06-03-2022 19:43

Pre League Γυναικών: Σπουδαία απόδραση ΖΑΟΝ απο την Καλαμάτα, κρίσιμα τρίποντα για Πεύκα και Αιγάλεω

Στη πρώτη θέση του Γ' ομίλου ανόδου της Pre League γυναικών παρέμεινε ο ΖΑΟΝ μετά και την ολοκλήρωση της 6ης αγωνιστικής, με το Αιγάλεω να ακολουθεί με έναν βαθμό λιγότερο και τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων στη τρίτη θέση με δύο βαθμούς μακριά από τη κορυφή

Η ομάδα της Κηφισιάς έδειξε ότι είναι πολύ σκληρή για να χάσει, καθώς πέρασε χωρίς απώλεια σετ από τη δύσκολη έδρα του Απόλλωνα Καλαμάτας που είχε να ηττηθεί εντός έδρας από την πρώτη της σεζόν στην Α2, την περίοδο 2017-18. Να σημειωθεί ότι στο πρώτο σετ , οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 17-9 αλλα ο εκπληκτικός ΖΑΟΝ με απίθανο σερί 2-11, πέρασε μπροστά με 19-20, στη συνέχεια οι δύο μονομάχοι πήγαν σε ισοπαλία 23-23 για να επικρατήσουν στο φινάλε, οι φιλοξενούμενες με 23-25.

Ο Απόλλωνας πάντως εξέφρασε δυσαρέσκεια του μετά τη λήξη του ματς, καθώς στο 21-21 του πρώτου σετ , ο διαιτητής Γεράνιος έδειξε κόκκινη κάρτα στον προπονητή των γηπεδούχων, Μπάμπη Μυτσκίδη και το σκορ έγινε 21-22.

Πλέον ο ΖΑΟΝ θα πάει να παίξει την επόμενη αγωνιστική τη «μητέρα των μαχών» στο Αιγάλεω ενώ ο Απόλλωνας θα κυνηγήσει τις όποιες ελπίδες του αναλογούν στα χιαστί ματς για θέσεις 2-5, οπου κρίνεται το δεύτερο εισιτήριο.

Επίσης το Αιγάλεω συνέχισε το σερί του και πέρασε "αέρας" απο την Θεσσαλονίκη με 3-0 κοντρα στον ουραγό Βότση

Pre League Γυναικών - Γ' Όμιλος - 6η αγωνιστική

ΑΠΣ Ναυάρχου Βότση - ΑΟ Αιγάλεω 0-3 (22-25, 18-25, 20-25)

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Κουκουμάκας, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου.

ΑΠΣ ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΒΟΤΣΗ (Κώστας Ιωαννίδης): Αργυρίου, Ακριβοπούλου, Καραντάκη, Τριλυράκη, Χατζηλάμπρου, Αλτίνη / Καψαμπέλη (λ), Ωραιοπούλου (λ), Κεραμιτσοπούλου, Παλλικάρη, Κυριακίδου, Πανταζή.

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη):
Βλάχου, Μελετιάδη, Ράπτη, Φακοπουλίδου, Οικονομάκη, Πατεράκη / Λύρα (λ), Τριγωνίδου (λ), Δρέμπελα.

Απόλλων Καλαμάτας - ΖΑΟΝ 0-3 (23-25, 22-25, 21-25)

Διαιτητές: Γεράνιος, Γκόλφης, Γραμματεία: Τσιμικλή, Παρατηρητής: Τσουμελέας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Χαράλαμπος Μυτσκίδης): Αποστολοπούλου 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Βενέτη 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Τόσι 15 (12/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρακύκλα 9 (7/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καραμούτζου 1 (1/8 επ.), Θεοδωρακέα 6 (5/23 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ. - 19% άριστες) / Γκιαούρη (λ, 45% υπ. - 39% άριστες), Κόλλια 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 36% άριστες), Δημοπούλου 1 (1/2 επ.), Γρίβα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τσατούμα.

ΖΑΟΝ (Κώστας Λιώσης): Κάλλη, Μικρουδάκη 5 (5/9 επ., 29% υπ. - 21% άριστες), Γιοβάνη 13 (12/34 επ., 1 άσσος), Αργυροπούλου Ε. 15 (9/36 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 21% άριστες), Αναγνώστου, Μποκή 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ) / Αργυροπούλου Μ. (λ, 69% υπ. - 31% άριστες), Πικούλη (λ), Χάνσον 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Παπαδοπούλου 5 (4/12 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 25% άριστες).

Σε τροχιά ανόδου τα Πεύκα με σημαντική νίκη (1-3) στα Βριλήσσια

Παιχνίδι διπλής ανάγνωσης έγινε στα Βριλήσσια. Αρχικά οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στο ματς με πάθος και ενθουσιασμό και με τις Έρωτα, Μαραθοκαμπίτου, Σολωμού, Γιώτα πήρε το σετ με 25-23 και έκανε το 1-0. Με την ψυχολογία στα ύψη, στο δεύτερο σετ οι παίκτριες των Βριλησσίων συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση και πήραν από νωρίς προβάδισμα με 13-5 και 16-10.

Τα Πεύκα αντέδρασαν και με αλλαγές στο σχήμα που έκανε ο Μανώλης Σκουλικάρης καθώς πέρασε την Τόλιου στην πάσα και την Τσιτσιμπλάμη σε θέση διαγώνια και σε συνδυασμόμε τις κατακόρυφη άνοδο των Κοτέογλου, Κυριακίδου, έτρεξαν σερί 6-12 και έφεραν το ματς στο 22-22. Στην εξέλιξη είχαμε νέα ισοπαλία με 23-23 ενώ η Νέβες με κρισιμότατη επίθεση έκανε το 23-24 και από άουτ επίθεση της Σολωμού πήραν το σετ με 23-25 και έκαναν το 1-1.

Η ανατροπή αυτή κλόνισε τα Βριλήσσια που έχασαν τη ψυχολογία και τον ενθουσιασμό τους, ενώ τα Πεύκα συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με τις Κοτέογλου, Τσιτσιμπλάμη, Κυριακίδου, Νέβες, ξέφυγαν με 4-14, 10-18, 15-23 και 16-25 εκαναν το 1-2.

Ίδιο σενάριο είχαμε και στο τέταρτο σετ με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να επικρατεί εύκολα με 10-25 και να επιστρέφει με ένα πολύτιμο τρίποντο που την κράτησε στην τρίτη θεση και σε τροχιά ανόδου.

Διαιτητές: Ράντσιου, Χαμπιλού, Γραμματεία: Πεσίνογλου, Παρατηρητής: Καπάνταης.

ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Χρήστος Τριανταφυλλόπουλος): Γιώτα, Σολωμού, Έρωτα, Μαραθοκαμπίτου, Μικέλη, Σταθη / Χαβιάρα (λ), Πασιαλή (λ), Μποκή, Λογαρά, Κωστοπούλου.

ΑΣ ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Μανωλης Σκουλικάρης): Καραφουλίδου, Κούση, Κοτέογλου, Κυριακίδου, Πέτερσον, Νέβες / Μυρίδου (λ), Τόλιου, Τσιτσιμπλάμη, Ματσαρόκη, Σακά .