12-03-2016 23:49

Ανατροπή με ασταμάτητο Γκιλέν

O Γκιλέν είχε μεγάλα κέφια και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πραγματοποίησε ανατροπή από το 0-1 και το 18-20 του δεύτερου σετ για να νικήσει με 3-1 τον Φοίνικα Σύρου να να κλειδώσιε οριστικά την 8αδα  και την παραμονή του στην Volley League «Πάμε Στοίχημα».
Αντίθετα, ο Φοίνικας μετά την απώλεια του 2ου σετ κατέρρευσε σε όλους τους τομείς και δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον διαγώνιο του Εθνικού αλλά και γενικά τη καλή τακτική των εβριτών. Οι συριανοί γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα με 3-1 σετ, έμειναν καθηλωμένοι στους 42 βαθμούς και εάν ο ΠΑΟΚ νικήσει με τρίποντο τον Ηρακλή θα βρεθούν ισόβαθμοι με τον δικέφαλο στην 3η θέση αλλά ο Φοίνικας έχει το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από την αρχή με τον Φοίνικα να πιέζει σερβίς και μπλοκ χτίζοντας προβάδισμα +4 από το 8-4. Στο 13-10 για τον Φοίνικα ο Ντόκιτς με τα σερβίς του έκανε σερί 4-0 για το 17-10 κι εκεί κρίθηκε το σετ με το «πειρατικό» να κάνει το 1-0 σετ.

Οπως εξελίχθηκε ο αγώνας, το καθοριστικό ήταν το 2ο σετ. Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες στο φιλέ στη προσπάθεια τους να πάρουν τον έλεγχο. Ο Εθνικός ήταν μπροστά με ένα πόντο μέχρι το 14-13 αλλά τα σερβίς του Ντόκιτς έφεραν σερί 3-0 και έβαλαν τον Φοίνικα μπροστά με 16-14. Οι συριανοί κράτησαν το +2 μέχρι το 20-18. Ο Φόγιερ μείωσε και πήγε στο σερβίς ο Γκιλέν ο οποίος σημάδευε πότε τον Λάππα και πότε τον Παπαδόπουλο χαλώντας την υποδοχή τους, ενώ πήρε και τρεις άσσους διεύρυνε το σερί στο 6-0 κάνοντας το 24-20. Ο Βραζιλιάνος έχασε το σερβίς και ο Μιγιαήλοβιτς τελείωσε το σετ 25-21 κάνοντας το 1-1 σετ.

Μετά το 1-1 σετ ο Εθνικός ανέβασε κι άλλο τον ρυθμό του σε σερβίς, επίθεση αλλά και μπλοκ με τους Κιόση, Τουράνιανιν να κερδίζουν καθοριστικές μονομαχίες στο 3ο σετ. Ο Εθνικός με τα σερβις του Γκιλέν ξεκίνησε με προβάδισμα 6-1 στο 3ο σετ και το διατήρησε μέχρι το τέλος.
Εκνευρισμό είχαμε για τον Φοίνικα στο 4ο σετ με τον Νίκολιτς να χρεώνεται κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία σε υπόδειξη του επόπτη. Ο Εθνικός ξέφυγε από την αρχή με 8-4 και έφτασε άνετα στη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ιωαννίδης.