12-10-2023 12:03

ΕΣΠΕΔΑ Β εθνική γυναικών: Με το δεξί ξεκίνησαν Εθνικός και Θρίαμβος, σπουδαίες νίκες για Ίριδα, Κρόνο, Γλυφάδα, θρίλερ στη Νίκαια

Πρεμιέρα είχαμε χθες στο κορυφαίο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΔΑ, την Β΄εθνική Γυναικών για τη σεζόν 2023-24 με τα δύο μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην κατηγορία, τον Εθνικό Πειραιώς και τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου (φωτο) να ξεκινούν με το δεξί το φετινό μαραθώνιο της κανονικής περιόδου
Επίσης με σημαντικές νίκες ξεκίνησαν η Ίριδα, ο Κρόνος Αγ.Αναργύρων και ο Ιάσωνας Νίκαιας. Αρχικά η ομάδα του Εθνικού έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο Π. Φάληρο, καθώς επικράτησε εύκολα της ομώνυμης ομάδας, η οποία είχε τερματίσει δεύτερη στο περυσινό πρωτάθλημα με 0-3 (14 - 25, 13 - 25, 14 – 25), και επιβεβαίωσε την φετινή δυναμική της.

Επίδειξη δύναμης είχαμε στο Χαϊδάρι, καθώς ο Θρίαμβος υποδέχτηκε τον νεοφώτιστο Έσπερο Καλλιθέας τον οποίο κέρδισε άνετα με 3-0 (25 - 15, 25 - 12, 25 - 15), χωρίς να του αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης.

Δυνατή μονομαχία είχαμε στην Γλυφάδα, όπου οι γηπεδούχες «έσπασαν» την κακή παράδοση που είχαν απέναντι στο μαχητικό Μοσχάτο, και κατάφεραν να ξεκινήσουν με καθαρή νίκη 3-0. Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό με τα δύο από τα τρία σετ να κρίνονται τελικά στις λεπτομέρειες ( 25-18, 25-22, 25-22).

Σπουδαίο διπλό με ανατροπή είχαμε στην Ηλιούπολη, όπου ο Κρόνος μπορεσε να αντιδράσει στο καλό ξεκίνημα του ΑΣΗ που προηγήθηκε με 1-0 (25-18). Η ομάδα των Αγ. Αναργύρων όμως δεν τα παράτησε, με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τα τρία επόμενα σετ (22-25, 24-26, 20-25) μετά από μάχη, και απέδρασε με ένα πολύτιμο τρίποντο (1-3).

Ίδιο σενάριο είχαμε και στον Κορυδαλλό. Η γηπεδούχος Άρτεμις αν και πήρε προβάδισμα με 1-0 (25-23) δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενες της Ίριδας Ν. Σμύρνης, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, περιόρισαν τα λάθη και επικράτησαν στα τρία υπόλοιπα σετ (8 - 25, 19 - 25, 18 - 25 ), φεύγοντας με μια σπουδαία νίκη (1-3).

Θρίλερ είχαμε στη Νίκαια. Στο ντέρμπι των δύο νεοφώτιστων, ο Ιάσωνας λύγισε στο τάι μπρέικ τον ΓΣ Ιλίου. Το παιχνίδι ήταν δραματικό με τον σύλλογο της Νίκαιας να κάνει αρχικά ενα πολύ δυνατό ξεκίνημα με 2-0 (25-19, 25-17) αλλά και τον ΓΣ Ιλίου να μην παρατάει το ματς. Ο σύλλογος των Λιοσίων μετά από ένα εκπληκτικό σετ που πήρε με 27-29, μείωσε σε 2-1, άγχωσε τις γηπεδούχες και μάλιστα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 (20-25), απειλώντας με ολική ανατροπή.

Στο πέμπτο σετ όμως οι γηπεδούχες κατάφεραν με πολύ πάθος και πείσμα να λυγίσουν τις φιλοξενούμενες με 15-10, και να εξασφαλίσουν την πρώτη τους φετινή νίκη, ενώ ο σκληρός Γ.Σ επέστρεψε με τον βαθμό της παρηγοριάς.

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας:

Ιάσωνας Νίκαιας-ΓΣ Ιλίου 3-2 (25 - 19 (1), 25 - 17 (2), 27 - 29 (3), 20 - 25 (4), 15 - 10 (5)

Π. Φάληρο-Εθνικός ΟΦΠΦ 0-3 (14 - 25 (1), 13 - 25 (2), 14 - 25 (3)

ΑΣΠ Γλυφάδα- Μοσχάτο 3-0 (25 - 18 (1), 25 - 22 (2), 25 - 22 (3)

ΑΣ Ηλιούπολης- Κρόνος Αγ. Αναργύρων 1-3 (25 - 18 (1), 22 - 25 (2), 24 - 26 (3), 20 - 25 (4)

Άρτεμις Κορυδαλλού- ΓΑΝΣ Ίρις 1-3 (25 - 23 (1), 8 - 25 (2), 19 - 25 (3), 18 - 25 (4)

ΑΟ Θρίαμβος- Έσπερος Καλλιθέας 3-0 (25 - 15 (1), 25 - 12 (2), 25 - 15 (3)