01-11-2022 18:31

ΕΣΠΑΑΑ Life Β' Εθνική: Τρίποντα για Δεξαμενή, Απόλλωνα Αγ. Δημητρίου, Μαγκουφάνα, Νέα Μάκρη

Εκτός απο το διπλό του Φπίβου Μελισσίων στου Παπάγου, τέταρτη νίκη για την αντίστοιχη αγωνιστική της  LIFE Β' εθνικής γυναικών ΕΣΠΑΑΑ πέτυχε και η  Δεξαμενή Μεταμόρφωσης στο Βύρωνα με 0-3 και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος μαζί με το σύλλογο των Μελισσίων με 12 βαθμούς.

Την τρίτη νίκη για φέτος πέτυχε η ομάδα του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Η Γκράβα έδειξε βελτιωμένη σε σχέση με την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και απέφυγε τα πολλά λάθη. Αυτό έφερε ένα ανταγωνιστικό πρώτο σετ ωστόσο οι αθλήτριες του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου κατάφεραν να προηγηθούν με 0-2 σετ. Οι γηπεδούχες ανέκαμψαν και πήραν το τρίτο σετ ενώ πάλεψαν μέχρι το τέλος στο τέταρτο. Ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου πήρε το τρίποντο με τη νίκη 1-3 και παρέμεινε εντός τετράδας.

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Αθηνά Μαγκουφάνας και Ένωσης Βύρωνα, δύο ομάδες ισόβαθμες πριν την έναρξη του αγώνα. Η Αθηνά Μαγκουφάνας ξεπέρασε την ήττα της περασμένης αγωνιστικής με τον ιδανικότερο τρόπο αφού έδειξε σημάδια ανάκαμψης και παράλληλα δεν επέτρεψε στην ομάδα της Ένωσης Βύρωνα να μπει στο κλίμα του αγώνα. Με 3-0 οι γηπεδούχες πήραν το τρίποντο και έφτασαν στους 7 βαθμούς.

Στους 7 βαθμούς έφτασε και η Νέα Μάκρη παρότι στο ξεκίνημα του αγώνα έδειξε αδυναμίες κόντρα στους Ίωνες. Με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν το πρώτο σετ, ο Γιάννης Φάκας είδε τις αθλήτριές του να αλλάζουν ρυθμό, να πιέζουν περισσότερο επιθετικά και στο τέλος να φτάνουν στην ανατροπή και στο νικηφόρο 3-1.

Τη χαρά της νίκη γνώρισαν οι αθλήτριες της Νίκης Αμαρουσίου για πρώτη φορά φέτος. Κόντρα στον ΠΑΚ Χαλανδρίου η ομάδα από το Μαρούσι έδειξε τον καλό της εαυτό και κυριάρχησε φτάνοντας στο 3-0 και τη νίκη.