19-02-2014 13:57

Ο Κύδωνας «αγκάλιασε» τον τίτλο

Στο ντέρμπι που έγινε προχθές στο κλ. Χανίων ο Κύδωνας νίκησε 3-1 σετ τον Αρη Γουρνών και ουσιαστικά κατέκτησε τον παγκρήτιο τίτλο στο βόλεϊ ανδρών, αφού για συμβεί το αντίθετο θα πρέπει να γίνουν… πράματα και θάματα τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, οπότε η χανιώτικη ομάδα αγωνίζεται γηπεδούχος με ΓΕΙ και ΓΕΗ, ενώ θα κάνει και το ρεπό της.
Με νίκη συνέχισε την πορεία της και η γυναικεία ομάδα του Ν.Α.Ο. Σούδας, ενώ τους τρεις βαθμούς πήρε στην κατηγορία αυτή -στην οποία είχαμε πρεμιέρα του β” γύρου- και ο Κύδωνας. Τέλος, στις κορασίδες η α” φάση πλησιάζει στην ολοκλήρωσή της (ήδη τελείωσε ο α” όμιλος), με τις ομάδες που θα συνεχίσουν στα πρώτα χιαστί παιχνίδια να έχουν ξεχωρίσει. Αναλυτικότερα οι αγώνες.

ΑΝΔΡΩΝ (8η αγωνιστική)
Κύδων – Αρης Γ. 3-1
Σχεδόν 2 ώρες κράτησε η αναμέτρηση που έγινε στο κλ. Χανίων και βρήκε νικητή τον Κύδωνα με 3-1 σετ επί του Άρη Γουρνών, αποτέλεσμα που ουσιαστικά σημαίνει την κατάκτηση του τίτλου από την ομάδα του Νομού μας, αφού τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος ξέφυγε τρεις βαθμούς στην κορυφή. Με τις δυο ομάδες να μην έχουν να κάνουν το ρεπό τους, ο Κύδωνας χρειάζεται τρεις βαθμούς στα δυο εντός έδρας παιχνίδια που θα δώσει με ΓΕΗ και ΓΕΗ για να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο, αφού από τη στιγμή που έχει χάσει 3-2 σετ στον αγώνα του α” γύρου, υπερισχύει και σ” ενδεχόμενη ισοβαθμία με την ομάδα των Γουρνών.
Στο 1ο σετ οι δυο αντίπαλοι σχεδόν συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 18-17, για να ξεφύγουν 20-17 οι γηπεδούχοι, να μειώσει 22-21 ο Άρης και τελικά, χάρη στις καλές άμυνες που βγήκαν από την πλευρά του Κύδωνα, έγινε το 1-0. Κάτι ανάλογο συνέβη και στο επόμενο, με τη διαφορά ότι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν μετά το 12-14, έφτασαν στο 15-21, για να πλησιάσει στον πόντο 21-22 η χανιώτικη ομάδα, χωρίς όμως ν” αποφύγει τελικά την ισοφάριση.

Με φανερά καλύτερη ψυχολογία άρχισε το 3ο σετ η ομάδα των Γουρνών, προηγούμενη 0-5 και 5-10, αλλά από το σημείο αυτό και μετά ο Κύδωνας έδειξε να συνέρχεται, με συνεχόμενες εύστοχες επιθέσεις μετέτρεψε το 11-13 σε 18-14 και παρότι η διαφορά καλύφθηκε (19-18, 22-21) οι παίκτες του έδειξαν ψυχραιμία στους τελευταίους κρίσιμους πόντους και τελικά με άσο του Μπαριαμπά πήραν ξανά το προβάδισμα (2-1).

Πλέον, το επόμενο σετ είχε χαρακτήρα τελικού για τον Κύδωνα, αφού αν το έπαιρνε, λογικά θα κατακτούσε και τον τίτλο. Έτσι αν και στο ξεκίνημα βρέθηκε πίσω στο σκορ (3-5, 6-9), πέρασε μπροστά πρώτη φορά 11-10 και έκτοτε δεν έχασε τον έλεγχο, παρά το γεγονός ότι ο αντίπαλος δεν τα παράτησε σε κανέναν σημείο. Έτσι χρειάστηκε το 4ο σετ μπολ-ματς μπολ (αφού το 24-20 έγινε 24-23) μέχρι να γίνει τελικά το 3-1 και ν” αρχίσουν τα πανηγύρια για τη σημαντική αυτή επιτυχία του Κύδωνα.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Γιαννόπουλος
Σετ: 21-25 (31′), 23-25 (28′), 25-23 (27′), 25-23 (26′)
Κύδων (Ν. Ζιώγας): Μαυρεδάκης, Πάτερος, Φίλος, Κολιάμπας, Φυντριλάκης, Αμπατζής (αρχ. εξάδα), Παύλου (λίμπερο), Μπαριαμπάς, Μαρακάκης, Νικηφοράκης, Κανδηλιεράκης, Μαγκώνης.
* ΓΕΙ-Άθλεση 0-3. Ρεπό είχε η ΓΕΗ.

Βαθμολογία (σε 6 αγώνες): Κύδων 16 (17-6 σετ), Άρης Γουρνών 13 (16-7), ΓΕΗ** 4 (5-10), Άθλεση* 3 (5-12), ΓΕΙ* 3 (5-13). Οι * σημαίνουν αγώνα λιγότερο.
Σύμφωνα με το αρχικό πρόγραμμα στις 23/2 θα παίξουν (για την 9η αγωνιστική, αφού η αναβληθείσα 7η πιθανότατα θα οριστεί στο τέλος) Κύδων-ΓΕΙ (3-1 στον α” γύρο), ΓΕΗ-Άθλεση, ενώ ο  Άρης Γ. έχει ρεπό.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ (10η αγωνιστική)
Ν.Α.Ο. Σούδας-Αρκάδι 3-0
Το πάθημα του α” γύρου (οπότε είχε χρειαστεί το τάι μπρέικ για να πάρει τη νίκη) έγινε μάθημα στην ομάδα της Σούδας, που αυτή τη φορά κέρδισε καθαρά, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενες προέβαλαν αντίσταση στα δυο πρώτα σετ.

Διαιτητές: Καρπουζάς, Πετακάκη
Σετ: 25-22, 25-21, 25-12
Ν.Α.Ο. Σούδας (Πελ. Σκούρα): Μάντακα, Αρτζουχαλτζή,  Λ. Λελεδάκη, Δόβρου, Τριανταφυλλίδη, Ανδρ. Τζανετέα (αρχ. εξάδα), Βλαχάκη (λίμπερο) Λεβεντέλη, Παπαδουλάκη, Σολωμού, Μηλάκη, Κ. Τζανετέα.

Κύδων- ΣΦΠΧ 3-1

Ο Κύδωνας ήταν καλύτερος και νίκησε τον ΣΦΠΧ που έκανε ιδιαίτερα καλή παρουσία στο 2ο σετ, το οποίο και πήρε.
Διαιτητές: Τραχαλάκη, Μπασκάκη
Σετ: 25-13, 20-25, 25-12, 25-15
Κύδων (Ν. Ζιώγας): Κλεισιάρη, Τσαφαράκη, Μαρινάκη, Βοτζάκη, Μαθιουδάκη, Κ. Ντουσάκη (αρχ. εξάδα), Τσαγκαράκη (λίμπερο), Ζ. Ντουσάκη, Ποντικάκη, Μπολέτη, Κυρικλάκη.
ΣΦΠΧ (Σοφ. Μπουμπούκη): Ρενιέρη, Κ. Πρωϊμάκη, Παπασηφάκη, Παπαδάκη, Μπορμπαντωνάκη, Αν. Πρωϊμάκη (αρχ. εξάδα), Νίνου (λίμπερο), Αν. Αποστολάκη, Μ. Αποστολάκη, Ποταπένκο, Δημοτάκη.

Άνεμος-Άθλεση 0-3
Δεν μπόρεσε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του ο Άνεμος, αφού η Άθλεση τον κέρδισε 3-0 στο κλ. Χανίων, με τις γηπεδούχες να “κοντράρουν” μόνο στο 3ο σετ (στο οποίο προηγούντο μέχρι το 21-17).
Διαιτητές: Πετακάκη, Κοκκινάκης
Σετ: 16-25, 18-25, 23-25
Άνεμος (Αλ. Καμηλάκη): Καλογρίδη, Στ. Κιλιτζιράκη, Βογιατζάκη, Μακριδάκη, Χατζοπούλου, Ψούνη (αρχ. εξάδα), Θεοδώρου, Μ. Ποντικάκη, Κατσιφαράκη, Βερυκάκη (λίμπερο).

Χερρονάσιος-Α.Ο. Ακρωτηρίου 3-0
Φανερά πιο έμπειρη η ομάδα της Χερσονήσου δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει την -ιδιαίτερα νεανική- αντίστοιχη του Ακρωτηρίου.
Σετ: 25-7, 25-16, 25-12
Α.Ο. Ακρωτηρίου (Χρ. Διαμαντάκης): Νασοπούλου, Μπούρου, Βασιλάκη, Αντ. Προφυλλίδου, Βορβολάκου, Θανασάρα (αρχ. εξάδα), Μουντράκη (λίμπερο), Μαβίδη,  Μποτωνάκη, Δαρκαδάκη, Γκατζούνη, Ξανθουδάκη.
* ΓΕΙ-Γιούχτας 0-3.

Βαθμολογία (σε 10 αγώνες): Ν.Α.Ο. Σούδας* 26 (27-4 σετ), Κύδων 26 (28-10), Άθλεση 19 (24-15), Χερρονάσιος* 18 (23-13), Αρκάδι 16* (20-16), Άνεμος 16 (19-20), Γιούχτας 15 (21-19), ΣΦΠΧ 11 (13-22), Α.Ο. Ακρωτηρίου 3 (4-27), ΓΕΙ 0 (3-36). Οι ομάδες με * έχουν αγώνα λιγότερο, ενώ o Άνεμος έχει έναν περισσότερο και η ΓΕΙ δυο.

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (6η αγωνιστική)

Κύδων1-Αρκάδι 3-0
Την 1η θέση στον όμιλο πήρε ο Κύδων1, αφού στο τελευταίο παιχνίδι της α” φάσης κέρδισε -στο κλ. Χανίων- το Αρκάδι με 3-0 σετ, σκορ με το οποίο είχε χάσει στο Ρέθυμνο, όμως αυτός είχε πάρει 2 πόντους περισσότερους.
Διαιτητές: Κοκκινάκης, Μπασκάκη
Σετ: 25-22, 25-9, 25-21
Κύδων1 (Ν. Ζιώγας): Τζαγκαράκη, Μαθιουδάκη, Σκευάκη, Χαριτάκη, Μπολέτη, Ποντικάκη (αρχ. εξάδα), Κορομηλά (λίμπερο),  Κ. Ντουσάκη, Κυρικλάκη, Γεωργιουδάκη, Κατριτζιδάκη.

Ν. ΟΠΕΡ-ΣΦΠΧ 0-3
Με εύκολη εκτός έδρας νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο ΣΦΠΧ, με την ομάδα, πλέον, να δίνει όλο το βάρος στην κατηγορία γυναικών.
Σετ: 10-25, 8-25, 6-25
ΣΦΠΧ (Σοφ. Μπουμπούκη): Δημοτάκη, Παπασηφάκη, Ρενιέρη, Κ. Πρωϊμάκη, Ποταπένκο, Μπενιουδάκη (αρχ. εξάδα), Κώτσου (λίμπερο), Αν. Πρωϊμάκη, Αν. Αποστολάκη.
Τελική βαθμολογία (σε 6 αγώνες): Κύδων1 1 (15-4 σετ), Αρκάδι 11 (15-4),  ΣΦΠΧ 8 (8-12), Ν. ΟΠΕΡ 6 (0-18).
Κύδων1 και Αρκάδι συνεχίζουν στα χιαστί παιχνίδια, όπου θα παίξουν με τη 2η και 1η ομάδα του β” ομίλου, αντίστοιχα.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (9η αγωνιστική)
Ν.Α.Ο. Σούδας-Κύδων2 3-0
Ακόμη μια εύκολη νίκη για τις πρωτοπόρες
Διαιτητές: Μπασκάκη, Βαϊου
Σετ: 25-14, 25-10, 25-21
Ν.Α.Ο. Σούδας (Πελ. Σκούρα): Λεβεντέλη, Κ. Τζανετέα, Παπαδουλάκη, Σολωμού, Μαμμή, Μουσουράκη (αρχ. εξάδα), Κουτσογιαννάκη, Αποστολάκη, Τσαγκάρη, Μυλωνά (λίμπερο).
Κύδων2 (Χρ. Κατοίκος): Σινιοράκη, Αγ. Κορομηλά, Καπουράνη, Καριωτάκη, Στρατινάκη, Βαλυράκη, Ροκάκη (λίμπερο), Μιχαηλίδου, Σκανδάλη, Βιτετζάκη.

Αετός-Α.Ο. Ακρωτηρίου 0-3
Χωρίς δυσκολία οι φιλοξενούμενες πήραν τους 2 βαθμούς.
Διαιτητές: Κοκκινάκης, Βαϊου
Σετ: 9-25, 12-25, 6-25
Αετός: Στρατινάκη, Γιαννακοπούλου, Κοκκινάκη, Κατσιά, Γιατράκη, Κρασουδάκη (αρχ. εξάδα), Τζεράκη (λίμπερο), Μακαριάδη, Γιαγκουδάκη, Πανηγυράκη.
Α.Ο. Ακρωτηρίου (Χρ. Διαμαντάκης): Νασοπούλου, Αντ. Προφυλλίδου, Ελ. Αθανασίου, Νατ. Αθανασίου, Μ. Μωραϊτάκη, Βασιλάκη (αρχ. εξάδα), Μουντράκη (λίμπερο), Ξανθουδάκη, Δαρκαδάκη, Στ. Μωραϊτάκη, Κουνδουράκη, Βερυκάκη.
* Ρεπό είχε ο Παγχανιακός.

Βαθμολογία (σε 8 αγώνες): Ν.Α.Ο. Σούδας* 14 (21-0 σετ), Α.Ο. Ακρωτηρίου* 13 (18-3), Παγχανιακός* 10 (9-16), Κύδων2 10 (9-20), Αετός* 7 (3-21). Οι ομάδες με * έχουν κάνει το ρεπό τους.
Την 10η -και τελευταία της α” φάσης- αγωνιστική (22/2), στο αγώνα Α.Ο. Ακρωτηρίου- Ν.Α.Ο. Σούδας (0-3 στον α” γύρο) θα κριθεί η οριστική κατάταξη.
Θα παίξουν ακόμη Παγχανιακός-Αετός, ενώ ο Κύδων2 έχει ρεπό.