07-12-2021 17:05

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική Γυναικών: Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Γλυκά Νερά, Νέα Μάκρη

Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της για την 9η αγωνιστική της Τοπικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Παλλήνης. Το 0-3 ήρθε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και έφερε τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης στους 22 βαθμούς.

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη για τη Νέα Μάκρη. Ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" αφού πήρε το δεύτερο σετ και έφερε το παιχνίδι στο 1-1 έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Γιάννη Φάκα. Ωστόσο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να δείξουν χαρακτήρα στο τέλος του τρίτου και του τέταρτου σετ και έφυγαν με το 1-3 και το τρίποντο.

Αναμέτρηση με πολύ ενδιαφέρον πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε ΑΟ Αγίου Στεφάνου και ΓΣ Γλυκών Νερών (φωτό). Με εξαίρεση το δεύτερο σετ, το οποίο και κατέκτησαν οι γηπεδούχες, ο ΓΣ Γλυκών Νερών είχε καλύτερη απόδοση, σταθερή υποδοχή και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων.

Το 1-3 έφερε τις φιλοξενούμενες στην τρίτη θέση, προσπερνώντας την ομάδα του Αγίου Στεφάνου.Έχασε έδαφος βαθμολογικά ο Απόλλων που ηττήθηκε εκτός έδρας από τον ΑΟ Θρακομακεδόνων. Τα δύο πρώτα σετ ήταν ανοιχτά μέχρι το τέλος και ο ΑΟ Θρακομακεδόνων με σωστές επιθέσεις πήρε το προβάδισμα με 2-0.

Οι αθλήτριες του Απόλλωνα δεν μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ στο επόμενο σετ με αποτέλεσμα να έρθει το 25-10 και να ολοκληρωθεί μια σημαντική νίκη για την ομάδα των Θρακομακεδόνων.Με νίκη συνέχισε η Δάφνη Αγ. Δημητρίου που έφυγε με νίκη από το κλειστό του Πανελληνίου με 1-3. Οι γηπεδούχες έχοντας χάσει τα δύο πρώτα σετ ανέβασαν απόδοση και με 25-13 ξαναμπήκαν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 1-2.

Το τέταρτο σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικό μέχρι το τέλος. Τελικά, με 24-26 η Δάφνη Αγ. Δημητρίου ολοκλήρωσε την καλή εμφάνιση και έφτασε στη νίκη με 1-3 παίρνοντας τρεις ακόμα βαθμούς. Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Καρέα. Κόντρα στον ουραγό ΓΣ Κερατέας έφτασε στο 3-0 κάνοντας δύο πολύ καλά πρώτα σετ και με ένα σταθερό τρίτο σετ χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα ολοκλήρωσε την καλή εμφάνιση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:9η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών