15-11-2022 18:19

E.Σ.ΠΑ.Α.Α Life Β' Εθνική Γυναικών: Άλμα κορυφής για την Μεταμόρφωση, χαμένος πόντος για τον Φοίβο, νίκες τετράδας για Μαγκουφάνα, Μάκρη

Ανατροπή στη βαθμολογία έφερε η 6η αγωνιστική της LIFE Β’ Εθνικής Γυναικών. Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης είναι μόνη πρώτη πλέον, 15 μέρες πριν το μεγάλο ντέρμπι κορυφής τον Φοίβο στα Μελίσσια ενώ αλλαγές είχαμε στη μάχη της τετράδας.

Νίκη αλλά χαμένος βαθμός για το Φοίβο Μελισσίων στην αναμέτρηση απέναντι στη Νίκη Αμαρουσίου. Παρότι ο Φοίβος προηγήθηκε με 0-2 σετ και έδειξε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, οι γηπεδούχες έκαναν αντεπίθεση διαρκείας και οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Ο Σπύρος Νικολάκης είδε την ομάδα του να ανακάμπτει στην κρίσιμη στιγμή και να παίρνει τη νίκη με 2-3, ωστόσο παρότι ο Φοίβος Μελισσίων έμεινε αήττητος, πέταξε ένα πόντο.

Από την άλλη, η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης, εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Φοίβου και βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Κόντρα στον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου η ομάδα της Δεξαμενής είχε λύσεις σε επίθεση και άμυνα, επικράτησε 3-0 και σκαρφάλωσε στους 18 βαθμούς.

Συνεχίζει να κοιτάζει ψηλά η ομάδα των Νέων Βύρωνος που με νίκη 3-0 επί του ΠΑΚ Χαλανδρίου παρέμειναν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Μετά το πρώτο σετ το οποίο τελείωσε με μεγάλη διαφορά υπέρ των Νέων Βύρωνος οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο κλίμα του αγώνα. Ωστόσο οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες και διατήρησαν διαφορά ασφαλείας και στα επόμενα σετ με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 3-0.

Μεγάλη νίκη με 3-1 για την Αθηνά Μαγκουφάνας επί του Παπάγου στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της αγωνιστικής. Ο ΑΣ Παπάγου πήρε προβάδισμα στο πρώτο σετ με 11-20, η Μαγκουφάνα με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στο 22-23, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πάρουν το σετ οριακά με 23-25. Στα επόμενα δύο σετ η Αθηνά Μαγκουφάνας βελτιώθηκε πολύ εντυπωσιακά και με τις Διασάκου, Δημητροπούλου, Παναγοπούλου, Τομαρά ισοφάρισε με 25-18 σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η Μαγκουφάνα πήρε προβάδισμα με 21-13, ο Παπάγου μείωσε σε 21-18 αλλά οι παίκτριες του Δημήτρη Σούμπαση, άντεξαν και πήραν το σετ με 25-22 και το προβάδισμα με 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος μέχρι περίπου τα μισά όταν και οι γηπεδούχες «πάτησαν γκάζι» και από το 14-14, έφτασαν στο τελικό 25-20 με 3-1. Έτσι, η Αθηνά Μαγκουφάνας προσπέρασε στη βαθμολογία τον Παπάγου για έναν βαθμό και βρίσκεται στην τετράδα

.Πολύτιμη νίκη σημείωσε και η Νέα Μάκρη που με 3-0 επικράτησε της Ένωσης Βύρωνα. Ο Γιάννης Φάκας είδε την ομάδα του να παίζει σύμφωνα με το πλάνο του, να πιέζει σε όλους τους τομείς και να φτάνει στη νίκη χωρίς ιδιαίτερο άγχος. Με 10 βαθμούς, όσους έχει και η Αθηνά Μαγκουφάνας, η Νέα Μάκρη βρίσκεται σε τροχιά τετράδας.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Ίωνες που ξεπέρασαν το εμπόδιο της Γκράβας με 1-3. Το παιχνίδι ήταν άκρως ανταγωνιστικό και στα τέσσερα σετ με τους Ίωνες να έχουν πάρει τα πρώτα δύο σετ. Παρά την απώλεια του τρίτου οι φιλοξενούμενες άντεξαν και έκαναν λιγότερα λάθη από τη Γκράβα στις δύσκολες στιγμές και εν τέλει πήραν τη νίκη με 1-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

6η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"  2-3 (18-25,20-25,25-22,25-21,9-15)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΣ Παπάγου  3-1 (23-25,25-18,25-22,25-20)

ΑΕ Γκράβας - Ίωνες ΑΣΠ     1-3 (23-25,23-25,29-27,22-25)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΠΑΚ Χαλανδρίου  3-0 (25-11,25-17,25-15)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου  3-0 (25-22,25-17,25-15)

ΕΣ Νέας Μάκρης - Ένωση Βύρωνα  3-0(25-18,25-17,25-13)