04-11-2022 12:39

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. Τοπική γυναικών: Μόνος πρώτος ο Ιάσωνας Νίκαιας, τετραπλή ισοβαθμία στη δεύτερη θέση

Αλλαγή κορυφής είχαμε στην Τοπική κατηγορία Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ. Ο ΓΣ Ιλίου για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος επικράτησε 3-1 του Έσπερου Καλλιθέας και τον «γκρέμισε» από την κορυφή. Την ευκαιρία αξιοποίησε ο Ιάσωνας Νίκαιας που νίκησε τον Άλιμο και ανέβηκε στην κορυφή με 10 βαθμούς.

Πλέον στην δεύτερη θέση έχουμε τετραπλή ισοβαθμία με 9 πόντους με Άρη Αμφιάλης, ΓΣ Ιλίου, Δραπετσώνα και Έσπερο.

Η ομάδα του ‘Ιλιου πήρε αρχικά μεγάλο προβάδισμα με 2-0 (25-18, 25-22), η ομάδα της Καλλιθέας ανέβασε την απόδοση της, μείωσε με 22-25 σε 2-1. Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τους γηπεδούχους να επικρατούν στις λεπτομέρειες με 25-23 και να «κλειδώνουν» μία καθαρή νίκη με 3-1. Για τις ηττημένες ήταν η πρώτη τους φετινή ήττα που τους λογω ισοβαθμίας τους έριξε στην πέμπτη θέση, ενώ οι νικήτριες ανέβηκαν στην τρίτη θέση με διαφορά σετ.

Την ήττα του Έσπερου αξιοποίησε ο Ίασωνας , όπου μετά από μεγάλο θρίλερ κόντρα στον μαχητικό Άλιμο, επικράτησε με 3-2 και με το δίποντο αυτό, σκαρφάλωσε στην κορυφή με 10 πόντους. Η ομάδα της Νίκαιας πήρε το πρώτο σετ δύσκολα με 26-24, ο Άλιμος ισοφάρισε με 22-25, οι γηπεδούχες πήραν το τρίτο σετ εύκολα με 25-12, οι φιλοξενούμενες απάντησαν σε 2-2 με 22-25, και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες τάι μπρέικ που πήρε τελικά ο Ιάσωνας με 15-12.

Δραματικό ήταν και το παιχνίδι στο Χαιδάρι, όπου ο Τελαμώνας έδωσε ένα ακόμη παιχνίδι στα πέντε σετ, το οποίο αυτή την φορά τον βρήκε νικητή, κόντρα στον σκληρό Ιπποκράτη. Η ομάδα της Σαλαμίνας στην αρχή κυριάρχησε με 0-2 (18-25, 22-25). Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχες με μεγάλη αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 2-2 (26-24, 25-23), και απείλησαν με ολική ανατροπή. Το φινάλε ήταν ένα μεγάλο θρίλερ, με την ομάδα του Τελαμώνα να επικρατεί τελικά πολύ δύσκολα με 13-15 και να παίρνει ένα πολύτιμο δίποντο που τον έφερε στην έβδομη θέση.

Μεγάλη ανατροπή είχαμε στην Αγ. Βαρβάρα όπου ο Οδυσσέας αποδείχτηκε πολύ σκληρός για να χάσει. Αρχικά οι γηπεδούχες βρέθηκαν πίσω με 0-2 από τον ουραγό ΑΣ Πέρα με 14-25, 18-25, αλλά οι φιλοξενούμενες δεν παράτησαν το ματς, επέστρεψαν εντυπωσιακά, ισοφάρισαν με την βοήθεια των φιλάθλων τους σε 2-2 ( 25-19, 25-19), και πήραν το δίποντο στο τάι μπρέικ όπου κέρδισαν στις λεπτομέρειες με 15-12 και 3-2.

Ανώτερη η Δραπετσώνα επικράτησε 3-0 (25-14, 25-15, 25-23) του Φοίνικα Πειραιά και ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Με καθαρό τρίποντο πέρασε από την Καλλιθέα και ο Άρης Αμφιάλης που είχε εύκολο πέρασμα με 0-3 (14-25, 16-25, 20-25) με αντίπαλο τον Ίκαρο, και σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση με 9 βαμούς, ένα πόντο λιγότερο από τον πρωτοπόρο Ιάσωνα.

Τα αποτελέσματα της Τοπικής κατηγορίας:

ΑΣΟ Ιπποκράτης- Τελαμώνας 2-3 (18 - 25 (1), 22 - 25 (2), 26 - 24 (3), 25 - 23 (4), 13 - 15 (5)

ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας- Άρης Αμφιάλης 0-3 (14 - 25 (1), 16 - 25 (2), 20 - 25 (3)

ΓΑΣ Ιάσωνας Νίκαιας- ΑΠΣ Άλιμος 3-2 (26 - 24 (1), 22 - 25 (2), 25 - 12 (3), 22 - 25 (4), 15 - 12 (5)

ΔΑΣ Δραπετσώνας- ΑΦΜ Φοίνικας 3-0 (25 - 14 (1), 25 - 15 (2), 25 - 23 (3)

Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας- ΑΣ Πέρα 3-2 (14 - 25 (1), 18 - 25 (2), 25 - 19 (3), 25 - 19 (4), 15 - 12 (5)

ΓΣ Ιλίου-ΠΟΚ Έσπερος 3-1 (25 - 18 (1), 25 - 22 (2), 22 - 25 (3), 25 - 23 (4)