21-12-2022 19:22

Πρι Λιγκ Γυναικών: Πολύ σκληρά για να χάσουν τα Πεύκα 2-3 τον Πανιώνιο στη Ν.Σμύρνη

Τεράστια ανατροπή πέτυχαν στο μεσημεριανό ντέρμπι, οι Πρωταθλητές Πεύκων στη Ν.Σμύρνη για την 10η αγωνιστική της Πρι Λιγκ γυναικών, καθώς αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ από τον Πανιώνιο, στη συνέχεια αποδείχθηκαν πολύ σκληρά για να χάσουν, αφού κατάφεραν να κάνουν μεγάλη ανατροπή και να αποδράσουν με 2-3 ( 25-23, 25-11, 13-25, 26-28, 11-15).
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης που είχε όπλο το μπλοκ, είχε υπομονή και έβγαλε πολύ ενέργεια, με αυτό το εκπληκτικό διπλό κράτησε το αήττητο, έφτασε στις 10 σερί νίκες και με 29 βαθμούς παρέμεινε πρώτη στην κορυφή, ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για τη λήξη του Α’ γύρου, και την ανάδειξη της σε πρωταθλήτρια χειμώνα.

Από την άλλη ο Πανιώνιος αν και πήρε πόντο, έμεινε χαμηλά στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με 16 πόντους, έδειξε μετά τα δύο πρώτα σετ μεγάλες αδυναμίες στην επίθεση, στην οργάνωση του παιχνιδιού, έκανε εύκολα λάθη και είχε έλλειψη διάρκειας στην απόδοση του.

Αγωνιστικά ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά, με πάθος πήρε τα δύο πρώτα σετ με 25-23 και 25-11 και έδειξε αποφασισμένος να σπάσει το αήττητο των φιλοξενούμενων. Η συνέχεια ηταν πολύ διαφορετική. Τα Πεύκα αντέδρασαν, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με 13-25 μείωσαν σε 2-1.

Θρίλερ είχαμε στο τέταρτο σετ καθώς οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 19-19. Ο Πανιώνιος ξέφυγε με 22-19, 23-21 και 24-22 αλλα δεν άντεξε να πάρει το σετ και την μεγάλη νίκη. Με δύο καθοριστικά μπλοκ, οι παίκτριες του Γιάννη Χαριτωνίδη ισοφάρισαν σε 24-24, πέρασαν μπροστά με 24-25, ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 25-25 και στην εξέλιξη 26-26 με την Τσίμα για να πάρουν τελικά το δραματικό σετ με 26-28, μετά από δύο πόντους της Μάκγντιτς και έκαναν το 2-2.

Στο τάι μπρέικ είχαμε νέα μονομαχία. Το 5-2 του Πανιωνίου έγινε 5-8, η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη μείωσε 6-8. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 11-11, όπου εκεί τα Πέυκα έβγαλαν…μέταλλο και με 4-0 πήραν το σετ 11-15 και το ματς με μεγάλη ανατροπή 2-3. Aπο τα Πεύκα ξεχώρισαν Δρακουλίδου, Καραφουλίδου, Μάγκντιτς, Ματσαρόκη ενω απο τον Πανιώνιο Τσίμα, Αλβάρεζ.