17-10-2022 22:06

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α.: Πρεμιέρα στους δύο ομίλους της Β' Εθνικής ανδρών

Ώρα δράσης για το πρωτάθλημα LIFE Β Εθνικής των ανδρών. Οι δύο όμιλοι περιλάμβαναν ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις και το θέαμα δεν έλλειψε από τα οκτώ ματς που πραγματοποιήθηκαν.

Στον Α όμιλο η ομάδα που έκανε το ρεπό της ήταν ο Ηλυσιακός. Ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον ήταν αυτό του ΑΚ Ζωγράφου με την Αγία Παρασκευή. Οι περσυνοί κυπελλούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στα σετ. Ο ΑΚ Ζωγράφου με 25-23 έφερε το παιχνίδι στα ίσα αλλά η Αγία Παρασκευή έδειξε την ποιότητά της και πιέζοντας την αντίπαλη υποδοχή έφτασε στη νίκη με 1-3.

Παιχνίδι με λεπτές ισορροπίες ήταν το ΑΣ Τεύκρος - ΕΑΟ Σπάτων. Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σετ ο Τεύκρος ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στις λεπτομέρειες και με 27-25 και 26-24 προηγήθηκε. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να αδειάζουν από ενέργεια στα κρίσιμα σημεία του τρίτου σετ και με 25-21 έγινε το 3-0 και έτσι ο Τεύκρος πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο της φετινής σεζόν.

Θετική εικόνα για τον ΑΟ Οδυσσέα στην έδρα του Γέρακα. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν στο πρώτο σετ αλλά δεν κατάφεραν να σταματήσουν την αντίπαλη ομάδα επιθετικά. Στη συνέχεια οι παίκτες του Οδυσσέα έγιναν ακόμα καλύτερα και με βελτιωμένη εικόνα ανταπεξήλθαν φτάνοντας στο 0-3 και την καθαρή νίκη.

Νίκη για τους Ίωνες παρά την αντίσταση των Νέων Βύρωνος. Η εμπειρία έπαιξε το ρόλο της και οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 29-27 στο πρώτο σετ. Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν ανταγωνιστικοί στο δεύτερο σετ αλλά πάλεψαν στο τρίτο το οποίο εν τέλει κατέληξε και πάλη στους Ίωνες που επικράτησαν με 3-0.

Στον Β όμιλο η Ένωση Γαλατσίου είχε ρεπό στην αγωνιστική αυτή. Κατά τα άλλα η νίκη της ΟΠΕ Χαλκίδας κόντρα στη Γκράβα ήταν ένα αποτέλεσμα που ξεχώρισε καθώς οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή εικόνα και είχαν τον πρώτο λόγο και στα τρία σετ με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 3-0.

ήταν ο Νηρέας στην αναμέτρηση με τον Άτλαντα Δάφνης Υμηττού. Μετά το 20-25 του πρώτου σετ οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με πολύ καλή απόδοση (9-25 και 15-25) ήρθε η νίκη με καθαρό σκορ για την ομάδα του Νηρέα.
Δύσκολη νίκη με ανατροπή για το Παγκράτι στην έδρα της ΑΕ Αμπελοκήπων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ, με τα τρία πρώτα σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Παγκρατίου έκανε το 2-2 μετά από ένα πολύ καλό τέταρτο σετ και έστω και δύσκολα, με 16-18, πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Θετικό ξεκίνημα και για την Αθηνά Μαγκουφάνας. Ο Εθνικός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των φιλοξενούμενων και με 0-3 και καλή απόδοση η Αθηνά Μαγκουφάνας πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.