05-02-2022 23:31

Καλπασμός οκτάδας για τις παθιασμένες Αμαζόνες 3-1 τον Ηλυσιακό

Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα επέστρεψαν οι Αμαζόνες, οι οποίες επικράτησαν με ανατροπή 3-1 (23-25, 25-22, 25-21, 25-17) σετ του μαχητικού Ηλυσιακού στη Νέα Ερυθραία.Η ομάδα του Λεωνίδα Γαιτανάκη με τους τρεις βαθμούς της νίκης, κάλπασε...στους 24 πόντους και πλέον γίνεται φαβορί για την είσοδο στα πλέι οφ, καθώς βρίσκεται στο +2 από τη Λαμία έχοντας και παιχνίδι λιγότερο.

Ο Ηλυσιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και  κατέκτησε το πρώτο σετ με 23-25. Οι Αμαζόνες ομως αντέδρασαν ανέβασαν την απόδοση τους  και πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 12-9. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν το σκορ και οι ομάδες πήγαν πόντο πόντο με 13-12, 17-16, 18-17, 21-19. Οι Αμαζόνες με σερί πόντων απο Σάντος και Χριστοδούλου ξέφυγαν με+4 (23-19), ο Ηλυσιακός μείωσε σε 24-22 αλλα η Μορέϊρα με καθοριστική επίθεση πέτυχε το 25-23 και έφερε το ματς στα ίσια.

Στο τρίτο σετ ο Ηλυσιακός μπήκε και πάλι καλά και ξέφυγε με 1-6, οι Αμαζόνες σταδιακά μείωναν την διαφορά στο σκορ, πλησίασαν στο  10-12 και πέρασαν μπροστά με 15-12. Η ομάδα του Κωστακόπουλου ροκάνισε την διαφορά και πλησίασε σε 17-16, οι Αμαζόνες με Σάντος, Μορέϊρα ξέφυγαν με 24-21 και η Χριστοδούλου με μπλοκ άουτ πήρε το 25-21 και έδωσε το προβάδισμα με 2-1.

Στο τέταρτο σετ μετά το 13-13 οι Αμαζόνες με σερί 7-1 αποσπάστηκαν στο + 6 (20-14) και χαλάρωσαν προσωρινά. Ο Ηλυσιακος με τη Μορένο μείωσε σε 20-17 αλλα στη συνέχεια η Χριστοδούλου πήγε σστο σερβίς και με ασσο έκανε το 23-17, η Μορέιρα με μπλοκ άουτ έφερε τις Αμαζόνες σε ματς μπολ με 24-17 ενω η ίδια παίκτρια με μπλοκ σφράγισε το 25-17 και  το τελικό 3-1.

Απο τις νικήτριες ξεχώρισαν η Κουβανή "μπόμπερ" Σάντος που πυροβολούσε συνεχώς και έφτασε τους 29 πόντους, εκπλητική η κεντρική Αρβανιτοπούλου με 13 και  η Χριστοδούλου που σε ενα ακόμη ματς κόντρα στην παλιά της ομάδα ηταν καθοριστική  με 11 πόντους και 64% υποδοχή.  Απο τον Ηλυσιακό που εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένος  και παλέψε πολύ στα τρία απο τα τέσσερα σετ, ξεχώρισαν η Ράντοβιτς με 21, Μορένο με 16 και Λεγκρός με 15.

Διαιτητές: Νικάκης, Μαύρος, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Σταθοπούλου, Σταυράτη, Γραμματεία: Κρητικού.

Η γνώμη του πάγκου

Χρυσάνθη Χριστοδούλου (Ακραία Αμαζόνων):
«Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς. Ξεκινήσαμε καλά αλλά ο Ηλυσιακός μας πίεσε και με δικά μας λάθη το χάσαμε. Βρήκαμε ψυχολογία, είχαμε συγκέντρωση στο σερβίς και στο μπλοκ-άμυνα, βρήκαμε τον εαυτό μας και ήρθε η νίκη».

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού): «Είχαμε βελτιωμένη απόδοση. Είχαμε μαχητικότητα και μας άξιζε πιστεύω ένα ακόμα σετ. Αν παίξουμε στο κύπελλο όπως παίξαμε σήμερα τότε θα προκριθούμε, όμως δεν θα είναι εύκολο».

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-22, 25-21, 25-17)

ΑΟΝ ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Λεωνίδας Γαϊτανάκης): Αρβανιτοπούλου 13 (10/18 επ., 3 μπλοκ), Σάντος 29 (24/43 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γουάτκινς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κασδοβασίλη 4 (3/8 επ., 1 άσσος), Καραγκούνη 5 (5/7 επ., 35% υπ. - 25% άριστες), Χριστοδούλου 11 (8/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 27% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 59% υπ. - 41% άριστες), Παγώνη, Μορέιρα 8 (7/18 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Βυθούλκα, Μαστοράκη 2 (2/3 επ.), Γκρέκα.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ (Νίκος Κωστακόπουλος): Λεγκρός 15 (12/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζίγκα 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Τζαλαλή, Μορένο 16 (10/36 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ. - 29% άριστες), Μερκούρη 5 (1/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 21 (20/41 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 20% άριστες) / Λεωνίδου (λ, 59% υπ. - 26% άριστες), Σωτηρίου 6 (6/14 επ., 88% υπ. - 38% άριστες), Σύλλα, Κογεράκη 1 (1 μπλοκ), Παπαδέδε 1 (1 άσσος).