19-11-2014 20:57

Πάλεψε κόντρα στους... ασταμάτητους Ρώσους

Ο Ολυπιακός έχασε τον αγώνα με 3-0 απέναντι στη Ζενίτ Καζάν για τη 2η αγωνιστική του Δ ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, ωστόσο διεκδίκησε ένα σετ και έδειξε ανταγωνιστική εικόνα. Δεν είχε τον τροπο να σταματήσει την επίθεση των Ρώσων που είχαν 68% αποτελεσματικότημα, αλλά έφτασε κοντά στο να πάρει το 1ο σετ. Εξαιρετικός ήταν ο Αντρέι Ντιάτσκοφ που ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού.
Με τον κόσμο να δίνει το σύνθημα ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι, μη αφήνοντας τους παίχτες της Ζενίτ να πάρουν προβάδισμα. Το +2 ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα που πήραν οι Ρώσοι (7-9, 10-12, 14-16), για να πάρουν το προβάδισμα οι «ερυθρόλευκοι» με επίθεση του Ντιάτσκοφ (17-16). Η Ζενίτ είχε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ, όμως μία επίθεση του Γιούρισιτς και ένα εκπληκτικό μονό μπλοκ του Κλαρκ στον Βερένο έφεραν την ισοφάριση (24-24). Οι παίχτες του Δημήτρη Καζάζη πήραν το προβάδισμα με 26-25 και ο Γιούρισιτς από θέση... πέναλτυ κάνει λάθος στο φιλέ για το 26-26. Ο κορυφαίος του αγώνα Μάξιμ Μικχαΐλοφ με άσσο έκανε το 28-26 για το 1-0.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο, έτσι συνέχισε μέχρι και τα μισά του δεύτερου ο Ολυμπιακός. Το 11-11 έγινε 16-11 για τους Ρώσους, με τον ακραίο της Ζενίτ να δυσκολεύει την υποδοχή των «ερυθρολεύκων». Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα για το 2-0 (25-19).

Σε μία προσπάθεια να φρεσκάρει την ομάδα του ο Καζάζης έκανε αλλαγές στο 3ο σετ με την είσοδο των Μαρούλη, Τακουρίδη. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ καλά και με σερί 3-0 από μπλοκ του Ντιάτσκοφ και επίθεση του Κλαρκ ξέφυγαν 6-4. Οι Ρώσοι ισοφάρισαν 8-8 αλλά άσσος τα σερβίς του Πελεκούδα έκαναν νέο σερί 3-0. Εκεί, όμως, τελείωσε και ο αγώνας καθώς μετά από διαδοχικά λάθη των παικτών του Ολυμπιακού η Ζενίτ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 17-16. Ακολούθησε καταιγισμός καλών σερβίς από Μιχαήλοφ και η Ζενίτ με νέο σερί 5-0 ξέφυγε 23-18 και εκεί τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Σάντι (Ιταλία), Μίτεβ (Βουλγαρία)

1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-19, 26-28
2ο σετ: 7-8, 11-16, 15-21, 19-25
3ο σετ: 8-6, 16-13, 18-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Ζενίτ Καζάν προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (26-28, 19-25, 20-25)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 14 (11/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ - 30% άριστες), Προύσαλης, Κοκκινάκης 10 (8/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ - 29% άριστες), Κλαρκ 9 (6/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (2/4 επ) / Στεφάνου (λ, 53% υπ - 35% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου, Πελεκούδας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζελάτι

ΖΕΝΙΤ ΚΑΖΑΝ (Αλεκνό): Απαλίκοφ 11 (9/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιβοσέλεζ 7 (5/12 επ, 2 άσσοι, 60% υπ - 40% άριστες), Λέον 16 (15/20 επ, 1 άσσος, 42% υπ - 32% άριστες), Κόμπζαρ, Γκούτσαλιουκ 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ), Μιχαήλοφ 17 (11/18 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Σαλπάροφ (λ, 74% υπ - 58% άριστες)