17-11-2021 19:17

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική Γυναικών: «Στάση» Μεταμόρφωση για τον ΟΠΕΧ και τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή

Μεγάλα παιχνίδια, ανατροπή στη βαθμολογία και τριπλή ισοβαθμία στην πρώτη θέση έφερε η ολοκλήρωση της 6ης αγωνιστικής της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών.

Το παιχνίδι με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον ήταν αυτό ανάμεσα σε Δεξαμενή Μεταμόρφωσης και ΟΠΕ Χαλκίδας. Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 25-19. Η ομάδα της Χαλκίδας, όμως, είχε απαντήσεις, βελτιώθηκε πολύ στο δεύτερο σετ και έχοντας καλές επιθετικές επιλογές έκανε το 1-1 στα σετ. Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης ανέκαμψε και πάλι και αφού πήρε στις λεπτομέρειες το τρίτο σετ ολοκλήρωσε την «αποστολή» της με την κατάκτηση και τους τέταρτου σετ. Το 3-1 πέρα από τη νίκη έδωσε και τρεις πολύτιμους βαθμούς στη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης που έπιασε την ΟΠΕ Χαλκίδας στους 14 βαθμούς.

Στους 14 βαθμούς έφτασε και ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου που επικράτησε με 3-0 του Πανελληνίου. Οι αθλήτριες του Αγίου Στεφάνου βρέθηκαν σε καλή μέρα και κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά και στα τρία σετ στα κρίσιμα σημεία με αποτέλεσμα να έρθει ακόμα μια νίκη χωρίς απώλεια βαθμών.

Νίκη χωρίς απώλειες και για τον ΓΣ Γλυκών Νερών κόντρα στην Παλλήνη. Η φιλοξενούμενη Παλλλήνη ήταν αξιόμαχη, κυρίως στο δεύτερο σετ στο οποίο ανάγκασε τις γηπεδούχες να φτάσουν στους 26 πόντους. Ωστόσο ο ΓΣ Γλυκών Νερών είχε τις λύσεις και έστω και δύσκολα έφτασε στο 3-0 που κρατάει την ομάδα πολύ κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Νίκη αλλά χαμένος βαθμός για τη Νέα Μάκρη κόντρα στην Κερατέα. Η ομάδα της Νέας Μάκρης έφτασε σε μια δύσκολη νίκη που χρειάστηκε πέντε σετ για να κάμψει την αντίσταση της Κερατέας. Με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου οι γηπεδούχες επικράτησαν εύκολα, ακολούθησαν τέσσερα σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Παρότι η Κερατέα ισοφάρισε δις δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή αφού με 3-2 η ΕΣ Νέας Μάκρης πήρε τη νίκη που την έστειλε στους 11 βαθμούς.Με εντός έδρας νίκη συνέχισε και ο ΓΣ Απόλλων απέναντι στον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες σε ένα παιχνίδι πολύ ισορροπημένο. Από εκεί και έπειτα οι παίκτριες του ΓΣ Απόλλων βελτίωσαν την απόδοσή τους και έφτασαν στο 3-1 κατακτώντας καθαρό τρίποντο που τις κράτησε κοντά στην τετράδα.

Πρώτη φετινή νίκη για τον ΑΟ Καρέα καθώς επικράτησε εκτός έδρας της ΑΠΟ Δάφνης Αγ. Δημητρίου με 1-3. Οι γηπεδούχες μπορεί να πήραν το δεύτερο σετ έχοντας καλή εικόνα αλλά δεν είχαν διάρκεια στο παιχνίδι τους. Ο ΑΟ Καρέα είχε τις λύσεις στο τέταρτο σετ που κρίθηκε στην ελάχιστη δυνατή διαφορά και με 1-3 πήρε το πρώτο τρίποντο για τη φετινή σεζόν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

6η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών

ΑΟ Θρακομακεδόνων - Ρεπό ΑΠΟ Δάφνη Αγ. Δημητρίου - ΑΟ Καρέα 1-3 (15-25,25-21,17-25,26-28)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΟΠΕ Χαλκίδας   3-1 (25-19,16-25,25-22,25-11)

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΓΣ Κερατέας     3-2 (25-11,23-25,25-22,21-25,15-11)

ΓΣ Απόλλων - ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς"  3-1 ( 25-22,25-27,25-10,25-16)

ΓΣ Γλυκών Νερών - ΑΟ Παλλήνη     3-0 (25-19,26-24,25-22)

ΑΟ Αγίου Στεφάνου - Πανελλήνιος ΓΣ    3-0(25-16,25-19,25-16)