22-01-2024 02:52

Πρι Λιγκ Γυναικών: Μόνος τρίτος ο Μίλωνας 3-1 τον Απόλλωνα Καλαμάτας

Κυρίαρχος Μίλωνας με κορυφαίες τις Σάντος-Γκρέκα, επικράτησε 3-1 (25-18, 15-25, 25-18, 25-14) του Απόλλωνα Καλαμάτας στο χθεσινό μεγάλο ντέρμπι τετράδας της 13ης αγωνιστικής της Πρι Λιγκ Γυναικών. Με αυτή τη νίκη που ήταν η όγδοη διαδοχική, η ομάδα της Ν. Σμύρνης έμεινε μόνη τρίτη με 29 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (14η) θα πάει στη Ν. Ερυθραία για να παίξει ένα ακόμη μεγάλο παιχνίδι, κόντρα στις δεύτερες Αμαζόνες που έχουν 32 πόντους. Μόλις βγήκε η Καλντερόν, μετά το 0-1, πήρε μπρος ο Μίλων.

Από την άλλη ο Απόλλωνας υπέστη την δεύτερη ήττα στα τελευταία ματς, πάλεψε τα δύο πρώτα σετ αλλα στη συνέχεια δεν άντεξε από την πίεση και το μεγάλο πάθος των γηπεδούχων. Η Μεσσηνιακή ομάδα παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 26 βαθμούς.

Συνολικά ο Μίλωνας έφτασε δίκαια στη νίκη, ηταν καλύτερος στα τρία από τα τέσσερα σετ του αγώνας και ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Αγωνιστικά στο πρώτο σετ ο Απόλλωνας προηγήθηκε με την Καραφουλίδου 7-11. αλλα στη συνέχεια ο Μίλωνας αντέδρασε, ισοφάρισε σε 14-14, ξέφυγε με 23-17 και πήρε το σετ με 25-18.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο με τον Απόλλωνα να είναι καταιγιστικός. Οι φιλοξενούμενες με σοβαρότητα και αποφασιστικότητα, ξέφυγαν 7-17, 13-21 και ισοφάρισαν με 15-25 σε 1-1.

Ο Μίλωνας «απάντησε» στο τρίτο, καθώς με τις Σάντος και Γκρέκα να είναι ασταμάτητες, ήταν αυτός που πήρε μεγάλη διαφορά με 18-8, ο Απόλλωνας μείωσε σε 19-14, και πάλι όμως οι γηπεδουχες ηταν αυτές που κατέκτησαν το σετ με 25-18 και πήραν προβάδισμα με 2-1.

Με ανεβασμένη  ψυχολογία ο Μίλωνας παρουσιάστηκε επίσης πολύ δυνατός, και στο τέταρτο σετ. Με πίεση στο σερβίς, αποτελεσματικό μπλοκ και επίθεση «φωτιά» έτρεξε σερί 13-3, και μετέτρεψε το αρχικό 10-10 σε 23-13, ενώ με 25-14 κατέκτησε το σετ και το πολύτιμο τρίποντο.

Από το Μίλωνα, πρώτες μεταξύ ίσων, Σάντος, Γκρέκα, Αγγελοπούλου ενώ ντεμπούτο εκανε και η δεύτερη Κουβανή της ομάδας και μεγάλη μεταγραφή, η Ρόσιρ Καλντερόν η οποία βοήθησε στα δύο πρώτα σετ. Από τον Απόλλωνα ξεχώρισαν Καραφουλίδου και Φάκη.