18-11-2022 15:17

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Τοπική 2 Γυναικών: Ιωνικός Α.Σ. και ΑΟ Λαγονησίου «πλήγωσαν» τους πρωτοπόρους

Μεγάλα παιχνίδια και εκπλήξεις είχε η 6η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας 2 των Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ. Οι ήττες των δύο πρωτοπόρων έδωσαν νέο ενδιαφέρον ενώ η μάχη για την πεντάδα μεγαλώνει.

Νίκη με ανατροπή για τον Ιωνικό επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου εκτός έδρας. Οι γηπεδούχες πήραν το πρώτο σετ με διαφορά 10 πόντων και έδειξαν ότι μπορούν να σημειώσουν ακόμα μία νίκη στη φετινή τους πορεία. Παρόλα αυτά η ομάδα του κόουτς Τζήμα όχι μόνο ξαναμπήκε στο κλίμα του αγώνα αλλά ανέτρεψε τα δεδομένα.

Με πολύ καλές επιθέσεις και κερδισμένες μάχες πάνω στο φιλέ ο Ιωνικός αρχικά ισοφάρισε και εν συνεχεία μετά από δύο πολύ ανταγωνιστικά σετ που κράτησαν το ενδιαφέρον στα ύψη έκαναν το 1-3 και πήραν τη νίκη. Ο Ιωνικός, έτσι, βρίσκεται στον 12 βαθμούς, έναν μακριά από την πέμπτη θέση, αφήνοντας τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου στους 15.

Την ευκαιρία αυτή δεν την αξιοποίησαν οι αθλήτριες του ΠΑΟ Κουκάκι που θα μπορούσαν να βρεθούν μόνες πρώτες. Ο ΑΟ Λαγονησίου πραγματοποίησε μια πολύ σοβαρή εμφάνιση και εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του ΠΑΟ Κουκάκι. Μετά το 27-25 του πρώτου σετ οι παίκτριες του ΑΟ Λαγονησίου απέκτησαν μεγαλύτερη αισιοδοξία και αυτό το μετέτρεψαν σε υπεροχή στο δεύτερο σετ. Στο τρίτο σετ οι ομάδες πάλεψαν μέχρι την τελευταία φάση και οι γηπεδούχες κατάφεραν να ολοκληρώσουν την πολύ καλή εμφάνισή τους, παίρνοντας τη νίκη με 3-0 και μειώνοντας τη διαφορά των δύο ομάδων στους 2 βαθμούς.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Πανελλήνιος επί της Σχολής Μωραΐτη με 3-0. Το παιχνίδι δεν είχε μεγάλες διαφορές και οι φιλοξενούμενες έμειναν κοντά στο σκορ και στα τρία σετ. Ωστόσο ο Πανελλήνιος είχε λιγότερα λάθη και καλύτερες επιλογές στην επίθεση κάτι που οδήγησε στο τελικό 3-0. με αυτό το αποτέλεσμα ο Πανελλήνιος έφτασε στους 14 βαθμούς, έναν λιγότερο από τις δύο πρώτες ομάδες.Πολύτιμη νίκη πέτυχε και ο ΟΦ Γέρακα που διατηρεί την ομάδα κοντά στην κορυφή.

Η ομάδα του Γέρακα ήταν ανώτερη σε όλα στα δύο πρώτα σετ. Στη συνέχεια η Ένωση Γαλατσίου ανέβασε ρυθμό, βελτίωσε τις αδυναμίες της υποδοχή και μπήκε στη διεκδίκηση του σετ. Ωστόσο με 25-23 ο ΟΦ Γέρακα πήρε και το τρίτο σετ και με 3-0 κατέκτησε ακόμα τρεις βαθμούς και έφτασε τους 13.

Παραμένει ζωντανός στο κυνήγι της πεντάδας ο ΑΟ Διονύσου μετά τη νίκη επί του ΓΑΣ Χολαργού. Οι γηπεδούχες του Διονύσου είχαν σταθερότητα και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην ομάδα του ΓΑΣ Χολαργού. Το 3-0 ήρθε δίκαια για τον ΑΟ Διονύσου και με 11 βαθμούς πλέον παραμένει κοντά στην πέμπτη θέση.Εκτός έδρας νίκη για τον ΑΣ Σπάτων "Γαία" επί της Παλλήνης.

Οι γηπεδούχες διεκδίκησαν ουσιαστικά μόνο το δεύτερο σετ χωρίς να καταφέρουν να το κερδίσουν όμως. Με 0-3 η Γαία συνέχισε με νίκη και έδειξε θετικά στοιχεία ενόψει της συνέχειας.Επιστροφή στις νίκες για το Μελισσιακό που με 3-0 ξεπέρασε το εμπόδιο της Κερατέας. Οι φιλοξενούμενες έψαχναν τον πρώτο τους βαθμό αλλά ο Μελισσιακός δεν είχε διάθεση για “στραβοπατήματα” και με καθαρό σκορ πήρε τη νίκη και ακόμα τρεις βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:6η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών

Μελισσιακός ΑΟ - ΓΣ Κερατέας 3-0 (25-10,25-11,25-19)

ΟΦ Γέρακα - ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου  3-0 (25-20,25-17,25-23)

Πανελλήνιος ΓΣ - ΑΣ Σχολή Μωραϊτη   3-0 (25-22,25-22,26-24)

ΑΟ Παλλήνη - ΑΣ Σπάτων "Γαία"   0-3 (19-25,23-25,14-25)

ΑΟ Διονύσου - ΓΑΣ Χολαργού   3-0 (25-13,25-19,25-19)

ΑΠΟ Δάφνη Αγ. Δημητρίου - Ιωνικός ΑΣ  1-3 (25-15,21-25,23-25,26-28)

ΑΟ Λαγονησίου - ΠΑΟ Κουκάκι   3-0 (27-25,25-19,26-24)