01-12-2023 12:45

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Ασταμάτητος ο πρωτοπόρος Άλιμος με 8/8, σταθερά δεύτερος ο Κελεός που πήρε το ντέρμπι με Αμφιάλη, στο -1 η τρίτη Δραπετσώνα

Μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας της όγδοης αγωνιστικής της Τοπικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, με +3 (23β) εξακολουθεί να βρίσκεται ο Άλιμος, μετά την αντίστοιχη σερί νίκη που πέτυχε με 3-0 κόντρα στον Φοίνικα Πειραιά. Η ομάδα του ΑΠΣ που έχει χάσει μόνο τρία σετ μέχρι τώρα, και σε αυτό το ματς ήταν πολύ καλύτερη, επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό της, πίεσε στο σερβίς και γενικά δεν άφησε περιθώρια στον φιλότιμο Φοίνικα να διεκδικήσει κάτι από το συγκεκριμένο ματς.

Σταθερά στην δεύτερη θέση ο Κελεός που πήρε με 3-1 το ντέρμπι τετράδας κόντρα στον Άρη Αμφιάλης. Ο σύλλογος της Ελευσίνας δυσκολεύτηκε για να πάρει τη νίκη, καθώς επικράτησε οριακά στα δύο από τα τέσσερα σετ του αγώνα, ενώ με το νέο τρίποντο έφτασε τους 20 πόντους.

Αρχικά η ομάδα του Θοδωρή Μπεκιάρη ξεκίνησε με 25-23, ο Άρης ισοφάρισε σε 1-1 με 24-26, πήρε εύκολα το τρίτο με 25-11, και με 25-21 σφράγισε το τέταρτο σετ, και τη νίκη που ήταν η πέμπτη διαδοχική. Για την ομάδα της Αμφιάλης που παλεψε όσο μπορούσε, ήταν η δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα που την υποχρέωσε να χάσει νέο βαθμολογικό έδαφος, και να μείνει στο -8 από την κορυφή.

Από νίκη σε νίκη συνεχίζει η φορμαρισμένη Δραπετσώνα. Η ομάδα του Γιάννη Πλίθη ανώτερη επικράτησε 3-0 του Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος.   Ο ΔΑΣ συμπλήρωσε έξι σερί νίκες και με 19 πόντους συνέχισε να βρίσκεται στην τρίτη θέση και έναν βαθμό πίσω από τον δεύτερο Κελεό. Από την άλλη οι φιλοξενούμενες του Σπύρου Νικολάκη δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και να στείλουν το ματς στο αγαπημένο τους τάι μπρέικ.

Επιστροφή στις νίκες για την Άμιλλα η οποία στο γειτονικό ντέρμπι «φρέναρε» με 3-1 το Περιστέρι που ερχόταν με φόρα και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και στο -1 από τον τέταρτο Άρη Αμφιάλης.

Στην έκτη θέση σκαρφάλωσε ο Αίολος Ταύρου που απέδρασε με 1-3 από το κλειστό του Χαϊδαρίου με αντίπαλο τον Ιπποκράτη. Τέλος το ρόδι έσπασε ο Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας ο οποίος πήρε την πρώτη φετινή νίκη με 3-0 κόντρα στην ΑΕ Ρέντη και με 4 πόντους ξεκόλλησε από την ουρά της βαθμολογίας.

Αποτελεσματα της 8η αγωνιστικής

ΔΑΣ Δραπετσώνα- Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος 3-0 (25 - 16 (1), 25 - 22 (2), 25 - 17 (3)

ΑΠΣ Αλίμου- Φοίνικας 3-0 (25 - 19 (1), 25 - 21 (2), 25 - 17 (3)

ΑΠΣ Άμιλλα- ΑΣ Περιστέρι 3-1 (25 - 22 (1), 25 - 19 (2), 20 - 25 (3), 25 - 15 (4

)Κελεός- ‘Αρης Αμφιάλης 3-1 (25 - 23 (1), 24 - 26 (2), 25 - 11 (3), 25 - 21 (4)

ΑΣΟ Ιπποκράτης- Αίολος Ταύρου 1-3

Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας- ΑΕ Ρέντη 3-0