01-03-2022 16:15

ΕΣΠΑΑΑ LIFE Β' εθνική Γυναικών: Τρίποντο τετράδας για τον Παπάγου κόντρα στην Αθηνά Μαγκουφάνα

Έξι παιχνίδια που όλα τελείωσαν με καθαρό σκορ περιελάμβανε η 19η αγωνιστική της LIFE Β’ Εθνικής Γυναικών. Αστέρας Αγίου Δημητρίου και Φοίβος Μελισσίων κρατήθηκαν στις πρώτες θέσεις ενώ ο Παπάγου επικράτησε με 1-3 της Μαγκουφάνας και μπήκε για τα καλά στη μάχη της τετράδας.

Η Αθηνά Μαγκουφάνας υποδέχτηκε τον ΑΣ Παπάγου σε μια αναμέτρηση με μεγάλο ενδιαφέρον ενόψει του Final 4. Οι γηπεδούχες μπήκαν καλά στο παιχνίδι και με την ψυχολογία υπέρ τους έκαναν το 25-21 και πήραν προβάδισμα. Η ομάδα του Αντώνη Πούμπουρα ανέκαμψε και αφού ισοφάρισε στα σετ, πήρε προβάδισμα μετά από ένα ατελείωτο σετ που κρίθηκε στο 27-29. Με την ψυχολογία να έχει αλλάξει πλευρά, οι αθλήτριες του Παπάγου ολοκλήρωσαν την καλή εμφάνισή τους καθώς με 18-25 έφτασαν στη νίκη με 1-3 και πλέον ισοβαθμούν με την Αθηνά Μαγκουφάνας στους 40 βαθμούς και την τρίτη θέση.

Ένα βαθμό πίσω τους, και εκτός τετράδας, έμεινε ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου που ηττήθηκε από τον Φοίβο Μελισσίων. Οι παίκτριες του Σπύρου Νικολάκη ήταν πιο αποτελεσματικές και άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων. Με το 0-3 πήραν ακόμα τρεις βαθμούς που τις κρατάνε στη δεύτερη θέση με 48 βαθμούς και πλέον κοιτάζουν με αισιοδοξία το Final 4

.Άνετο πέρασμα του Αστέρα Αγίου Δημητρίου από την έδρα της Νίκης Αμαρουσίου. Η ομάδα του Βασίλη Αρναούτη έχτισε μεγάλη διαφορά από νωρίς και στα τρία σετ και έκανε τη δουλειά της πιο εύκολη. Χωρίς ουσιαστικά να απειληθεί σε κανένα σετ έφτασε στο 0-3 και διατηρήθηκε πρώτη και αήττητη με 54 βαθμούς.

Τη νίκη πήραν οι Νέοι Βύρωνος κόντρα στη Γκράβα με 1-3. Η ομάδα της Γκράβας έχασε την ευκαιρία να πιάσει στη βαθμολογία τους Νέους Βύρωνος καθώς οι φιλοξενούμενες δεν επηρεάστηκαν από την καλή απόδοση της Γκράβας στο πρώτο σετ αλλά και το χαμένο τρίτο σετ. Έτσι, με 1-3 η ομάδα του Μάριου Παπαδούρη πήρε ακόμα τρεις βαθμούς και βρίσκεται στους 31 όντας 6η στη βαθμολογία.

Καλή εμφάνιση και καθαρή νίκη για τους Ίωνες κόντρα στον ΓΣ Χαλανδρίου. Οι Ίωνες κυριάρχησαν και στα τρία σετ έχοντας ηρεμία και σιγουριά και αυτό οδήγησε στο τελικό 3-0.Με το ίδιο σκορ επικράτησε ο ΑΣ Τυφών του Κορωπίου. Ο ΓΣ Κορωπίου δεν κατάφερε ούτε σε αυτό το παιχνίδι να πάρει τους πρώτους βαθμούς της καθώς οι παίκτριες του ΑΣ Τυφών ήταν ανώτερες και αυτό το εξαργύρωσαν στον αγωνιστικό χώρο.

Τα αποτελέσματα:19η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

"Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΣ Παπάγου  1-3 (25-21,21-25,27-29,18-25)

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου 0-3 (11-25,16-25,11-25)

ΑΣ Τυφών - ΓΣ Κορωπίου  3-0 (25-11,25-18,25-21)

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"   0-3 (21-25,19-25,18-25)

Ίωνες ΑΣΠ - ΓΣ Χαλανδρίου   3-0 (25-16,25-17,25-21)

ΑΕ Γκράβας - ΑΟ Νέοι Βύρωνος       1-3(23-25,15-25,25-22,20-25)