16-11-2021 01:21

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική 3 Γυναικών: Ιωνικός και Σπάτα παρέμειναν την κορυφή

Διεύρυνε το προβάδισμά του στον Α’ όμιλο της Τοπικής Κατηγορίας 3 γυναικών ο Ιωνικός με τη νίκη επί της ΑΕ Γκύζη Πολυγώνου. Η ομάδα του ιωνικού έφτασε σε ακόμα μια νίκη χωρίς απώλεια βαθμών αφού με καλή εμφάνιση έφτασε στο 3-0 παρότι συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση στο δεύτερο σετ.

Αντίθετα, νίκη αλλά χαμένος βαθμός για τον ΑΣΟΧ ''Φοίβος''. Ο ΑΣΠ Σάλαμμον αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος παρά τη μέτρια πορεία του μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Οι αθλήτριες του Φοίβου πήραν προβάδισμα στα σετ δύο φορές αλλά οι γηπεδούχες κατάφεραν να φτάσουν στο 2-2. Σε ένα τάι μπρέικ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η παίκτριες του Φοίβου κατάφεραν να πανηγυρίσουν στο τέλος και με 2-3 απέδρασαν με δίποντο.

Συνεχίζει το νικηφόρο σερί ο Αετός Μεταμόρφωσης καθώς με 3-1 πήρε τη νίκη εντός έδρας απέναντι στον ΑΟ Οδυσσέα. Οι γηπεδούχες ανταπεξήλθαν στα δύσκολα σημεία του αγώνα και παρά την πίεση που δέχτηκαν έφτασαν στο 3-1 και πήραν το τρίποντο.ΑΟ Σταμάτας και Εθνικός επέστρεψαν στις νίκες.

Από τη μία, ο ΑΟ Σταμάτας επικράτησε με 3-0 του ΑΟ Κωφών κάνοντας καλή εμφάνιση σε γενικές γραμμές ενώ ο Εθνικός, παρότι έχασε το πρώτο σετ από τον Ηρακλή Χαλκίδας, έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-1.

Στον Β’ όμιλο παρέμεινε για μια ακόμα αγωνιστική στην πρώτη θέση ο ΑΣ Σπάτων "Γαία". Η "Γαία" βρήκε στο δρόμο της έναν δύσκολο αντίπαλο, όπως ο ΑΟ "Ίσιδα - Δίας" Νέας Μάκρης, που μάλιστα προηγήθηκε στα σετ με 0-1.

Ο ΑΣ Σπάτων "Γαία" ανέκαμψε και έστω και δύσκολα έκανε το 2-1 ενώ ολοκλήρωσε τη νίκη αφού οι φιλοξενούμενες ξέμειναν από δυνάμεις στο τέταρτο σετ με 25-15. Πολύ σημαντική νίκη για τον ΕΑΟ Σπάτων που με 1-3 πέρασε από την έδρα του ΑΣ Άτλας Δάφνης Υμηττού και δεν απώλεσε βαθμό στο «κυνήγι» της πρώτης θέσης. Νίκη και για τον ΑΚ Ζωγράφου με 3-0 επί του Ηρακλή Αγίου Δημητρίου που με εξαίρεση το τρίτο σετ οι γηπεδούχες είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι.

Η ΜΕΣ Μαραθώνα δεν κατάφερε να σταματήσει την ομάδα του ΑΣ Λαυρίου καθώς το τελικό 0-3 ήρθε φυσιολογικά και δίκαια. Η ομάδα του Λαυρίου με αυτή τη νίκη παραμένει ψηλά στη βαθμολογία έχοντας πλέον 10 βαθμούς. Νίκη εκτός έδρας και για τον ΟΦ Γέρακα κόντρα στον ΑΣΠ Κτησιφών. Στο δεύτερο σετ ο ΑΣΠ Κτησιφών έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, αφού το σετ κρίθηκε με 25-27. Αφού δεν έγινε το 1-1 η ομάδα του Γέρακα βρήκε αυτοπεποίθηση και ολοκλήρωσε την «αποστολή» της επικρατώντας με 0-3.