17-04-2024 21:34

Pre League Γυναικών: Καταιγιστικός Μίλωνας λύγισε 3-1 τις Αμαζόνες και ισοφάρισε σε «1-1»

Mε όπλο το σερβίς που σημαίνει 11 άσσους, ο ανώτερος Μίλωνας λύγισε με 3-1 ( 25-10, 22-25, 25-18, 25-16) τις Αμαζόνες στον δεύτερο τελικό πλέι οφ ανόδου της Πρι Λιγκ, ισοφάρισε τη σειρά σε «1-1» και πλέον όλα θα κριθούν σε τρίτο και τελευταίο ματς την Μ. Τετάρτη (1/5) στο κλειστό της Ν. Ερυθραίας.

Απο τις νικήτριες ξεχώρισε το Κουαβνικό δίδυμο Σάντος, Καλντερόν, Γκρέκα, Δορμπαράκη, Βυθούλκα ενω απο τις Αμαζόνες Τοσι και Νικολαίδη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του Μίλωνα στο πρώτο σετ όπου με φοβερή πίεση στο σερβίς και εκπληκτικό μπλοκ, πήρε τεράστιες διαφορές με 16-6 (σε εκείνο το σημείο είχαμε διακοπή καθώς η μπάλα βρήκε τη Χριστοδούλου στο πρόσωπο και η τελευταία έμεινε ξαπλωμένη στο τερεν για λίγα λεπτά) ενω στη συνέχεια είχαμε εκτόξευση στο +16 με 22-6. Από την άλλη οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να φτάσουν σε διψήφιο αριθμό και να τελειώσουν το ματς με 25-10.

Στο δεύτερο σετ έγινε ένα κανονικό ντέρμπι με τις Αμαζόνες να αντιδρούν, και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 15-15. Με Νομικού και Τόσι, οι Αμαζόνες ξέφυγαν αρχικά με 19-22, η Γιαννέλου με άσσο μείωσε σε 21-22, αλλα οι φιλοξενούμενες με κρίσιμους πόντους της Βαρουδάκη πήραν το σετ με 22-25 και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τρίτο με τον Μίλωνα να πατάει γκάζι και με αιχμή την Καλντερόν να παίρνει διαφορά +11 (14-3) και να τρέχει το σκορμε 19-9, 20-12. Στην εξέλιξη Τόσι και Χριστοδούλου μείωσαν σε 24-17 για τις Αμζόνες αλλα ο Μίλωνας με Καλντερόν, Γκρέκα και Σάντος το «καθάρισαν» με 25-18 και έκαναν το 2-1.

Κουβανικό ρεσιτάλ είχαμε στο τέταρτο σετ καθώς με Σάντος και Καλντερόν ασταμάτητες ο Μίλωνας έκανε σερί 8-2 και μετέτρεψε το 12-10 σε 20-12. Γκρέκα και η Βυθούλκα με άσσο ανέβασαν το δεικτη του σκορ σε 24-15 ενώ η Σάντος με καρφί κοντρά στην πρώην ομάδα της υπέγραψε το 25-16 και σφράγισε το τελικό 3-1.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Κοκορομύτη, Καλούδας.

Τα σετ: 25-10, 22-25, 25-18, 25-16

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Γιώργος Δεναξάς): Γκρέκα, Δορμπαράκη, Σάντος, Γιαννέλου, Καλντερόν, Βυθούλκα / Γούλα (λ), Χάνα (λ), Μανώλαινα, Θεοδωρακέα.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Νίλον, Νικολαΐδη, Νομικού, Τόσι, Χριστοδούλου, Βαρουδάκη / Τζαφέρη (λ), Μαραζοπούλου (λ), Γερογιάννη, Κορρέ, Ρεντούμη.