22-03-2022 14:32

LIFE Β' Εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Ανοιχτή η τέταρτη θέση μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου

Μια αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της LIFE Β' Εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, τα πράγματα ξεκαθάρισαν στην τριάδα ενώ τρεις ομάδες διεκδικούν την τέταρτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Ο πρωτοπόρος Αστέρας Αγίου Δημητρίου παρέμεινε αήττητος επικρατώντας της Αθηνάς Μαγκουφάνας με 1-3. Οι γηπεδούχες, έχοντας το κίνητρο της τετράδας, προηγήθηκαν αφού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με 25-16 πήραν το πρώτο σετ. Η ομάδα του Βασίλη Αρναούτη, όμως, με βελτιωμένη υποδοχή και επίθεση άλλαξε τα δεδομένα και ανέτρεψε το σκορ φτάνοντας στο 1-3. έτσι, η Αθηνά Μαγκουφάνας έχασε έδαφος και βρίσκεται πλέον στην πέμπτη θέση, δύο βαθμούς πίσω από την τέταρτη.

Την ήττα της Μαγκουφάνας εκμεταλλεύτηκε πλήρως ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου καθώς με τη νίκη επί του Χαλανδρίου βρίσκεται σε θέση ισχύος μια αγωνιστική πριν το τέλος. Το Χαλάνδρι ήταν κοντά στο σκορ και δυσκόλεψε τον Απόλλωνα Αγ. Δημητρίου. Οι γηπεδούχες, παρόλα αυτά, έστω και δύσκολα κατάφεραν να επικρατήσουν έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση όταν η μπάλα “έκαιγε” και με το 3-0 πήραν το πολυπόθητο τρίποντο. Πλέον, κόντρα στους Ίωνες στην τελευταία αγωνιστική έχουν την κατάσταση στα χέρια τους ώστε να εξασφαλίσουν την τέταρτη θέση ότι και αν συμβεί στα υπόλοιπα παιχνίδια.

Σε απόσταση δύο βαθμών από τον Απόλλωνα Αγ. Δημητρίου βρίσκεται και η ομάδα των Νέων Βύρωνος.Οι παίκτριες του Μάριου Παπαδούρη έκαναν καλό παιχνίδι στην έδρα του Κορωπίου και πήραν τρεις βαθμούς που τους δίνουν ελπίδες ώστε με συνδυασμό αποτελεσμάτων να βρεθούν στην τέταρτη θέση.Με νίκες συνέχισε ο Φοίβος Μελισσίων που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΑΣ Τυφών.

Και τα τρία σετ ολοκληρώθηκαν με 11-25 υπέρ του Φοίβου και έτσι η ομάδα των Μελισσίων σημείωσε την 18η νίκη της παραμένοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.Στην τρίτη θέση, ότι και αν γίνει στην επόμενη αγωνιστική, θα βρεθεί ο ΑΣ Παπάγου.

Παρά την αντίσταση της Γκράβας στο πρώτο σετ ο Παπάγου ήταν ανώτερος και συνέχισε την ανοδική πορεία του κατακτώντας το καθαρό τρίποντο με τη νίκη 0-3.Νίκη, τέλος, και για τους Ίωνες κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου που σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος και στα τρία σετ. Σε μια ωραία αναμέτρηση οι Ίωνες κατέκτησαν με την ελάχιστη δυνατή διαφορά και τα τρία σετ τα οποία ήταν άκρως ανταγωνιστικά

.Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

21η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας 3 Γυναικών

ΑΣ Τυφών - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"   0-3 (11-25,11-25,11-25)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρ1-3 (25-16,22-25,17-25,16-25)

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - Ίωνες ΑΣΠ  0-3 (23-25,28-30,24-26)

ΓΣ Κορωπίου - ΑΟ Νέοι Βύρωνος   0-3 (20-25,10-25,17-25)

ΑΕ Γκράβας - ΑΣ Παπάγου   0-3 ( 22-25,17-25,16-25)

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΓΣ Χαλανδρίου  3-0 (25-20,26-24,25-20)