13-10-2013 20:38

Μεγάλη νίκη ο Σαρωνικός

Η αντρική ομάδα του Α.Ο.Α. Σαρωνικού στην πρώτη αγωνιστική  του πρωταθλήματος της Β Εθνικής  (β΄ όμιλος ) αντιμετώπισε την ομάδα του Ο.Φ.Α. Απολλώνιου, το Σάββατο,  στο κλειστό γήπεδο του  ΕΠΑΛ Αίγινας. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και βρήκε την ομάδα της Αίγινας νικήτρια με 3-1 (25-14, 25-23, 25-27, 25-23).

Να επισημάνουμε πως ήταν το πρώτο ματς ανδρικής ομάδας στο νησί της Αίγινας και μάλιστα ήταν νικηφόρο.

Στο πρώτο σετ οι παίκτες του Ηλία Κλώνου επέβαλαν τον ρυθμό τους χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους κερδίζοντας  25-14.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Α.Ο.Α. Σαρωνικού είχε το προβάδισμα σε όλο το σετ χωρίς όμως να μπορεί να ανοίξει την διαφορά πάνω από 2 πόντους. Η μικρή διαφορά κράτησε ως το τέλος και η ομάδα του νησιού κέρδισε το σετ 25-23.

Στο 3ο σετ παρόλο που ο Σαρωνικός βρέθηκε να προηγείτο 19 – 16 και 22-20 η ομάδα του Κερατσινίου  πήρε το σετ 25 -27.

Στο 4ο σετ η ομάδα του Κερατσινίου μπήκε με φόρα από το 3οσετ και προηγήθηκε με 13-7 αλλά τα παιδιά του Ηλία Κλώνου κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να ισοφαρίσουν πρώτα σε  18-18 και στην συνέχεια προηγήθηκαν 22-18 η ομάδα του Κερατσινίου  αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 22-23 και 23-24. Η ομάδα της Αίγινας κέρδισε το σετ 25-23.

Διαιτητές: Σαχινίδης, Καραδημητρίου, Δρακοπούλου

Τα σετ: 3-1 (25-14, 25-23, 25-27, 25-23)

Α.Ο.Α. ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ: Κλώνος, Καρδιόλακας, Νομικός, Κοντογουλίδης, Σταμπέλος, Πετρίτης , Λορέντζος Α., Λορέντζος Φ., Αρχοντής, Μουτσάτσος, Χατζόπουλος, Ψωμιάδης

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ: Σαγκινέτος, Κριεζής, Αραπατζής, Χρούσης, Μάμμας, Κυπριτίδης, Κουγκούλης, Περλεπές.