14-11-2015 23:39

Μίνι θρίλερ στο Ζηρίνειο και νίκη της Κηφισιάς

Η Κηφισιά δεν είχε εύκολο απόγευμα στο Ζηρίνειο, αλλά νίκησε με 3-1 την Παναχαϊκή για να διατηρήσει απόρθητο το... κάστρο της στη Volleyleague.

Είναι η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη και μάλιστα χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Η Παναχαϊκή το πάλεψε να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρεικ αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 4ο σετ κάλυψε διαφορά -4 αλλά η Κηφισιά επικράτησε 30-28.

Χωρίς τον τραυματία Νίκο Παπαγγελόπουλο (το κενό του κάλυψε ο Μενέλαος Φραγκιαδάκης) η Κηφισιά βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο ξεκίνημα του αγώνα. Όμως η είσοδος του Γιάννη Ρουμελιωτάκη αντί Κόβαλτσουκ στο δεύτερο σετ της επέτρεψε να βγει από τη δύσκολη θέση και να πάρει το πολύτιμο τρίποντο.

Προβάδισμα με Σαρικεΐσογλου, Ντονά

H γηπεδούχος με πόντους του Φραγκιαδάκη πήρε ισχνό προβάδισμα (4-2, 5-3) αλλά στη συνέχεια είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και στο σερβίς και βρέθηκε γρήγορα να κυνηγάει το σκορ. Η Παναχαϊκή με τρομερό τον Τακουρίδη στο μπλοκ ξέφυγε 11-15 αναγκάζοντας τον Αρσενιάδη να πάρει τάιμ- άουτ. Η Κηφισιά ισοφάρισε 16-16 αλλά ένα λάθος σερβίς του Γιοβάνοβιτς και ένας άσος του Ντονά ξανάβαλαν την Παναχαϊκή στη θέση του οδηγού. Όταν πήγε στο σερβίς ο Σαρικεϊσόγλου οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 και πήραν το σετ 19-25.

Ισοφάριση με Ρουμελιωτάκη

Η φιλοξενούμενη μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 3-0 αναγκάζοντας τον Αρσενιάδη να πάρει εσπευσμένα τάιμ- άουτ. Για να βελτιώσει την υποδοχή ο Έλληνας τεχνικός έβαλε τον Ρουμελιωτάκη αντί του Κόβαλτσουκ. Η Κηφισιά ροκάνισε γρήγορα τη διαφορά και με έναν άσο του Μπίσετ πέρασε μπροστά 7-6. Με τον Μπίσετ στο σερβίς ξέφυγε 9-6 και ο Λυκούδης ζήτησε τάιμ-άουτ. Παρά τα χαμένα σερβίς η γηπεδούχος με Μπίσετ, Ρουμελιωτάκη έχτισε διαφορά 17-12. Η Παναχαϊκή τη μάζεψε με άσο του Βλαχοστάθη (17-15) και ο Αρσενιάδης ζήτησε τάιμ-άουτ. Στην επιστροφή η Κηφισιά έκανε ένα 3-0 κι έφτασε στο 20-15. Με τον Ρουμελιωτάκη στο σερβίς έτρεξε ένα 4-0 και ισοφάρισε τα σετ με 25-16.

Προβάδισμα 2-1

Η Κηφισιά κράτησε το μομέντουμ του αγώνα στο ξεκίνημα του 3ου σετ. Εκμεταλλευόμενη και τα λάθη της αντιπάλου της προηγήθηκε 6-3 και 8-4. Δυο απανωτά  μπλοκ του Χριστοφιδέλη σε Ρουμελιώτη εκτόξευσαν τη διαφορά (13-8). Με δυο επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς η γηπεδούχος έφτασε στο 16-11. Η Παναχαϊκή έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς, μείωσε 24-21 από 24-17 αλλά το σερί της σταμάτησε στο χαμένο σερβίς του Βασιλάκου (25-21).

Oκτώ ματς μπολ

Στο 4ο σετ ο Γιοβάνοβιτς πήρε το όπλο του και οδήγησε την Κηφισιά στο 8-5. Με τα σερβίς Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή κατάφερε να μειώσει σε 12-11 αλλά στη συνέχεια ένα μονό μπλοκ του Χριστοφιδέλη 15-12. Η Παναχαϊκή με Ρουμελιώτη μείωσε σε 22-21 και ισοφάρισε 24-24 με μπλοκ του Τακουρίδη. Το σετ πήγε πόντο-πόντο στη συνέχεια ώσπου ο Γιοβάνοβιτς αξιοποίησε το 8ο ματς-μπολ γράφοντας το 30-28.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Χανδρινός.