάδες να διπλασιάζουν τις νίκες τους αλλά δύο από αυτές να συνεχίζουν χωρίς απώλεια βαθμού ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης Τοπικής Κατηγορίας 3 Γυναικών.

Καλή εμφάνιση και νίκη 0-3 πέτυχε το Λαύριο κόντρα στον Εθνικό. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυναμικά και πήραν προβάδισμα στα σετ. Το τρίτο σετ έμοιαζε με μαραθώνιος καθώς χρειάστηκε να φτάσει στο 29-31 ώστε να ολοκληρωθεί και να πάρουν οι φιλοξενούμενες τη νίκη με καθαρό σκορ.

Το δεύτερο τρίποντο πήρε η Νηαρ Ηστ μετά το 1-3 επί του Αστέρα Εξαρχείων. Παρά την κατάκτηση του πρώτου σετ με σχετική άνεση οι γηπεδούχες ανέβασαν απόδοση, δυσκόλεψαν τη Νηαρ Ηστ στο δεύτερο σετ και κατέκτησαν το τρίτο. Ωστόσο οι φιλοξενούμενες ήταν πιο προσεκτικές, μείωσαν τα λάθη και έφτασαν στο νικηφόρο 1-3 προσθέτοντας άλλους τρεις βαθμούς στη συγκομιδή τους.

Δεύτερη νίκη αλλά χαμένος βαθμός για τον ΑΣΟΧ Φοίβο που χρειάστηκε τάι μπρέικ για να επικρατήσει του Αετού Μεταμόρφωσης. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 1-0 και 2-1 στα σετ αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό. Η ομάδα του Φοίβου ανέκαμψε και αφού έφερε το παιχνίδι ξανά σε ισορροπία ολοκλήρωσε την ανατροπή κερδίζοντας και το πέμπτο σετ και με 2-3 πήρε το δίποντο.

Την πρώτη του νίκη στη Β’ Φάση πέτυχε ο Ηρακλής Αγίου Δημητρίου αφού με 3-1 έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Παλλήνης. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν μετά το 19-25 του πρώτου σετ. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, όμως, η ομάδα του Ηρακλής Αγίου Δημητρίου βελτιώθηκε και ανέτρεψε τα δεδομένα φτάνοντας στη νίκη με 3-1.