09-12-2023 23:27

Ανώτερος Παναθηναϊκός πέρασε χωρίς απώλειες απο το Κερατσίνι

Αλώβητος έφυγε από την δύσκολη έδρα του Απολλώνιου ο Παναθηναϊκός που νίκησε με 3-0 σετ για την 9η αγωνιστική της Volley League γυναικών και ανέβηκε στην δεύτερη θεση με 21 πόντους, οπου ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό. Απο την αλλη ο Απολλώνιος  που πάλεψε με παθος μονο το τρίτο σετ, υπέστη την τέταρτη σερί ήττα και υποχώρησε στην 10η θέση με 9 πόντους.

Με πίεση στο σερβίς και καλά στημένο μπλοκ (11) ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 17-25, 18-25. Στο τρίτο είχαμε ντέρμπι, με τις  γηπεδούχες να έχουν ευκαιρία να κατακτήσουν το τρίτο σετ. Το 15-11 έγινε 16-16 απο τις πράσινες ενω στη συνέχεια οι γηπεδούχες προηγήθηκαν 22-19 με την Φακοπουλίδου και 23-21 μετά από επίθεση της Καββαδία.

Ο Απολλώνιος είχε τρεις ευκαιρίες να στείλει τον αγώνα σε τέταρτο σετ (24-23, 25-24, 26-25), ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με δύο συνεχόμενα μπλοκ από Σάμανταν, Γκρόθεςς έγινε το 26-28 και το τελικό 0-3.

Διαιτητές: Γεράνιος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Καλούδας, Παυλάκης, Γραμματεία: Μισιάκα.

1ο σετ: 5-8, 12-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 1-8, 10-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-4, 16-14, 21-19, 26-28

*Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 7 άσσους, 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 18-25, 26-28) σε 79'

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Διάλλα 4 (4/6 επ.), Φακοπουλίδου 8 (8/29 επ., 38% υπ. - 9% άριστες), Ράπτη 8 (5/31 επ., 3 άσσοι, 40% υπ. - 33% άριστες), Λάβδα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ασόνια 12 (7/39 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 55% υπ. - 30% άριστες), Πήττα, Χατζηγρηγορίου, Σιδεράτου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 12 (8/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καρκάσες 11 (8/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 32% άριστες), Άτκινσον 11 (7/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρότους 8 (6/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 50% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 43% υπ. - 29% άριστες), Φουμάκη, Γενιτσαρίδη 1 (1/2 επ., 80% υπ. - 60% άριστες), Κελεσίδη.

Η γνώμη του πάγκου

Νικος Μπουτσουρής (Προπονητής Απολλώνιου):
«Αντιμετωπίσαμε μια ομάδα υψηλού επιπέδου, Στα πρώτα δύο σετ πιεστήκαμε στην υποδοχή και κάναμε πολλά λάθη. Στο τρίτο σετ η εικόνα ήταν διαφορετική, παίξαμε όπως έχουμε συνηθίσει να παίζουμε στην έδρα μας, φτάσαμε κοντά να πάρουμε το τρίτο σετ αλλά δεν είχαμε την ψυχραιμία να το τελειώσουμε. Πλέον κοιτάμε υα δύο επόμενα ματς με Ηλυσιακό και Άρη».

Γιαννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Συγχαρητήρια στον Απολλώνιο, είναι μια πολύ καλή ομάδα. Είχαμε μελετήσει στο βίντεο τον τροπο παιχνιδιού του. Σήμερα όμως κερδίσαμε δίκαια, ήμασταν καλύτεροι , και επιβάλαμε το ρυθμό μας. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς και συνεχίζουμε».