10-02-2023 13:09

ΕΣΠΕΔΑ τοπική γυναικών: Με νίκες προχώρησαν Έσπερος, Αμφιάλη, Ιάσωνας, απώλεια βαθμού για Δραπετσώνα

Αμετάβλητη έμεινε η πρώτη τετράδα στην τοπική κατηγορία Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ στο πλαίσιο της 15η αγωνιστικής. Ο πρωτοπόρος Έσπερος κράτησε την κορυφή της κατηγορίας με διαφορά βραχείας κεφαλής, καθώς νίκησε εύκολα 3-0 τον ΓΣ Ιλίου που βρίσκεται στην πέμπτη θέση.

Σταθερά στην δεύτερη θέση και στο-1, ο Άρης Αμφιάλης που έκανε περίπατο εντός έδρας με 3-0 τον ουραγό Ίκαρο Καλλιθέας.

Τρίτος ο Ιάσωνας Νίκαιας και στο-2 από την κορυφή, ο οποίος πέρασε δύσκολα από τον Άλιμο με 1-3. Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ και διεκδίκησαν τα δύο από τα τέσσερα, αλλά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν με υπομονή και ψυχραιμία να επικρατήσουν στις λεπτομέρειες και να φύγουν με καθαρό τρίποντο.

Νίκη με απώλειες για την τέταρτη Δραπετσώνα στο «Σαλπέας», όπου κατάφερε να λυγίσει δύσκολα στο τάι μπρέικ (2-3) τον γηπεδούχο Φοίνικα που κρατήθηκε στην οκτάδα.

Ο Ιπποκράτης ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Τελαμώνα ,καθώς επικράτησε στη Σαλαμίνα με 3-0 και πλησίασε στην βαθμολογία τις γηπεδούχες στους δύο πόντους. Καλύτερος ο Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας πέρασε με διπλό από τον Άλιμο, κόντρα στον προτελευταίο ΑΣ Πέρα που ζόρισε τους νικητές μόνο για ένα σετ.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής της Τοπικής κατηγορίας

AO Tελαμών-ΑΣΟ Ιπποκράτης 0-3 (4 - 25 (1), 19 - 25 (2), 23 - 25 (3)

Άρης Αμφιάλης –ΑΕ ‘Ίκαρος Καλλιθέας 3-0 (25 - 22 (1), 25 - 14 (2), 25 - 17 (3)

ΑΠΣ Αλίμου- Ιάσωνας Νίκαιας 1-3 (27 - 25 (1), 21 - 25 (2), 14 - 25 (3), 21 - 25 (4)

ΑΦΜΣ Φοίνικας- ΔΑΣ Δραπετσώνα 2-3 (20 - 25 (1), 25 - 22 (2), 25 - 20 (3), 22 - 25 (4), 6 - 15 (5)

ΑΣ Πέρα- Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας 0-3 (19 - 25 (1), 16 - 25 (2), 21 - 25 (3)

ΠΟΚ Έσπερος- ΓΣ Ιλίου 3-0 (25 - 12 (1), 25 - 20 (2), 25 - 17 (3)

Βαθμολογία: (15 αγώνες)

1 ΠΟΚ 'Εσπερος  37

2 'Αρης Αμφιάλης  36