• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
28-12-2014 20:52

Με Κασαμπαλή για τον Εθνικό το ντέρμπι της τετράδας

Επιστροφή στις νίκες για τον Εθνικό, που μετά την ήττα της 9ης αγωνιστικής στην Κηφισιά νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0. Κορυφαίος ξανά ο Τσουκ (21 πόντοι). Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο τρίτο σετ με 19-20, αλλά ο Εθνικός έκανε το 25-21. Για τους «πράσινους» ήταν η πέμπτη ήττα, ενώ για την ομάδα του Μουστακίδη η έκτη νίκη. Στο «Μ. Παρασκευόπουλος» βρέθηκαν περίπου 70 φίλοι του Παναθηναϊκού.
O EΘνικός παρατάχτηκε με τον Κασαμπαλή ως πασαδόρο αφού ο Κίσιτς ένιωσε έντονες ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης. Η είσοδος του Κασαμπαλή ήταν καθοριστική, αφού με τους Τσουκ Άντριτς και Δαλακούρα δυσκόλεψαν αρκετά τον Παναθηναϊκό, παρά την μέτρια υποδοχή της ακριτικής ομάδας.
Η κακή υποδοχή του Παναθηναϊκού δεν του επέτρεψε να αναπτυχθεί, παρόλο που προσπάθησε να πάρει το τρίτο σετ όντας ανταγωνιστικός σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.
Το 1ο σετ ήταν το σετ των ανατροπών. Ο Εθνικός με σερί 4-0 προηγήθηκε 10-5, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε από τα 9 μέτρα και πήρε προβάδισμα 12-11. Εκεί ήταν η σειρά του Άντριτς να κάνει το δικό του σερί με το εντυπωσιακό 6-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 17-12. Η νέα απάντηση από τον Παναθηναϊκό ήρθε με τα σερβίς του Καμίνσκι. Με σερί 6-0 οι «πράσινοι» πέρασαν πάλι μπροστά 18-17 και εκεί έγινε μάχη πόντο πόντο. Ο Δαλακούρας με επίθεση και ο Καμίνσκι με άουτ επίθεση διαμόρφωσαν το 22-20, ο Πρωτοψάλτης μείωσε (22-21) και ο Εθνικός με ρεσιτάλ από Τσουκ και Κασαμπαλή πήρε τρεις πόντους και τελείωσε το σετ 25-21 εν μέσω αποθέωσης.

Ο Εθνικός μπήκε πολύ καλά στο 2ο σετ και συνεχίζοντας με φοβερά σερβίς από τον Άντριτς ξέφυγε 9-4 και αργότερα με 16-8. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έκανε αλλαγή τον Καμίνσκι με τον Αριστόπουλο, οι πράσινοι βελτίωσαν την υποδοχή τους και σταδιακά άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά με αρχικό σερί 4-0 (16-12) και στη συνέχεια έφτασαν τη διαφορά στον πόντο (22-21) με πολύ καλές ενέργειες από Πρωτοψάλτη και Χόι. Ο Εθνικός φάνηκε να ζει πάλι τον... εφιάλτη των ανατροπών, σαν αυτόν που έζησε στην Κηφισιά, αλλά ο Δαλακούρας και τα μπλοκ άνοιξαν το δρόμο προς την κατάκτηση και του 2ου σετ με 25-22.

Μάχη πόντο πόντο έγινε στο 3ο σετ έως και το 12-12. Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση και με επίθεση του Κουκ προηγήθηκε 13-12. Ο Εθνικός απάντησε με σερί 3-0 με μπλοκ του Μιχάλι και δύο λάθη του Καμίνσκι και πήρε προβάδισμα 15-13. Οι «πράσινοι» δεν το έβαλαν κάτω και με τον Πρωτοψάλτη να κάνει τα πάντα σε υποδοχή και επίθεση προηγήθηκαν 19-18. Ένα μπλοκ του Πανταλέων πάνω στον Άντριτς ανέβασε το σκορ στο 20-18 αλλά εκεί ο Εθνικός έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση. Με δύο επιθέσεις του Τσουκ και μία του Άντριτς ο Εθνικός πέρασε μπροστά 21-20. Ο Κουκ ισοφάρισε αλλά ο Εθνικός με τον Άντριτς στο σερβίς έκανε σερί 4-0 και με 25-21 έφτασε στο 3-0 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ιωαννίδης.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-20, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-15, 25-22

3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 10 άσσους, 35 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-22, 25-21)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Μιχάλ 6 (2/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Τσουκ 21 (14/31 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ, 47% υπ - 26% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/2 επ, 3 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 7 (7/15 επ, 63% υπ - 47% άριστες), Άντριτς 16 (7/15 επ, 8 άσσοι, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ - 67% άριστες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 2 (1/11 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Κουκ 13 (13/23 επ, 83% υπ - 67% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (10/20 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ - 25% άριστες), Χόι 9 (5/12 επ, 4 μπλοκ), Πανταλέων 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 73% υπ - 46% άριστες), Αδαμόπουλος, Αριστόπουλος 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ)