14-02-2015 22:43

Γλύτωσε το «έμφραγμα» ο Εθνικός

Η ΑΕΚ πήγε να κάνει την ζημιά στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο κλειστό της Γλυφάδας, προηγήθηκε με 2-0 όμως η ομάδα της Αλεξανδρούπολης με αντεπίθεση διαρκείας, έφερε... τούμπα τον αγώνα και επικράτησε με 3-2.

Εκπληκτικός ο Λέο Άντριτς με 29 πόντους, με τους Ανέστη Δαλακούρα, Μιχάλι και Άντριτς να είναι άξιοι συμπαραστάτες του Κροάτη διαγώνιου. Η ΑΕΚ τα περίμενε όλα από τον Ίλιτς που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, ενώ 13 είχε ο Αλεξίου.

Αυτή είναι και η πρώτη νίκη του Εθνικού σε έξι αγώνες που έχει δώσει στο τάι μπρέικ στο εφετινό πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και όταν ο Εθνικός έφτασε πρώτος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7 απάντησε με σερί 4-0 για το 11-8. Ο Εθνικός με δύο λάθη της ΑΕΚ και μπλοκ του Κιόση ισοφάρισε αλλά η ΑΕΚ με δύο μπλοκ από Ίλιτς, Ανδρεάδη και Ωρολογά έκανε σερί 4-0 για το 15-11. Ο Εθνικός μείωσε 15-12 αλλά με νέο σερί 3-0 με τα δύο μπλοκ του Χριστοφίδη η ΑΕΚ ξέφυγε 18-12 δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας μέχρι που κατέκτησε το σετ 25-18.

Μεγάλες μάχες έγιναν στο 2ο σετ με τον Εθνικό να ξεφεύγει 12-10 και 14-13 αλλά η ΑΕΚ να απαντά με νέο σερί 5-0 για το 18-14. Δύο άσσοι του Άντρις μείωσαν το σκορ σε 18-17 αλλά Ωρολογάς και Χριστοφίδης κράτησαν την ΑΕΚ μπροστά με το +3 (20-17). Ο Εθνικός ισοφάρισε 21-21 αλλά με επίθεση του Ίλιτς και λάθος του Κιόση η ΑΕΚ ξέφυγε 23-21 και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Ίλιτς στον Δαλακούρα για το 25-23 και 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ οι δυνάμεις εγκατάλειψαν την ΑΕΚ, ο Εθνικός με τον Ανέστη Δαλακούρα πήρε τον έλεγχο και με σερβίς του Κασαμπαλή ξέφυγε 6-2. Στη συνέχεια η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο στο 12-5 και 17-7 με νέο άσσο του Μιχάλ και ο Εθνικός πήρε εύκολα το σετ 25-13 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου ο Εθνικός ξέφυγε με 8-5 και 10-7 αλλά η ΑΕΚ με Ωρολογά και Ίλιτς μάζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε 11-11. Συνεχείς εναλλαγές στο σκορ με ένα πόντο έφεραν τις δύο ομάδες στο 23-23 και τελικά ο Μιχάλ με δύο μπλοκ τελείωσε το σετ 25-23 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ. Στο 16-17 ο Δημητρούδης χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Το 5ο σετ βρήκε τον Εθνικό να ξεφεύγει με καθοριστικούς πόντους από τους κεντρικούς του Μιχάλι και Κιόση (3-1), ενώ με τα σερβίς του Άντριτς έγινε σερί 4-0 και η διαφορά εκτινάχθηκε στο 11-5. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Κιόση για το 15-8 και το 3-2 σετ με την ανατροπή εκ μέρους του Εθνικού.

Διαιτητές: Θεμελής, Αγγελίδης

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-18
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ: 4-8, 7-16, 10-21, 13-25
4ο σετ: 5-8, 15-16, 20-21, 23-25
5ο σετ: 2-5, 5-10, 6-12, 8-15

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 1 άσσο, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-18,25-23, 13-25, 23-25, 8-15)

ΑΕΚ (Χριστόφ): Ωρολογάς 9 (9/32 επ, 58% υπ - 40% άριστες), Ίλιτς 21 (19/46 επ, 2 μπλοκ), Χριστοφίδης 8 (5/17 επ, 3 μπλοκ), Αλεξίου 13 (12/32 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ - 41% άριστες), Δημητρούδης 1 (1/2 επ), Ανδρεάδης 9 (7/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 61% υπ - 39% άριστες), Οικονόμου (67% υπ - 33% άριστες), Χατζόπουλος

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 8 (8/22 επ, 67% υπ - 42% άριστες), Μιχάλι 18 (8/12 επ, 2 άσσοι, 8 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Κιόσης 11 (6/15 επ, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 16 (14/38 επ, 2 μπλοκ, 73% υπ - 63% άριστες), Άντριτς 29 (22/51 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 55% υπ - 45% άριστες), Κοντοστάθης.