25-10-2022 15:40

ΕΣΠΑΑΑ LIFE Β' Εθνική: Συνεχίζουν ακάθεκτες Μεταμόρφωση, Φοίβος Μελισσίων, Παπάγου, μεγάλη ανατροπή στον Βύρωνα

Με μεγάλο ενδιαφέρον συνεχίζεται το πρωτάθλημα LIFE Β εθνικής Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ. Στην χθεσινή 3η αγωνιστική,  τρεις ομάδες που οδηγούν την κούρσα συνέχισαν ακάθεκτες χωρίς να χάσουν βαθμό ούτε σε αυτή την αγωνιστική κρατώντας τον ανταγωνισμό και την αγωνία σε υψηλά επίπεδα.

Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης έδειξε την ανωτερότητά της στο παιχνίδι απέναντι στη Γκράβα. Η Έφη Μαρτσουκάκη είδα την ομάδα της να βγάζει τον καλό της εαυτό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να έχει το προβάδισμα του αγώνα συνεχώς η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης. Με πιεστικο σερβίς, καλή υποδοχή και ανωτερότητα στην επίθεση έγινε το 3-0, και η Δεξαμενή έφτασε τους 9 βαθμούς.

Καλή εικόνα παρουσίασε και ο Φοίβος Μελισσίων που παρόλα αυτά έδειξε κάποιες αδυναμίες στο δεύτερο σετ κόντρα στην Ένωση Βύρωνα. Οι παίκτριες του Σπύρου Νικολάκη μπήκαν με διάθεση στο ξεκίνημα και το 25-10 του πρώτου σετ αντικατοπτρίζει τη δυναμική παρουσία τους. Ωστόσο τα εύκολα λάθη και η ανάκαμψη και η μαχητικότητα της Ένωσης Βύρωνα έφεραν το 23-25.  Στη συνέχεια ανήκε οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοση τους, και με σχετική άνεση οι αθλήτριες του Φοίβοι έφτασαν στο 3-1, φτάνοντας στου 9 βαθμούς.

Στους 9 βαθμούς έφτασε και ο ΑΣ Παπάγου. Οι Ίωνες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και με 25-17 πήραν προβάδισμα και έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Παπάγου. Ο Αντώνης Πούμπουρας είδε την ομάδα του να διορθώνει τις αδυναμίες της στην άμυνα αλλά και στη μπροστά ζώνη και έτσι ακολούθησε μια διαφορετική εικόνα στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενες όχι μόνο ισοφάρισαν στα σετ αλλά έκαναν το 1-3 και συνέχισαν ακάθεκτες την πορεία τους.

Μεγάλη ανατροπή στο Βύρωνα (φωτό) όπου οι γηπεδουχοι έκαναν ανατροπή ψυχής κόντρα στην δυνατή Αθηνά Μαγκουφάνας. Η ομάδα της Πεύκης ήταν αποτελεσματική και δυνατή προηγήθηκε με 0-2 και βρέθηκε κοντά στη νίκη, αλλα στη συνέχεια δεν άντεξε στην αντεπίθεση των παικτριών του Μάριου Παπαδούρη, οι οποίες επικράτησαν με 3-2. Οι φιλοξενούμενες τουλάχιστον έφυγαν με τον βαθμό της παρηγοριάς.

.Στους 5 βαθμούς έφτασε ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου μετά το τρίποντο που πήρε κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου. Οι γηπεδούχες του Απόλλωνα Αγ. Δημητρίου είχαν δύσκολο έργο καθώς η Νίκη Αμαρουσίου εμφανίστηκε σοβαρή και ανεβασμένη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Τόσο το πρώτο όσο και το τρίτο σετ κρίθηκαν οριακά με 25-23 και με 3-0 ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου πήρε τελικά τη νίκη.

Την πρώτη της νίκη σημείωσε η ομάδα της Νέα Μάκρης στην 3η αγωνιστική. Ο ΠΑΚ Χαλανδρίου πίεσε αρκετά στο πρώτο σετ αλλά δεν κατάφερε να το κατακτήσει και αυτό με τη σειρά του έφερε μια διαφορετική εικόνα στη συνέχεια. Η Νέα Μάκρη αφού έκανε το 0-1 ανέβηκε ψυχολογικά και έφτασε στο 0-3 κατακτώντας το πρώτη της τρίποντο για φέτος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

3η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - Ένωση Βύρωνα    3-1 (25-10,23-25,25-16,25-14)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΕ Γκράβας    3-0 (25-16,25-12,25-19)

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου  3-0 (25-23,25-18,25-23)

ΠΑΚ Χαλανδρίου - ΕΣ Νέας Μάκρης   0-3 (24-26,21-25,16-25)

Ίωνες ΑΣΠ - ΑΣ Παπάγο  1-3 (25-17,14-25,16-25,20-25)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004  3-2 (20-25,17-25,25-19,25-17,15-12)