23-11-2023 13:49

ΕΣΠΕΔΑ Β’ εθνική Γυναικών: Ακλόνητος στην κορυφή ο Θρίαμβος με 7/7, δεύτερος ο Εθνικός που ξεπέρασε εύκολα την Ίριδα, τρίποντα για Κρόνο, Γλυφάδα, ΑΣΗ, Άρτεμις

Ακάθεκτος ο Θρίαμβος, συνέχισε την αήττητη πορεία του, καθώς για την χθεσινή έβδομη αγωνιστική της Β εθνικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, κέρδισε εκτός έδρας το Μοσχάτο με 0-3 και με 21 πόντους και 7/7 νίκες συνέχισε να κάνει κατάληψη της κορυφής.

Πλέον τον πρωτοπόρο Θρίαμβο περιμένουν τρία παιχνίδια με μεγάλο βαθμό δυσκολίας αφου αντίπαλοι θα είναι ομάδες της τετράδας, (Κρόνος εντός, Ίριδα εκτός, Εθνικός εντός), από τα αποτελέσματα των οποίων θα κριθεί η αγωνιστική αντοχή διάρκεια του ΑΟ.

Από την άλλη το γηπεδούχο Μοσχάτο εμφανώς κουρασμένο από τα δύο συνεχή ματς σε πρωτάθλημα και κύπελλο με ΓΣ Ιλίου και Ιάσωνα Νίκαιας αντίστοιχα, αλλα και η ανωτερότητα του αντιπάλου δεν του επέτρεψαν να αντισταθεί.Σε περίπατο του Εθνικού ολοκληρώθηκε το αναμενόμενο ντέρμπι τετράδας κόντρα στην Ίριδα. Οι παίκτριες του Γιώργου Δερμάτη πέρασαν με το εμφατικό 0-3 (19-25, 16-25, 11-25) από το βοηθητικό του ΣΕΦ και με 7/7 και 19 πόντους, είναι η μοναδική αήττητη ομάδα που συνεχίζει να κυνηγάει τον πρωτοπόρο Θρίαμβο. Το μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής στις 13/12 στο Χαϊδάρι, αναμένεται να είναι και ο τελικός πρώτης θέσης της κατηγορίας για τον ‘Α γύρο.

Όσον αφορά την ομάδα της Ν. Σμύρνης αυτή πλέον υποχώρησε στην τρίτη θέση με 17 πόντους, ενώ την πλησίασε ο Κρόνος. Η ομάδα των Αγ. Αναργύρων μετά από δύο διαδοχικές ήττες, επέστρεψε στις νίκες με άνετο 3-0 κόντρα στον ΓΣ Ιλίου, ο οποίος δεν μπόρεσε να απειλήσει σε κανένα σετ τους γηπεδούχους.

Δεύτερη σερί νίκη και τρίτη συνολικά για τον ΑΣ Ηλιούπολης, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει με καθαρό τρίποντο (3-1) του Π. Φαλήρου. Η ομάδα της Μαρίνας Καλαϊτζίεβα βελτίωσε την βαθμολογική της θέσης μετά το αρχικό κακό ξεκίνημα που την κράτησε χαμηλά στην βαθμολογία. Το Π. Φάληρο αντέδρασε μόνο στο δεύτερο σετ που πήρε και ισοφάρισε πρόσωρινά σε 1-1 αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε.

Επιστροφή στις νίκες για την Γλυφάδα η οποία νίκησε 3-0 το νεοφώτιστο Ιάσωνα Νίκαιας. Η ομάδα των νοτίων προαστίων κυριάρχησε στα δύο πρώτα σετ, στο τρίτο ο Ιάσωνας αντέδρασε, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι κατάφεραν να επικρατήσουν στις λεπτομέρειες και να πάρουν το τρίποντο που τόσο ήθελαν. Παράλληλα ήταν η τρίτη νίκη συνολικά για την Γλυφάδα που την έφερε στην έκτη θέση.

Τέλος σπουδαία νίκη για την παθιασμένη Άρτεμις η οποία κατάφερε να λυγίσει τον επίσης δυνατό Έσπερο Καλλιθέας με 3-0, και να βελτιώσει θεαματικά την βαθμολογική της θέση. Η ομάδα του Κορυδαλλού αν και βρήκε μεγάλη αντίσταση στα δύο πρώτα σετ, κατάφερε να επικρατήσει της ομάδας της Καλλιθέας με την ελάχιστη διαφορά (25-23, 25-23) ενώ πήρε πιο εύκολα το τρίτο και πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Για την ομάδα του Κορυδαλλού ήταν η δεύτερη φετινή νίκη που την έφερε στην 8η θέση με 7 πόντους.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

ΑΟΠ Μοσχάτου- ΑΟΠ Θρίαμβος 0-3 (14 - 25 (1), 9 - 25 (2), 23 - 25 (3)ΑΣΠ

Γλυφάδα- Ιάσωνας Νίκαιας 3-0 (25 - 10 (1), 25 - 16 (2), 25 - 21 (3)

ΑΣ Ηλιούπολης- ΑΟΠ Φαλήρου 3-1 (25 - 10 (1), 22 - 25 (2), 25 - 18 (3), 25 - 19 (4

)ΓΑΝΣ Ιρις- Εθνικός Πειραιώς 0-3 (19 - 25 (1), 16 - 25 (2), 11 - 25 (3)

Αρτεμις- Εσπερος 3-0 (25 - 22 (1), 25 - 23 (2), 25 - 12 (3)

Κρόνος Αγ. Αναργύρων-ΓΣ Ιλίου 3-0 (25 - 19 (1), 25 - 14 (2), 25 - 13 (3)