• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
11-01-2015 20:22

Κράτησε απόρθητο το «κάστρο»

Το αήττητο στην έδρα της κράτησε για άλλη μία εβδομάδα ο ΑΟ Κηφισιάς, ο οποίος νίκησε την Ορεστιάδα με 3-0 για την 12η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ. Πρόσωπο της Κηφισιάς ήταν ο συνήθης ύποπτος, Ζόραν Γιοβάνοβιτς, ο οποίος πέτυχε 7 άσσους. Η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε τους 24 βαθμούς και ανέβηκε στην τρίτη θέση, ενώ οι Ακρίτες παρέμειναν όγδοοι.

Η Ορεστιάδα παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μόνο στο 1ο σετ όταν κατάφερε να ανατρέψει το 8-5 της Κηφισιάς χάρις τον άσσο και τις δύο επιθέσεις του Λούνα και ένα άουτ του Γιοβάνοβιτς. Οι ακρίτες προηγήθηκαν 10-9 και αργότερα με 15-12 ύστερα από τρία διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων. Η είσοδος του Φερέρα στη θέση του Κόβαλτσουκ άλλαξε την εικόνα της Κηφισιάς που με σερί 4-0 προσπέρασε με 16-15. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, ενώ το 19-18 για την Κηφισιά που έγινε με επίθεση του Γιοβάνοβιτς «απαντήθηκε» με επίθεση του Ριζόπουλου και μπλοκ του Ποτολίδη για το 20-19. Η Ορεστιάδα κράτησε για τελευταία φορά το προβάδισμα με 21-20. Ο Γιοβάνοβιτς πήρε την επίθεση (21-21) και πήγε και στο σερβίς όπου διέλυσε την υποδοχή των ακριτών εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 24-21 με συνολικό σερί 4-0. Ο Γιοβάνοβιτς έχασε το σερβίς αλλά ο Φερέρα έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Με τον «αέρα» της κατάκτησης του 1ου σετ ο Γιοβάνοβιτς μπήκε το ίδιο δυνατά και στο 2ο σετ εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 6-2. Οι Παπαγγελόπουλος και Φερέρα οδήγησαν την Κηφισιά σε νέο σερί 5-0 για το 16-8 και η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος (25-16) για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ το 5-3 για την Κηφισιά έγινε 8-6 για την Ορεστιάδα ύστερα από σερί 3-0 από διαδοχικά μπλοκ Λούνα και Ριζόπουλου. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη πέρασε πάλι μπροστά με 12-10 και η Κηφισιά με δύο άουτ επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς και μία επίθεση του Λούνα προσπέρασε πάλι με 13-12 και η Ορεστιάδα προηγήθηκε για τελευταία φορά 14-13. Μετά τις συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Κηφισιά έκανε νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 17-14. Στο 19-17 τα σερβίς του Ρουμελιωτάκη και τα λάθη των φιλοξενούμενων έκριναν το 25-19 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Νικολόπουλος

1ο σετ: 8-5, 16-15, 20-21, 25-22
2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-12, 25-16
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 12 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-16, 25-19)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1 άσσος), Κόβαλτσουκ 2 (1/4 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 33% άριστες), Σουλτανόπουλος 6 (3/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (7/9 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 12 (11/20 επ, 1 άσσος, 68% υπ - 36% άριστες), Γιοβάνοβιτς 20 (11/29 επ, 7 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 40% υπ - 30% άριστες), Φερρέρα 7 (6/10 επ, 1 άσσος, 83% υπ - 67% άριστες), Όστιν

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 16 (13/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τόμσον 4 (3/3 επ, 1 άσσος), Γκιγιέρμε 3 (3/10 επ, 53% υπ - 37% άριστες), Ποτολίδης 6 (2/4 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (6/16 επ, 56% υπ - 56% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 44% υπ - 32% άριστες), Βλασακίδης, Πεντίδης, Διαμαντίδης 1 (1 μπλοκ, 40% υπ - 40% άριστες)