20-10-2022 14:19

ΕΣΠΑΑΑ: Τετραπλή ισοβαθμία στην κορυφή της Τοπικής 2 γυναικών

Ολοκληρώθηκε η 2η στροφή του πρωταθλήματος Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ με τέσσερις ομάδες να συνεχίζουν χωρίς απώλεια βαθμού.

Αρχικά, ο ΟΦ Γέρακα πέτυχε νίκη εκτός έδρας απέναντι στην Παλλήνη. Οι φιλοξενούμενες δέχτηκαν μεγάλη πίεση στο πρώτο σετ αλλά αφού κατάφεραν και προηγήθηκαν τα πράγματα έγιναν πιο απλά. Η Παλλήνη δεν τα παράτησε αλλά οι κοπέλες του Γέρακα ήταν πιο αποτελεσματικές και έφτασαν στο νικηφόρο 0-3.

Πιο βατό ήταν το βράδυ για τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου απέναντι στο Χολαργό. Η ομάδα της Δάφνης έχτισε μεγάλη διαφορά και στα τρία σετ, αγγίζοντας το διψήφιο, και κατάφερε να το αξιοποιήσει. Με το 3-0 η Δάφνη Αγ. Δημητρίου πήρε το δεύτερο τρίποντο της και με 6 βαθμούς βρίσκεται και αυτή στην κορυφή.

Το καλό τους πρόσωπο έδειξαν οι παίκτριες του ΠΑΟ Κουκάκι κόντρα στη Σχολή Μωραΐτη. Οι ομάδες μοιράστηκαν τα δύο πρώτα σετ με το παιχνίδι να έχει δύο διαφορετικά πρόσωπα ως εκείνο το σημείο.

Ο ΠΑΟ Κουκάκι, όμως, ανέβασε κατακόρυφα απόδοση και χωρίς να χάσει άλλο σετ πήρε το νικηφόρο αποτέλεσμα και με 3-1 πανηγύρισε το τρίποντο.Η τέταρτη ομάδα της κορυφής είναι ο AΟ Λαγονησίου που αν και αγχώθηκε στο τέλος πήρε τη νίκη με 3-1. Μετά τα δύο πρώτα πολύ καλά σετ και το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων η Ένωση Γαλατσίου ανέκαμψε. Το 17-25 του τρίτου σετ έδωσε νέα ενδιαφέρον στο παιχνίδι και μετά από ένα πολύ ανταγωνιστικό τέταρτο σετ οι γηπεδούχες τελικά έφτασαν στο 25-23 και έφυγαν με το χαμόγελο της νίκης και του 3-1.

Παιχνίδι των πέντε σετ πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Μελισσιακό και Ιωνικό. Ο γηπεδούχος Μελισσιακός προηγήθηκε στα σετ με 2-0. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο και άκρως ανταγωνιστικό και ο Ιωνικός διορθώνοντας λεπτομέρειες σε υποδοχή και επίθεση έκανε το 2-2.Σε ένα τάι μπρέικ που δεν έλεγε να τελειώσει ο Ιωνικός ολοκλήρωσε την ανατροπή αφού με 17-19 έκανε το 2-3 στα σετ και παρά το χαμένο βαθμό συνέχισε το πρωτάθλημα χωρίς ήττα.

Την πρώτη του νίκη πραγματοποίησε ο Πανελλήνιος. Κόντρα στον ΑΟ Διονύσου η ομάδα του Πανελληνίου έδειξε θετικά στοιχεία και παρότι έχασε το δεύτερο σετ είχε την ηρεμία και την αποτελεσματικότητα ώστε να φτάσει στο νικηφόρο 3-1

Πρώτοι τρεις βαθμοί και για τον ΑΣ Σπάτων "Γαία". Η γηπεδούχος Κερατέα έβαλε δύσκολα στη Γαία μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο τελείωσε 25-27, και κατά τα άλλα οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες και έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη με 0-3.Αναλυτικά τα αποτελέσματα: