25-01-2023 14:46

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική γυναικών: Δύσκολες νίκες για τους πρωτοπόρους

Μεγάλα παιχνίδια και ανατροπές περιελάμβανε η 14η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών. Μεγάλος κερδισμένος ήταν ο ΑΟ Άνοιξης που είδε τη διαφορά να μεγαλώνει από τους υπόλοιπους και να κάνει ακόμα ένα σημαντικό βήμα για το φετινό στόχο του
Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε ανάμεσα σε Θρακομακεδόνες και Απόλλωνα με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τη νίκη. Το ματς είχε συνεχείς ανατροπές και παρότι οι Θρακομακεδόνες προηγήθηκαν βρέθηκαν να ψάχνουν την ανατροπή μετά το 1-2. Αφού αρχικά ισοφάρισαν κατακτώντας το τέταρτο σετ οι γηπεδούχες πήραν τη νίκη στο πέμπτο σετ κόντρα σε έναν πολύ μαχητικό Απόλλωνα που παρά την ήττα έφυγε με έναν κερδισμένο βαθμό από την έδρα τους αντιπάλου.

Ο ΑΟ Άνοιξης πήρε μια δύσκολη νίκη απέναντι στην ΟΠΕ Χαλκίδας με 3-0. Μετά το σχετικά άνετο 25-19 του πρώτου σετ ακολούθησαν δύο πολύ δυναμικά σετ. Οι γηπεδούχες βρήκαν μεγάλη αντίσταση και επικράτησαν στο δεύτερο σετ με 26-24 και στο τρίτο με 31-29 φτάνοντας σε ένα πολύτιμο τρίποντο. Σε συνδυασμό με το χαμένο βαθμό των Θρακομακεδόνων η διαφορά από τη δεύτερη θέση έφτασε τους 6 βαθμούς για την πρωτοπόρο Άνοιξη.Νίκη αλλά χαμένος βαθμός και για τα Γλυκά Νερά στην έδρα του Αγίου Στεφάνου. Τα δύο πρώτο σετ μοιράστηκαν ωστόσο τα Γλυκά Νερά πήραν το προβάδισμα κατακτώντας το τρίτο σετ. Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου δεν παράτησε το παιχνίδι και με 25-20 στο τέταρτο σετ διεκδίκησε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Οι φιλοξενούμενες αποδείχθηκαν πιο έτοιμες στο πέμπτο σετ και με 11-15 πήραν τη νίκη και με το 2-3 έφυγαν από τον Άγιο Στέφανο με δύο κερδισμένους βαθμούς.Τρεις βαθμούς κατέκτησε το Κολλέγιο Ντερή με τη νίκη επί του ΓΣ Κορωπίου δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στη μάχη της πεντάδας. Το Ντερή ήταν πολύ καλά προετοιμασμένο και πήρε τη νίκη χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα με 0-3. Έτσι, το Κολλέγιο Ντερή έπιασε στους 26 βαθμούς τον Απόλλωνα και φιλοδοξεί να φτάσει πιο ψηλά στη συνέχεια.Κοντά στην πεντάδα παρέμεινε ο ΑΟ Καρέα με το 3-0 επί του Χαλανδρίου. Με τη διαφορά να φτάνει σε μεγάλα επίπεδα στο δεύτερο και το τρίτο σετ οι γηπεδούχες πέτυχαν αυτό που ήθελαν, πήραν το τρίποντο και έμειναν ζωντανές στο στόχο τους.Με 2-3 επικράτησε ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" του Τυφών σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ. Οι γηπεδούχες δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα που είχαν με 1-0 και 2-1 και τελικά το παιχνίδι κατέληξε στα χέρια του ΑΟ Βάρης και μαζί δύο σημαντικοί βαθμοί.Αναλυτικά τα αποτελέσματα:14η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας ΓυναικώνΑΣ Τυφών - ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς"   2-3(25-23,17-25,25-23,25-27,11-15)ΓΣ Κορωπίου - ΑΣ Κολλεγίου Ντερή         0-3(16-25,4-25,19-25)ΑΟ Άνοιξης - ΟΠΕ Χαλκίδας        3-0(25-19,26-24,31-29)ΑΟ Θρακομακεδόνων - ΓΣ Απόλλων       3-2(25-15,22-25,23-25,25-21,15-8)ΑΟ Καρέα - ΓΣ Χαλανδρίου         3-0(25-19,25-9,25-11)ΑΟ Αγίου Στεφάνου - ΓΣ Γλυκών Νερών                2-3(25-23,23-25,17-25,25-20,11-15)