25-01-2022 21:38

Life Β’ Εθνικής Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ: Ξεκίνησαν με νίκες όλοι οι γηπεδούχοι

Λόγω της αναβολής της αγωνιστικής δράσης τις προηγούμενες εβδομάδες η Β Φάση του πρωταθλήματος LIFE Β Εθνικής Ανδρών ξεκίνησε από τη 2η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι ήταν οι κερδισμένοι και πήραν τους πρώτους τους βαθμούς.

Ξεκίνημα με νίκη και τρεις βαθμούς για τον ΓΣ Κερατέας κόντρα στην ΑΕ Αμπελοκήπων. Σε ένα παιχνίδι που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό οι γηπεδούχοι του Χρήστου Ζιντζόβα ήταν πιο αποτελεσματικοί στα τρία σετ. Με συνέπεια στην υποδοχή και καλά ποσοστά στο επιθετικό κομμάτι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της αντίπαλη ομάδας και να φτάσουν στο 3-0.

Παρόμοια εικόνα είχε και το παιχνίδι της Αγίας Παρασκευής με τον ΑΟ Οδυσσέα. Οι κυπελλούχοι πήραν δύσκολα το πρώτο σετ με 25-23 και αυτό φάνηκε να επηρεάζει την ψυχολογία των φιλοξενούμενων.

Οι παίκτες του Οδυσσέα έχασαν τη φρεσκάδα και την αυτοπεποίθησή τους με αποτέλεσμα η ομάδα της Αγίας Παρασκευής να φτάσει στο 25-17 και το 25-19 και παράλληλα στην πρώτη της νίκη στη Β Φάση.Καθαρό τρίποντο πήρε και ο ΑΟ Παγκρατίου. Παρά το χαμένο πρώτο σετ από τον Πανελλήνιο, οι παίκτες του Αντώνη Ξυδερού έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και μετά από ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο δεύτερο σετ η ομάδα του επιβλήθηκε με ευκολία στο τρίτο και το τέταρτο σετ.

Έτσι, ο ΑΟ Παγκρατίου έγινε η τρίτη ομάδα με 3 βαθμούς σε αυτή την αγωνιστική.Νίκη με απώλεια βαθμού, αντίθετα, πέτυχαν οι Ίωνες. Η Ένωση Γαλατσίου ισοφάρισε δύο φορές στα σετ αλλά το καθοριστικό πέμπτο σετ πήγε στους πιο έμπειρους Ίωνες. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο αλλά και θεαματικό με τις δύο ομάδες να κερδίζουν βαθμό στο τέλος της ημέρας.