Οι υπόλοιπες τέσσερις ομάδες (Πολωνία, Ιράν, Ρωσία, Γερμανία) μπήκαν στην κληρωτίδα και το αποτέλεσμα ήταν ένας όμιλος γεμάτος αουτσάιντερ κι άλλος ένας γεμάτος φαβορί.
Στο γκρουπ της Γαλλίας βρέθηκαν το Ιράν και η Γερμανία, ενώ σ’ αυτό της Βραζιλίας κληρώθηκαν η Ρωσία και η Πολωνία. Να σημειώσουμε ότι στη Γ φάση οι ομάδες δεν μεταφέρουν τη βαθμολογία τους και όλοι ξεκινούν από το μηδέν.
Οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου θα προκριθούν στους ημιτελικούς (παίζουν χιαστί) ενώ οι τρίτοι θα αγωνιστούν για τις θέσεις 5-6.
Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:
G ΌΜΙΛΟΣ (Kατοβίτσε - Σπόντεκ)
1η αγωνιστική
16/9 21.25 Γαλλία - Γερμανία
2η αγωνιστική
17/9 21.25 Γερμανία - Ιράν
3η αγωνιστική
18/9 21.25 Γαλλία - Ιράν
Η ΌΜΙΛΟΣ (Λοτζ - Άτλας Αρένα)
1η αγωνιστική
16/9 21.25 Πολωνία - Βραζιλία
2η αγωνιστική
17/9 21.25 Βραζιλία - Ρωσία
3η αγωνιστική
18/9 21.25 Πολωνία - Ρωσία
*Στα ημιτελικά θα παίξουν G1-H1 και G2-H2. Για τις θέσεις 5-6 θα παίξουν: G3-H3
TEΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ | |
1. | |
2. | |
3. | |
4. | |
5. | |
6. | |
7. | Καναδάς |
7. | ΗΠΑ |
9. | Φινλανδία |
9. | Σερβία |
11. | Αργεντινή |
11. | Κούβα |
13. | Βουλγαρία |
13. | Ιταλία |
15. | Αυστραλία |
15. | Κίνα |
17. | Βέλγιο |
17. | Κορέα |
17. | Μεξικό |
17. | Βενεζουέλα |
21. | Καμερούν |
21. | Αίγυπτος |
21. | Πουέρτο Ρίκο |
21. | Τυνησία |
Ε ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
10/9 17.40 Σερβία - Ιταλία 3-0 (25-19, 29-27, 25-22)
10/9 17.40 Αργεντινή - Γαλλία 1-3 (25-21, 17-25, 27-29, 18-25)
10/9 21.25 Πολωνία - ΗΠΑ 1-3 (27-29, 22-25, 27-25, 23-25)
10/9 21.25 Αυστραλία -Ιράν 1-3 (23-25, 21-25, 25-21, 17-25)
2η αγωνιστική
11/9 17.40 Σερβία - ΗΠΑ 1-3 (25-23, 29-31, 17-25, 21-25)
11/9 17.40 Αργεντινή - Ιράν 0-3 (15-25, 23-25, 16-25)
11/9 21.25 Πολωνία - Ιταλία 3-1 (19-25, 25-18, 25-20, 26-24)
11/9 21.25 Αυστραλία - Γαλλία 1-3 (22-25, 18-25, 32-30, 17-25)
12/9: Ρεπό
3η αγωνιστική
13/9 17.40 Σερβία - Γαλλία 1-3 (27-25, 23-25, 23-25, 20-25)
13/9 17.40 Αργεντινή - Ιταλία 3-1 (17-25, 25-21, 30-28, 25-21)
13/9 21.25 Πολωνία - Ιράν 3-2 (25-17, 25-16, 24-26, 19-25, 16-14)
13/9 21.25 Αυστραλία - ΗΠΑ 0-3 (15-25, 19-25, 20-25)
4η αγωνιστική
14/9 17.40 Σερβία - Ιράν 1-3 (25-27, 25-22, 22-25, 18-25)
14/9 17.40 Αργεντινή - ΗΠΑ 3-2 (19-25, 28-26, 25-20, 23-25, 15-11)
14/9 21.25 Πολωνία - Γαλλία 3-2 (25-18, 21-25, 25-23, 22-25, 15-12)
14/9 21.25 Αυστραλία - Ιταλία 1-3 (23-25, 14-25, 25-21, 18-25)
E ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 7 | 17 | (19-11) |
2. | Πολωνία | 7 | 16 | (19-8) |
3. | Iράν | 7 | 15 | (18-11) |
4. | ΗΠΑ | 7 | 14 | (18-12) |
5. | Σερβία | 7 | 9 | (12-14) |
6. | Αργεντινή | 7 | 8 | (11-15) |
7. | Ιταλία | 7 | 5 | (10-18) |
8. | Αυστραλία | 7 | 0 | (4-21) |
F ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
10/9 17.40 Βραζιλία - Βουλγαρία 3-0 (25-15, 25-21, 25-21)
10/9 17.40 Φινλανδία - Ρωσία 0-3 (10-25, 18-25, 16-25)
10/9 21.25 Γερμανία - Κίνα 3-0 (25-19, 25-22, 25-17)
10/9 21.25 Κούβα - Καναδάς 2-3 (27-25, 18-25, 25-23, 11-25, 13-15)
2η αγωνιστική
11/9 17.40 Βραζιλία - Κίνα 3-0 (25-14, 25-23, 25-18)
11/9 17.40 Φινλανδία - Καναδάς 0-3 (25-27, 25-27, 19-25)
11/9 21.25 Γερμανία - Βουλγαρία 3-1 (25-16, 25-15, 23-25, 25-17)
11/9 21.25 Κούβα - Ρωσία 1-3 (18-25, 25-23, 15-25, 19-25)
12/9: Ρεπό
3η αγωνιστική
13/9 17.40 Βραζιλία - Καναδάς 3-0 (25-19, 25-23, 29-27)
13/9 17.40 Φινλανδία - Κίνα 2-3 (25-22, 22-25, 23-25, 25-20, 14-16)
13/9 21.25 Γερμανία - Ρωσία 0-3 (17-25, 18-25, 24-26)
13/9 21.25 Κούβα - Βουλγαρία 3-0 (25-23, 25-18, 30-28)
4η αγωνιστική
14/9 17.40 Βραζιλία - Ρωσία 3-1 (25-21, 24-26, 25-19, 25-19)
14/9 17.40 Φινλανδία - Βουλγαρία 3-0 (25-18, 25-21, 25-18)
14/9 21.25 Γερμανία - Καναδάς 3-0 (28-26, 25-22, 25-23)
14/9 21.25 Κούβα - Κίνα 2-3 (25-19, 20-25, 25-18, 20-25, 11-15)
E ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 7 | 21 | (21-2) |
2. | Ρωσία | 7 | 17 | (19-6) |
3. | Γερμανία | 7 | 15 | (15-8) |
4. | Καναδάς | 7 | 10 | (12-13) |
5. | Φινλανδία | 7 | 6 | (9-17) |
6. | Κούβα | 7 | 6 | (11-18) |
7. | Βουλγαρία | 7 | 5 | (7-18) |
8. | Κίνα | 7 | 4 | (6-19) |
Α ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 5 | 15 | (15-1) |
2. | Σερβία | 5 | 12 | (12-6) |
3. | Αργεντινή | 5 | 9 | (10-6) |
4. | Αυστραλία | 5 | 5 | (7-11) |
5. | Βενεζουέλα | 5 | 4 | (5-13) |
6. | Καμερούν | 5 | 0 | (3-15) |
Β OMIΛΟΣ (Κατοβίτσε)
3/9 17.30: Φινλανδία - Κορέα 3-0 (25-22, 26-24, 25-15)
3/9 21.15: Τυνησία - Βραζιλία 0-3 (18-25, 10-25, 17-25)
5/9 14.00 Κορέα - Κούβα 1-3 (21-25, 25-23, 14-25, 22-25)
5/9 17.30 Γερμανία - Τυνησία 3-1 (25-13, 25-19, 21-25, 25-12)
5/9 21.15 Βραζιλία - Φινλανδία 3-0 (27-25, 25-21, 26-24)
6/9 21.15 Κορέα - Βραζιλία 2-3 (25-21, 13-25, 21-25, 25-17, 13-15)
Β ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 5 | 14 | (15-3) |
2. | Γερμανία | 5 | 12 | (12-5) |
3. | Φινλανδία | 5 | 8 | (10-8) |
4. | Κούβα | 5 | 6 | (9-12) |
5. | Κορέα | 5 | 4 | (6-13) |
6. | Τυνησία | 5 | 1 | (4-15) |
3/9 17.30: Μεξικό - Κίνα 1-3 (25-20, 19-25, 20-25, 20-25)
3/9 21.15: Αίγυπτος - Ρωσία 0-3 (22-25, 15-25, 15-25)
C ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ρωσία | 5 | 14 | (15-3) |
2. | Καναδάς | 5 | 11 | (12-5) |
3. | Βουλγαρία | 5 | 10 | (13-8) |
4. | Κίνα | 5 | 6 | (6-11) |
5. | Μεξικό | 5 | 2 | (5-14) |
6. | Αίγυπτος | 5 | 2 | (5-15) |
6/9,, 17.30 Βέλγιο - Ιράν 1-3 (23-25, 15-25, 25-21, 20-25)
6/9, 21.15 Πουέρτο Ρίκο - Ιταλία 3-1 (19-25, 25-19, 25-23, 25-22)
D ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 5 | 12 | (14-7) |
2. | Ιράν | 5 | 11 | (13-7) |
3. | ΗΠΑ | 5 | 9 | (12-9) |
4. | Ιταλία | 5 | 5 | (9-12) |
5. | Βέλγιο | 5 | 5 | (9-12) |
6. | Πουέρτο Ρίκο | 5 | 3 | (3-13) |
* Προκρίνονται οι 4 πρώτοι από κάθε όμιλο.
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2014 (Πολωνία-Βαρσοβία): | - |
||||
2010 (Ρώμη): | Βραζιλία | Κούβα | Σερβία | Ιταλία | - |
2006 (Τόκιο): | Βραζιλία | Πολωνία | Βουλγαρία | Σερβία Μαυρ. | 17η |
2002 (Μπουένος Άιρες): | Βραζιλία | Ρωσία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 7η |
1998 (Τόκιο): | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Κούβα | Βραζιλία | 13η |
1994 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | 6η |
1990 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Κούβα | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1986 (Παρίσι): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Βραζιλία | 13η |
1982 (Μπουένος Άιρες): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Αργεντινή | Ιαπωνία | - |
1978 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Πόλη του Μεξικό): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Σόφια): | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1966 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | - |
1962 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - METΑΛΛΙΑ |
||||
ΚΑΤΟΧΟΣ | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο |
ΕΣΣΔ | 6 | 2 | 3 | 11 |
Ιταλία | 3 | 1 | 4 | |
Βραζιλία | 3 | 1 | 4 | |
Τσεχοσλοβακία | 2 | 4 | 6 | |
Πολωνία | 1 | 1 | 2 | |
ΗΠΑ | 1 | 1 | 2 | |
Αν.Γερμανία | 1 | 1 | ||
Κούβα | 2 | 2 | 4 | |
Ρουμανία | 2 | 2 | 4 | |
Βουλγαρία | 1 | 4 | 5 | |
Ρωσία | 1 | |||
Γιουγκοσλαβία | 1 | |||
Ολλανδία | 1 | |||
Ιαπωνία | 2 | 2 | ||
Αργεντινή | 1 | 1 | ||
Σερβία | 1 | 1 | ||
Γαλλία | 1 | 1 |