20-03-2022 23:52

Pre League Γυναικών: Απόλλωνας Καλαμάτας από ….μέταλλο, 3-1 «φρέναρε» το Αιγάλεω και έδωσε πλεονέκτημα στο ΖΑΟΝ

Ένας πολύ ψυχωμένος και αποφασιστικός Απόλλωνας Καλαμάτας υποχρέωσε σε 3-1 (29-27, 22-25, 25-19, 25-22) το Αιγάλεω, στο τελευταίο ματς της 8η αγωνιστικής της Πρι Λιγκ και έμεινε «ζωντανός» για την είσοδο του στην τριάδα ενώ από την άλλη πλευρά έδωσε πλεονέκτημα στον πρωτοπόρο ΖΑΟΝ, ο οποίος στο σενάριο ήττας του στο σούπερ ντέρμπι της Τετάρτης κόντρα στο «Σίτι», θα παραμείνει πρώτος

Από την άλλη το Αιγάλεω που ήταν το φαβορί της αναμέτρησης, με την ήττα αυτή έχασε πολύτιμο έδαφος για την κατάκτηση της πρώτης θέσης που δίνει το απευθείας εισιτήριο, καθώς σε συνδυασμό με τη χθεσινή νίκη του ΖΑΟΝ κόντρα στα Πεύκα με 3-1, έμεινε στο -4 από το ρετιρέ της βαθμολογίας (19-15Β). Πλέον οι «μπλέ» που φάνηκαν για ενάμιση σετ και γενικά έκαναν κακή εμφάνιση, θέλουν πάση θυσία δύο νίκες στα ντέρμπι με ΖΑΟΝ εντός και Πεύκα εκτός τρεις μέρες αργότερα αλλά και απώλεια βαθμών από την ομάδα της Κηφισιάς.

Αγωνιστικά το πρώτο σετ ήταν ένα απίστευτο θρίλερ Αρχικά ξεκίνησε ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 10-10. Στη συνέχεια ο Απόλλωνας πάτησε «γκάζι» και με Θεοδωρακέα, Τόσι και δύο άσσους από Βενέτη και την εκπληκτική Αποστολοπούλου, ξέφυγε με 18-12 ενώ στην εξέλιξη εκτόξευσε το σκορ στο 22-14 από καρφί άουτ της Οικονομάκη. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ήταν ζήτημα χρόνου να τελειώσει το σετ, οι γηπεδούχες χαλάρωσαν και το Αιγάλεω εξαπέλυσε εκπληκτική αντεπίθεση.

Αποτέλεσμα ήταν να κάνει τρομερό σερί 3-10 και να φτάσει σε σετ μπολ με 24-25 από άσσο της Μελετιάδη. Από κει και πέρα η εξέλιξη ήταν δραματική με τον Απόλλωνα να παίρνει το προβάδισμα με 26-25 με την Αποστολοπούλου, 26-26 με Φακοπουλίδου το «Σίτι», 27-26 Τόσι, 27-27 με μπλοκ για το Αιγάλεω, 28-27 από χαμένο σερβίς του Αιγάλεω και 29-27 για τον Απόλλωνα από νέο λάθος των φιλοξενούμενων.

Μεταμορφωμένο μπήκε το Αιγάλεω στο δεύτερο, καθώς πήρε μεγάλο προβάδισμα με 3-8 και 9-13 αλλα δεν μπόρεσε να κρατήσει την διαφορά. Η ομάδα της Καλαμάτας αντέδρασε και κατάφερε να περάσει μπροστά με 19-18. Οι δύο ομάδες συνέχισαν ισόπαλες μέχρι το 22-22, η Ράπτη με καθαρό μυαλό έφερε το Αιγάλεω σε σετ μπολ με 22-24, ο Απολλωνας μείωσε σε 23-24 αλλα η Φακοπουλίδου λύτρωσε την ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδη και «καθάρισε» το σετ με 22-25 και έκανε το 1-1.

Στο τρίτο σετ έγινε άλλο παιχνίδι καθώς ο Απόλλωνας ήταν καταιγιστικός , το Αιγάλεω αναπάντεχα τραγικό και η ομάδα του Μυτσκίδη ξέφυγε πολύ γρήγορα με 18-8, και 20-9 με την αρχηγό του, Καραμούντζου. Το «Σίτι» μπροστά στην προοπτική του διασυρμού, «ξύπνησε» και κατάφερε να μαζέψει την διαφορά και να χάσει με 25-19.

Ίδιο σενάριο είχαμε και στο τέταρτο σετ με τον Απόλλωνα να παίρνει διαφορά 20-13 με την Καρακύκλα. Η Ράπτη μείωσε σε 21-18, η Καρακύκλα με πρώτους χρόνους κράτησε το προβάδισμα με 23-18. Ράπτη και Μελετιάδη μείωσαν σε 23-22 και άγχωσαν τον Απόλλωνα, η καθοριστική Τόσι με καρφί έστειλε τον αγώνα στο ματς μπολ με 24-22 ενώ η νεαρή Γιόλα με άσσο λύτρωσε τον Απόλλωνα με 25-22, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και «βύθισε» το Αιγάλεω στην απογοήτευση.

Από τις παθιασμένες νικήτριες ξεχώρισαν η εξαιρετική Αργεντίνα Τόσι, οι δύο πολύ παθιασμένες κεντρικές Αποστολοπούλου, Καρακύκλα και η λίμπερο Γκιαούρη ενώ από το Αιγάλεω των πολλών λαθών, πάλεψαν Βλάχου και Ράπτη.  Τα σετ 3-1 (29-27, 22-25, 25-19, 25-22)

Απόλλωνας Καλαμάτας (Μυτσκίδης): Καραμούντζου, Τόσι, Αποστολοπούλου, Καρακύκλα, Βενέτη, Θεοδωρακέα, Γκιαούρη (λ), Κόλια, Δημοπούλου, Γιόλα

Αιγάλεω (Αντωνιάδη): Βλάχου, Ράπτη, Πατεράκη, Μελετιάδη, Φακοπουλίδου, Οικονομάκη, Λύρα (λ), Τριγωνίδου, Δρέμπελα, Μπέρτικς