09-02-2022 22:21

VL γυναικών: Στο «κόλπο» της οκτάδας το Μαρκόπουλο, 3-0 τις Αμαζόνες

Nίκη-κλειδί για το Μαρκόπουλο το οποίο επικράτησε 3-0 σετ των Αμαζόνων, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής. Ο ΑΟΜ πανηγύρισε μετά τον Πορφύρα ένα δεύτερο σπουδαίο τρίποντο απέναντι στην ομάδα της Νέας Ερυθραίας, το οποίο το έφερε στους 21 βαθμούς στο πρωτάθλημα και το ξανάβαλε γερά στο «κόλπο» της οκτάδας.

Και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τις αθλήτριες του Δημήτρη Μαρκάκη να παίζουν με πολύ μεγάλη αποφασιστικότητα ενω ήταν πιο ψύχραιμες και συγκεντρωμένες στο φινάλε κάθε σετ. Επίσης οι νικήτριες πίεσαν πολύ στο σερβίς, καθώς πήραν 7 άσσους και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ οι Αμαζόνες προηγήθηκαν 9-13, το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 15-15 και πέρασε μπροστά με 21-18 μετά από δύο άουτ επιθέσεις της Σάντος και άσσο της Γιοβάνοβιτς.

Οι Αμαζόνες ισοφάρισαν σε 23-23 ενώ στην εξέλιξη η Ποροτορικάνα Ντε Τζίσους κάρφωσε για το 24-23, οι παίκτριες της ομάδας της Ν. Ερυθραίας διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα στον ρέφερι Μυλωνάκη για άουτ, αλλά ο διαιτητής δεν άλλαξε την απόφαση του. Στην εξέλιξη του οι Αμαζόνες ισοφάρισαν σε 24-24, και με Καλανταρίδου, Γράβαρη πήραν το σετ με 26-24.

Θρίλερ είχαμε και στο δεύτερο σετ με τις Αμαζόνες να ξεκινούν με 9-13 αλλα το Μαρκόπουλο να απαντάει με σερί 7-2 και να περνάει μπροστά με 16-15. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πάλεψαν πόντο-πόντο και πήγαν ισόπαλες μέχρι το 23-23. Εκεί η Καραγκούνη έκανε φιλέ και η Καλανταρίδου με άσσο έγραψε το τελικό 25-23. Μάχη με ανατροπές είχαμε και στο τρίτο σετ. Το Μαρκόπουλο ξέφυγε αρχικά με 17-14 με την Κούλερκαν αλλα οι Αμαζόνες αντέδρασαν και με αιχμή την Χριστοδούλου πέρασαν μπροστά με 20-21.

Οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 23-21 με την Αλαγιάννη, οι Αμαζόνες ισοφάρισαν 23-23 με την Σάντος αλλα στο φινάλε με επίθεση της Κούλερκαν και άσσο της Αλαγιάννη το Μαρκόπουλο έγραψε το 25-23 και «κλείδωσε» μια κομβική νίκη που την πανηγύρισε έξαλλα.

Κορυφαίες των νικητριών η Κούλερκαν με 21, Ντε Τζίσους 17, Καλανταρίδου 15, ενώ από τις Αμαζόνες που δεν άντεξαν στα κρίσιμα σημεία των σετ Σάντος 24 και η Χριστοδούλου με 12.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Χρηστίδης, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Καπότης, Γραμματεία: Πεσίνογλου, Παρατηρητής: Ράπτης.

1ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 26-24
2ο σετ: 5-8, 15-16, 20-21, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 25-23

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 1 άσσο, 50 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-23, 25-23) σε 78'

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Δημήτρης Μαρκάκης): Αλλαγιάννη 3 (1/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γράβαρη 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Ντε Τζίσους 17 (17/31 επ., 36% υπ. - 9% άριστες), Καλανταρίδου 15 (14/25 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 41% άριστες), Γιοβάνοβιτς 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Κούλερκαν 21 (16/37 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κόττα (λ, 46% υπ. - 23% άριστες).

ΑΟΝ ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Λευτέρης Γαϊτανάκης): Αρβανιτοπούλου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Σάντος 24 (23/43 επ., 1 μπλοκ), Γουάτκινς 1 (1/1 επ.), Κασδοβασίλη 4 (4/8 επ.), Μορέιρα (0/3 επ., 22% υπ. - 11% άριστες) Χριστοδούλου 12 (12/27 επ., 50% υπ. - 31% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 47% υπ. - 26% άριστες), Μαστοράκη, Γκρέκα, Καραγκούνη 7 (5/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 10% άριστες).