28-02-2015 20:59

Με Κουκ πήρε το δίποντο

Με τον Μπράιαν Κουκ να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη με 3-2 επί του Παμβοχαϊκου στο Βραχάτι για την 18η αγωνιστική της Volleyleague και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της τετράδας. Οι πράσινοι θα μπορούσαν να πάρουν και το τρίποντο, αφού προηγήθηκαν με 2-0. Βρήκαν ωστόσο μπροστά τους του εντυπωσιακούς Κανέλλο και Νέμεθ και το ματς έγινε ντέρμπι. Ο Παμβοχαϊκός πήρε έναν πολύτιμο βαθμό για να ξεφύγει τυχόν περιπέτειες για την παραμονή του στην 8αδα.
Από την αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός επέβαλε τον ρυθμό του. Με σερί 3-0 απο τα σερβίς του Χόι ξέφυγε 6-4, ενώ στο 12-9 με τα σερβίς του Πρωτοψάλτη αλλά και τις επιθέσεις του Κουκ έκανε σερί 4-0 που ανέβασαν τη διαφορά στο 16-9 κρίνοντας και το σετ.

Στο 2ο σετ είχαμε μεγάλη ανατροπή στο σκορ καθώς ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 8-7, αλλά τα σερβις του Σαρικεΐσογλου χάλασαν την υποδοχή του τριφυλλιού, έφεραν σερί 5-0 μετά από άουτ επιθέσεις Πρωτοψάλτη, Μπέλου και ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 12-8 και αργότερα με 14-9 χάρις τον άσσο του Ρόου στα χέρια του Πρωτοψάλτη. Ο Παμβοχαϊκός βρέθηκε μπροστά μέχρι το 17-13. Από εκεί΄και πέρα ήρθαν τα πάνω κάτω. Με σερί 8-0 ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 21-17, ενώ στο 18-17 δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Νέμεθ για διαμαρτυρία. Οι πράσινοι κράτησαν το προβάδισμα με επίθεση του Πρωτοψάλτη έκαναν το 25-23 και το 2-0 σετ.

Ίδια εικόνα με το 2ο σετ είχε και το 3ο σετ, μόνο που αυτή τη φορά ο Παμβοχαϊκός κατάφρε να αξιοποιήσει το προβάδισμα του. Προηγήθηκε από την αρχή με 1-2 πόντους, το 8-7 έκανε σερί 3-0 με Ντουσάρμ και Νέμεθ, ενώ στη συνέχεια το σερβίς και το μπλοκ του Παμβοχαϊκού έκαναν πολύ δουλειά. Ο Παναθηναϊκός έχοντας προβλήματα στην ανάπτυξη δεν είχε απαντήσεις. Παρότι ο Κουκ με άσσο μείωσε 18-16, ο Αμερικανός έχασε το σερβίς. Υστερα από διαδοχικά λάθη το σκορ ανέβηκε στο 23-19, ο Ανδρεόπουλος έβαλε τον Παπαδόπουλο στη θέση του Μπέλου αλλά ο Παμβοχαϊκός έκανε το 25-21 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Με τα σερβίς του Ντουσάρμ να "βομβαρδίζουν" την υποδοχή του Παναθηναϊκού ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 8-1, ενώ εκεί δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Μπούρας που διαμαρτυρήθηκε πως σε επίθεση του Ντουσάρμ η μπάλα ειχε βγει άουτ και μάλιστα τον παικτη του Παναθηναϊκού δικαίωσε η τηλεοπτική μετάδοση. Μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε κάτι, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει και με άσσο του Κανέλλου έγινε το 25-21 και το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 5-3 και 8-7, αλλά με δύο επιθέσεις του Μπέλου και άουτ του Νεμεθ ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 10-8 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος που του έδωσε και τη νίκη με 15-11 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Νικολόπουλος
1ο σετ: 6-8, 9-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 7-8, 16-13, 17-21, 23-25
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21
4ο σετ: 8-2, 16-9, 21-19, 25-21
5ο σετ: 5-3, 8-10, 10-12, 11-15

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 23-25, 25-21, 25-21, 11-15)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Ρόου 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Κανέλλος 17 (11/15 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Νέμεθ 18 (17/39 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 57% άριστες), Σαρικεΐσογλου 12 (9/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ - 31% άριστες), Ντουσάρμ 15 (13/42 επ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 84% υπ - 58% άριστες), Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Στεβάνοβιτς.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Κουκ 26 (22/37 επ, 4 άσσοι, 38% υπ - 24% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (12/30 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ - 43% άριστες), Χόι 7 (2/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πανταλέων 7 (3/6 επ, 4 μπλοκ), Μπέλος 19 (17/31 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 48% υπ - 35% άριστες), Μπούρας (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Δημητριάδης, Σαμαντάς, Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ).