03-10-2023 18:20

ΕΣΠΑΑΑ Κύπελλο Γυναικών: Πρεμιέρα με τέσσερα παιχνίδια

Η αγωνιστική σεζόν για τα πρωταθλήματα της ΕΣΠΑΑΑ ξεκίνησε με την αυλαία να ανοίγει το Κύπελλο Γυναικών. Με τέσσερις αναμετρήσεις έγινε η αρχή ενώ ακόμα 19 αναμετρήσεις θα ακολουθήσουν τις επόμενες μέρες για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου.

Στα παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν οι γηπεδούχες είχαν κατά βάση τον πρώτο λόγο. Το Κολλέγιο Ντερή ξεκίνησε ιδανικά τη σεζόν αφού με 3-2 και ανατροπή επικράτησε της Νέας Μάκρης. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-2 σετ αλλά η ομάδα του Ντερή δεν έχασε τη συγκέντρωσή της και ανέκαμψε. Χαρακτηριστικό του αγώνα είναι πως τα τέσσερα πρώτα σετ κρίθηκαν με την ελάχιστη διαφορά στις λεπτομέρειες ενώ και το τάι μπρέικ κρίθηκε οριακά με 15-12 υπέρ του Κολλεγίου Ντερή.

Ανατροπή πραγματοποίησε και ο ΑΟ Καρέα απέναντι στον ΓΣ Γλυκών Νερών. Το 20-25 του πρώτου σετ έδωσε προβάδισμα στα Γλυκά Νερά ωστόσο οι γηπεδούχες είχαν κατακόρυφη βελτίωση στα σετ που ακολούθησαν και πήραν τη νίκη και την πρόκριση με 3-1.Με το ίδιο σκορ, με 3-1, επικράτησε και ο ΑΟ Θρακομακεδόνων της Αθηνάς Μαγκουφάνας.

Ο ΑΟ Θρακομακεδόνων ξεκίνησε δυναμικά και πήρε τα πρώτα δύο σετ. Εκεί βγήκε αντίδραση από τις αθλήτριες της Αθηνάς Μαγκουφάνας αλλά παρά το 23-25 του τρίτου σετ οι γηπεδούχες έδειξαν ξανά το καλό τους πρόσωπο και ολοκλήρωσαν ιδανικά τη βραδιά με νίκη.

Η μοναδική ομάδα που κέρδισε εκτός έδρας ήταν ο ΑΟ Άνοιξης αφού με 0-3 προκρίθηκε εις βάρος του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Και τα τρία σετ κρίθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων κάτι που αποδεικνύει τη διαφορά δυναμικής των δύο ομάδων καθώς ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" αγωνίζεται άλλωστε και σε χαμηλότερη κατηγορία από την ομάδα της Άνοιξης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1η αγωνιστική Κυπέλλου Γυναικών

ΑΣ Κολλεγίου Ντερή - ΕΣ Νέας Μάκρης   3-2 (23-25,24-26,29-27,25-23,15-12)

ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" - ΑΟ Άνοιξης   0-3 (12-25,10-25,9-25)

ΑΟ Καρέα - ΓΣ Γλυκών Νερών  3-1 (20-25,25-20,25-17,25-13)

ΑΟ Θρακομακεδόνων - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004   3-1 (25-22,25-21,23-25,25-17)

Τρι-3/10/23        21:45     Σπάτα (Δ. Δημητρίου)   Μελισσιακός ΑΟ - ΑΣ Σπάτων "Γαία"

Τρι-3/10/23        21:45     Δημοτικό Σχολείο Ροδόπολης    ΑΟ Σταμάτας - Πανελλήνιος ΓΣ

Τετ-4/10/23        21:30     Κάντζας     ΑΟ Παλλήνη - Ίωνες ΑΣΠ

Τετ-4/10/23        21:45     Διονύσου   ΑΟ Διονύσου - ΟΠΕ Χαλκίδας

Τετ-4/10/23        21:45     Ιωνικού (Ζ.Αλεξάνδρου)    Ιωνικός ΑΣ - ΑΣ Σχολή Μωραϊτη

Τετ-4/10/23        21:45     Χολαργού (Α. Τρίτσης)  ΓΑΣ Χολαργού - ΓΣ Κορωπίου

Τετ-4/10/23        21:45     Παιανίας    ΑΣΠ Κτησιφών - ΓΣ Χαλανδρίου

Τετ-4/10/23        21:45     Μεταμόρφωσης (Κώστας Αρβανίτης)    ΑΠΣ "Αετός" Μεταμόρφωσης - ΑΣ Τυφών

Τετ-4/10/23        21:45     Στρέφη ΑΟ Αστήρ Εξαρχείων - ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου

Τετ-4/10/23        21:45     Σπάτα (Δ. Δημητρίου)   ΕΑΟ Σπάτων - ΑΟ Νέοι Βύρωνος

Τετ-4/10/23        21:45     Κανήθου (Τ.Καμπούρης)  ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας - ΑΚ Ζωγράφου

Τετ-4/10/23        21:45     Ε.Σ.Καισαριανής (Γ.Μελισσινός)   ΑΣ Άτλας Δάφνης Υμηττού - ΑΟ Νηαρ Ηστ

Τετ-4/10/23        21:45     Απόλλωνα    ΓΣ Απόλλων - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου

Τετ-4/10/23        21:45     3ο Λύκειο Αγ.Δημητρίου    ΑΟ "Ηρακλής" Αγίου Δημητρίου - ΓΣ Εθνικός

Τετ-4/10/23        21:45     Κοκκινιάς Αμαρουσίου ΑΟ Οδυσσεύς - ΑΕ Γκράβας

Τετ-4/10/23        21:45     Ολυμπιακού χωριού       ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' - ΠΑΟ Κουκάκι

Πεμ-5/10/23       21:30     Νέας Μάκρης (Γ. Δημητριάδης)    ΑΟ "Ίσιδα - Δίας" Νέας Μάκρης - ΟΦ Γέρακα

Δευ-9/10/23       21:45     Μάρκος Παπαδάκης  ΠΑΚ Χαλανδρίου - ΑΣ Παπάγου

Δευ-9/10/23       21:45     Λύκειο Μελισσίων    ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης