14-12-2023 12:46

Β εθνική γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Κράτησε κορυφή και αήττητο ο Θρίαμβος που λύγισε στο σούπερ ντέρμπι τον Εθνικό Πειραιώς με 3-2.

Ο «νόμος» του Χαϊδαρίου λειτούργησε και πάλι… Ο Θρίαμβος ήταν ο νικητής της «μητέρας των μαχών» που ολοκληρώθηκε με 3-2 για την 10η αγωνιστική της Β’ εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ. Οι γηπεδούχες με αυτό το δίποντο, κράτησαν το αήττητο και την μοναξιά της κορυφής με 10/10 και 28 πόντους.

Από την άλλη ο Εθνικός που αγωνίστηκε ως διεκδικητής του τίτλου, κατάφερε να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ όπου έχασε στις λεπτομέρειες. Ήταν η πρώτη φετινή ήττα της ομάδας του Πειραιά, η οποία βρίσκεται μόλις στο -2 από την πρώτη θέση και συνεχίζει να καταδιώκει τον Θρίαμβο.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά ποιοτικό με πολλές ανατροπές ,μεγάλο πάθος και δίψα για νίκη από τους δύο μονομάχους, μέσα σε μια κατάμεστη έδρα. Συνολικά οι φίλοι των δύο ομάδων στάθηκαν σε αθλητικά πλαίσια και αποτέλεσαν μέρος του σούπερ ντέρμπι.Αρχικά ο Εθνικός πήρε το πρώτο σετ με 18-25, ο Θρίαμβος ισοφάρισε σε 1-1 με 25-22 και πήρε προβάδισμα με το εντυπωσιακό 25-11. Ο Εθνικός αντέδρασε και ισοφάρισε και αυτός σε 2-2 με περίπατο 12-25!

Στο τάι μπρέικ μετά από μεγάλο θρίλερ, οι γηπεδούχες ήταν τελικά αυτές που επικράτησαν στα σημεία με 15-12 . Για τον Εθνικό η … μεγάλη εβδομάδα συνεχίζεται καθώς την Κυριακή (17/12) θα αγωνιστεί στον τελικό κυπέλλου της Ένωσης με τον Κελεό Ελευσίνας στο κλειστό του Κερατσινίου.

Στην τριαδα με 23 βαθμούς σκαρφάλωσε ο Κρόνος Αγ. Αναργύρων ο οποίος πήρε εκτός έδρας τρίποντο με αντίπαλο το Π. Φάληρο που έχει καθοδική πτώση, και πλησίασε τον δεύτερο Εθνικό στο-3.Στα υπόλοιπα παιχνίδια , η Ίριδα με 22 βαθμούς υποχώρησε στην τέταρτη θέση, μετά την απόδραση της με 2-3 από την Νίκαια. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης παραλίγο να πέσει θύμα μεγάλης έκπληξης καθώς βρέθηκε πίσω με 2-1 από τον ουραγό Ιάσωνα. αλλα κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Στα πέντε σετ κρίθηκε και το ντέρμπι μεταξύ του ΑΣΗ με την Γλυφάδα. Η ομάδα της Ηλιούπολης λύγισε δύσκολα 3-2 τον πολύ ανταγωνιστικό ΑΣΠ και ανέβηκε στην πέμπτη θέση, ενώ άφησε τον αντίπαλο του στην έκτη.Επιστροφή στις νίκες για το Μοσχάτο. Αν και έπαιξε πέντε σετ στον ημιτελικό του κυπέλλου κόντρα στον Κελεό, όπου αποκλείστηκε, κατάφερε χθες βράδυ να σταθεί δυνατό και αποφασιστικό στον Κορυδαλλό, και να πάρει σημαντικό τρίποντο με 1-3, αποτέλεσμα που το διατήρησε στην έβδομη θέση.

Από την άλλη για την γηπεδούχο Άρτεμις που αντιστάθηκε για δύο σετ, ήταν η τρίτη σερί ήττα που την κράτησε για άλλη μια αγωνιστική χαμηλά στην βαθμολογία. Τέλος στην κόντρα νεοφώτιστων, ο Έσπερος νίκησε 3-0 τον ΓΣ Ιλίου και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Παράλληλα η ομάδα της Καλλιθέας ανέβηκε στην 10η θέση και «βύθισε» στην 11η την ομάδα των Λιοσίων.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Θρίαμβος- Εθνικός 3-2( 18 - 25 (1), 25 - 22 (2), 25 - 11 (3), 12 - 25 (4), 15 - 12 (5)

Ιάσωνας Νίκαιας-Ίριδα 2-3 (19 - 25 (1), 25 - 22 (2), 25 - 21 (3), 25 - 27 (4), 8 - 15 (5)

ΑΟ Π. Φαλήρου- Κρόνος Αγ. Αναργύρων 1-3 (12 - 25 (1), 21 - 25 (2), 28 - 26 (3), 21 - 25 (4)

ΑΓΣ Άρτεμις- ΑΟΠ Μοσχάτου 1-3 21 - 25 (1), 25 - 17 (2), 13 - 25 (3), 22 - 25 (4)

ΑΣ Ηλιούπολης-ΑΣΠ Γλυφάδα 3-2 (23 - 25 (1), 25 - 22 (2), 25 - 18 (3), 22 - 25 (4), 15 - 10 (5)

ΠΟΚ Έσπερος-ΓΣ Ιλίου 3-0 (25 - 11 (1), 25 - 22 (2), 25 - 20 (3)