18-01-2015 20:24

Ο Άντριτς... ξεκλείδωσε το ματς για τον Εθνικό, 3-1 τον Παμβοχαϊκό

Με κλειδί το σερβίς του Λέο Άντριτς, ο Εθνικός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-1 του Παμβοχαϊκου στον αγώνα που έγινε στην Αλεξανδρούπολη για την 13η αγωνιστική της Volleyeleague. Πολλοί καλοί ήταν οι Τσούκ με 21 πόντους,  Άντριτς 18 πόντους και εξαιρετικό σερβις και ο Δαλακούρας με 14 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν να στηριχτούν μόνο στον Ασπιώτη που είχε 26 πόντους, αλλά ήταν μόνος.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε η ανατροπή του Εθνικού στο δεύτερο σετ με τα σερβις του Παπάζογλου αρχικά και του Άντριτς με άσσο του οποίου ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι και έβαλαν τις βάσεις της νίκης.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε σχεδόν από την αρχή να έχει το προβάδισμα στο σκορ με με 1-2 πόντους, ενώ η διαφορά άνοιξε για πρώτη φορά στο +3 μ(15-12) ε λάθος του Κασαμπαλή και επίθεση του Ασπιώτη. Ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19, ενώ στο 22-22 ο Κασαμπαλής έκανε διπλή μπαλιά και ακολούθησε άσσος του Σαρικεΐσογλου για το 24-22 και παρά τη μείωση του σκορ από τον Τσουκ, ο Ασπιώτης τελείωσε το σετ με 25-23.

Από εκεί και πέρα η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Ο Εθνικός βελτίωσε την υποδοχή του, το μπλοκ κυριάρχησε στο φιλέ και ο Παμβοχαϊκός άρχισε να έχει προβλήματα υποδοχής και επίθεσης. Η ομάδα του Έβρου ξέφυγε 5-2 και 8-6 αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 9-8 και 12-10. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και με επιθέσεις Τσουκ, Ασπιώτη ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 21-18 κι όλα έδειχναν πως είχε τον απόλυτο έλεγχο για να κάνει το 2-0 σετ. Ο Εθνικός μείωσε με τον Τσουκ σε 21-19 και με τον Παπάζογλου να κάνει εκπληκτικό σερβίς οι ακρίτες έκαναν συνολικό σερί 5-0 και προηγήθηκαν 23-21. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε (23-23) με επίθεση του Ασπιώτη και μπλοκ του Παπαδόπουλου, αλλά ο πρώτος χρόνος του Μιχάλι και ο άσσος του Άντριτς έκαναν το 25-23 και ο Εθνικός ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ ο Εθνικός ανέβασε κι άλλες στροφές, ενώ στον Παμβοχαϊκό, ο Μίκαελ Μέρτεν έβγαλε τον εορτάζοντα Θάνο Τερζή και έβαλε στη θέρση του τον Γιώργο Δρογκάρη τον οποίο κράτησε μέχρι το τέλος. Ο Εθνικός στη συνέχεια πήρε διαφορά 2-3 πόντων μέχρι και το 19-16. Με καλό μπλοκ από τους Κανέλλο, Ασπιώτη και επίθεση του δεύτερου ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 3-0 ισοφαρίζοντας 19-19. Με χαμένο σερβίς Δρογκάρη και επίθεση του Τσουκ ο Εθνικός ξέφυγε 21-19 και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-22.

Το 4ο σετ ήταν μονόλογος του Εθνικό που προηγήθηκε με 8-5 και με σερβίς από τον Άντριτς που διέλυσε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού ξέφυγε 14-9 και με μπλοκ Μιχάλι 18-12 μέχρι που έφτασε στη νίκη εν μέσω πανηγυρισμών στην εξέδρα.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσεπκινλής

1ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 23-25
2ο σετ: 8-6, 16-15, 18-21, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-22
4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-17

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-23, 25-22, 25-17)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Μιχάλ 9 (5/9 επ, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 9 (4/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσουκ 21 (17/33 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ - 52% άριστες), Κασαμπαλής 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 14 (14/25 επ, 44% υπ - 16% άριστες), Άντριτς 18 (12/26 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 55% υπ - 45% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Ασπιώτης 26 (23/40 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 10 (5/9 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νέμεθ 4 (4/16 επ, 1 μπλοκ, 70% υπ - 52% άριστες), Σαρικεΐσογλου 6 (5/20 επ, 1 άσσος, 73% υπ - 38% άριστες) / Ζήσης (λ, 50% υπ - 45% άριστες), Βανδώρος 1 (1/1 επ), Δρογκάρης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Στεβάνοβιτς, Ρόου, Γεωργίου