20-02-2022 22:31

ΕΣΠΑΑΑ Β' εθνική Ανδρών: Κράτησε κορυφή και αήττητο η Κερατέα, με νίκες συνέχισε το Παγκράτι

Το παιχνίδι της Κερατέας με την Αγία Παρασκευή ήταν αυτό που ξεχώρισε από την 6η αγωνιστική στη LIFE Β’ Εθνική Ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ. Σε μια αγωνιστική που και τα τέσσερα παιχνίδια κρίθηκαν με καθαρό σκορ, η Κερατέα και το Παγκράτι ήταν οι κερδισμένοι.

Σε ένα πολύ ωραίο και ανταγωνιστικό παιχνίδι η γηπεδούχος Αγία Παρασκευή δεν κατάφερε να σταματήσει την πρωτοπόρο Κερατέα. Οι παίκτες του Χρήστου Ζιντζόβα κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της πολύ καλής Αγία Παρασκευή έχοντας λύσεις στα κρίσιμα σημεία κυρίως του δεύτερου και του τρίτου σετ. Με εξαίρεση το πρώτο σετ τα επόμενα δύο κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και τελικά η ομάδα της Κερατέας πήρε την πέμπτη νίκη στη Β Φάση και παρέμειναν στην πρώτη θέση με 15 βαθμούς.

Μία ακόμα νίκη πέτυχε ο ΑΟ Παγκρατίου συνεχίζοντας το σερί της. Το παιχνίδι κόντρα στην έμπειρη ομάδα των Ιώνων ήταν πολύ ισορροπημένο. Μετά το 2-1 σετ, όμως, οι γηπεδούχοι του Παγκρατίου ανέβηκαν ψυχολογικά και δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο την αντίπαλη ομάδα και έτσι κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο με το τελικό 3-1.

Πολύτιμη νίκη και τρεις βαθμοί για του Αμπελόκηπους που επικράτησαν με 3-0 της Ένωσης Γαλατσίου. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και στα τρία σετ και κατάφεραν να σταματήσουν την Ένωση Γαλατσίου όποτε οι παίκτες του Χάρη Σαραντόπουλου επιχειρούσαν την αντεπίθεσή τους.

Επιστροφή στις νίκες και για τον ΑΟ Οδυσσέα που πήρε το δεύτερο τρίποντο για τη Β Φάση. Ο Πανελλήνιος έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο κέρδισε το δεύτερο και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η συνέχεια, όμως, ανήκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους που αρκετά βελτιωμένοι σε πολλά κομμάτια του παιχνιδιού έφτασαν στη νίκη με 1-3.