07-05-2022 15:59

ΕΣΠΑΑΑ: Πρόκριση για τα Γλυκά Νερά στους τελικούς με τη Νέα Μάρκη στην Τοπική Κατηγορία Γυναικών

Έγινε γνωστή και η δεύτερη φιναλίστ που θα διεκδικήσει την άνοδο από την Τοπική Κατηγορία προς τη Β Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ. Ο ΓΣ Γλυκών Νερών πήρε την τρίτη συνολικά και πολυτιμότερη νίκη απέναντι στην ΟΠΕ Χαλκίδας και θα είναι ο αντίπαλος της Νέας Μάκρης στους τελικούς ανόδου.

Η γηπεδούχος ΟΠΕ Χαλκίδας μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να χάσει το πρώτο σετ χωρίς να προκαλέσει πίεση στην αντίπαλη ομάδα. Ωστόσο το δεύτερο και το τρίτο σετ είχαν διαφορετική εικόνα. Μπορεί τα Γλυκά Νερά να είχαν τον πρώτο λόγο αλλά η ομάδα της Χαλκίδας δεν άφησε τη διαφορά να μεγαλώσει. Με το δεύτερο σετ να μπαίνει στην τελική ευθεία με μικρή διαφορά ο ΓΣ Γλυκών Νερών πήρε τις κρίσιμες φάσεις και με 22-25 έκανε το 0-2 σετ.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό από όλα. Οι γηπεδούχες πίεσαν από το σερβίς και το μπλοκ αλλά τα Γλυκά Νερά άντεξαν και απάντησαν με τον ίδιο τρόπο. Με το σετ να κρίνεται ξανά στις λεπτομέρειες οι φιλοξενούμενες λύγισαν έστω και δύσκολα την αντίσταση της ΟΠΕ Χαλκίδας και με 24-26 έφτασαν στη νίκη με 0-3.

Πλέον, ΓΣ Γλυκών Νερών και ΕΣ Νέας Μάκρης θα διεκδικήσουν την άνοδο στα μεταξύ τους παιχνίδια. Η Νέα Μάκρη είχε επικρατήσει στις δύο αναμετρήσεις της regular season οπότε θα μπει στους τελικούς με πλεονέκτημα 2-0 και αναζητά μία ακόμα νίκη ώστε να πάρει την άνοδο την ώρα που ο ΓΣ Γλυκών Νερών θέλει τρεις νίκες σε τρία παιχνίδια ώστε να ανατρέψει τα δεδομένα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Play Off Ημιτελικοί

ΓΣ Γλυκών Νερών - ΟΠΕ Χαλκίδας    3-1 (25-23,13-25,25-20,25-21)

ΟΠΕ Χαλκίδας - ΓΣ Γλυκών Νερών   0-3 (16-25,22-25,24-26)

Μεταφορά Αποτελεσμάτων Α΄ Φάσης (1-1): ΓΣ Γλυκών Νερών - ΟΠΕ Χαλκίδας (0-3, 3-0)

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΑΟ Αγίου Στεφάνου 3-0 (25-21,25-22,25-17)

Μεταφορά Αποτελεσμάτων Α΄ Φάσης (2-0): ΕΣ Νέας Μάκρης - ΑΟ Αγ. Στεφάνου (3-1, 3-0)