23-04-2014 11:22

Νίκη και πλεονέκτημα για ΓΣ Χαλανδρίου, ώρα πλέι οφ στη Β Εθνική

Για την τελευταία αγωνιστική της α΄ φάσης του 1ου ομίλου της Β Εθνικής γυναικών διασταύρωσαν τα ξίφη του η Νίκη Αμαρουσίου και ο ΓΣ Χαλανδρίου. Σε έναν συναρπαστικό αγώνα η ομάδα του Χανανδρίου νίκησε με 3-2 (25-21, 09-25, 15-18, 23-25, 15-10).

Στο πρώτο σετ η Νίκη βρέθηκε μπροστά με 15-10, αλλά οι φιλοξενούμενες έκαναν την αντεπίθεσή τους, για το 19-24 και το 21-25. Το ματς συνεχίστηκε με περίπατο των γηπεδούχων και το 1-1 αλλά το ντέρμπι επέστρεψε στο τρίο σετ, όπου το 10-10 έγινε 15-20 για να καταλήξει τον ΓΣ Χαλανδρίου. Ακόμα πιο θεαματικό ήταν το τέταρτο σετ. Το 15-19, έγινε 20-19, και το 23-23 έγινε 25-23. Στο τάι μπρέικ, ο Γ.Σ. Χαλανδρίου έβγαλε περισσότερη φρεσκάδα και ενέργεια. Πίεσε περισσότερο, είχε πιο καθαρό μυαλό και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Οι δύο ομάδες αποτελούν το ένα από τα δύο ζευγάρια των πλέι οφ, με το Γ.Σ. Χαλανδρίου να έχει πλεονέκτημα έδρας, ενώ μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου που είναι 2-0 υπέρ του Γ.Σ. Χαλανδρίου. Η νικήτρια ομάδα θα αντιμετωπίσει την αντίστοιχη απ' το ζευγάρι Α.Ο. Παλλήνης -Π.Α.Κ. Χαλανδρίου (2-0 ο Α.Ο. Παλλήνης).

ΝΙΚΗ (Μπάϊμπος): Δηλαβέρη, Βερτζάγια, Πετρουλάκη, Κοκλανάκη, Μιχαηλίδη Κ., Βασιλάκη / Βήτου (λ), Τσελέπη, Μάρκου, Μιχαηλίδη Α, Αναγνώστου, Καλαντζή
Γ.Σ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Νικολογιάννης): Σταθοπούλου, Δέδε, Καραχάλιου, Μαγκανάρη, Τσαρακλή, Σαλούστρου/ Γκιαούρη (λ), Γκόγκου, Τσουμή, Δούκα, Βουτσαρά, Γιακουμή