Είναι η πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα που ο Κυριακίδης αναδεικνύεται MVP και η τρίτη στην καριέρα του. Η πρώτη ήταν στον ΠΑΟΚ τη σεζόν 2005-06 και η δεύτερη στην αρχή της σεζόν 2006-07 στον Γ.Σ.Λαμία. Από τότε πέρασαν 7 χρόνια...
ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ |
||||
ΓΕΝΝΗΣΗ | ΠΟΛΗ | ΥΨΟΣ | ΘΕΣΗ | ΔΙΕΘΝΗΣ |
07/07/1982 | Θεσσαλονίκη | 1.93 | Ακραίος | |
ΣΕΖΟΝ | ΟΜΑΔΑ | ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ | ΚΥΠΕΛΛΑ | ΑΛΛΟΙ ΤΙΤΛΟΙ |
2013-14: | Άρης Α.Σ. | |||
2012-13: | Άρης Α.Σ. | 6η | ||
2011-12: | Άρης Α.Σ. | 4η | ||
2010-11: | Επίκουρος Πολίχνης | 11η | ||
2009-10: | Απόλλων Καλαμαριάς | 9η | ||
2008-09: | Γ.Σ.Λαμία | 7η | ||
2007-08: | Α.Ε.Κ. | 11η | ||
2006-07: | Γ.Σ.Λαμία | 5η | φιναλίστ | |
2005-06: | ΠΑΟΚ | 4η | ||
2004-05: | Πανελλήνιος Γ.Σ. | 6η | ||
2003-04: | ΠΑΟΚ | 4η | ||
2002-03: | ΠΑΟΚ | 5η | ||
2001-02 | ΠΑΟΚ | 5η | ||
2000-01: | Άρης Νικαίας | 11η | ||
1999-00: | ΠΑΟΚ | 4η | ||
1998-99: | Α.Ο.Ελπίδες Ηλιούπολης | |||
1997-98: | Α.Ο.Ελπίδες Ηλιούπολης | |||
1996-97: | Α.Ο.Ελπίδες Ηλιούπολης | |||
1995-96: | Α.Ο.Ελπίδες Ηλιούπολης | |||
1994-95: | Α.Ο.Ελπίδες Ηλιούπολης |
ALL STAR TEAM THΣ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:
MVP: Γιάννης Κυριακίδης (Α.Σ.Άρης)
Καλύτερος Πασαδόρος: Κώστας Στιβαχτής (Παναθηναϊκός)
Καλύτερος Διαγώνιος: Ζόραν Γιοβάνοβιτς (Α.Ο.Κηφισιάς)
Καλύτεροι Ακραίοι: Γιάννης Κυριακίδης (Α.Σ.Άρης), Θανάσης Πρωτοψάλτης (Α.Ο.Κηφισιάς)
Καλύτεροι Κεντρικοί: Τζάρεντ Μουρ (Παναθηναϊκός), Τζούλιαν Γκαρθία Τόρρες (ΑΕΚ)
Λίμπερο: Γιώργος Στεφάνου (Ολυμπιακός)
ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΝ 13Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:
Παμβοχαϊκός (Μάκης Κανέλλος) – Παναθηναϊκού (Τζάρεντ Μουρ)
Ολυμπιακός (Γιώργος Στεφάνου) – Φοίνικας Σύρου (Αντρί Ντιάτσκοφ)
Άρης (Γιάννης Κυριακίδης) – Γ.Σ.Λαμία (Τζορτζ Παπαδόπουλος)
ΑΕΚ (Τζούλιαν Γκαρθία Τόρρες) – ΠΑΟΚ (Στέλιος Νικηφορίδης)
Α.Ο.Κηφισιάς (Θανάσης Πρωτοψάλτης) – Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου (Νίκος Παλέντζας)
Παναχαϊκή (Στέφεν Γκοτς) – Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανέστης Δαλακούρας)
Οι MVP του πρωταθλήματος Volleyleague 2013-14
13η αγωνιστική: Γιάννης Κυριακίδης (Α.Σ.Άρης)
12η αγωνιστική: Θανάσης Πρωτοψάλτης (Α.Ο.Κηφισιάς)
11η αγωνιστική: Γρηγόρης Σιδηρόπουλος (Εθνικός Αλεξανδρούπολης)
10η αγωνιστική: Νίκος Ρουμελιώτης (Παναχαϊκή)
9η αγωνιστική: Μπόγιαν Γιορντάνοφ (Ολυμπιακός)
8η αγωνιστική: Θάνος Τερζής (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)
7η αγωνιστική: Νίκος Αγγελόπουλος (Παναχαϊκή)
6η αγωνιστική: Θανάσης Πρωτοψάλτης (Α.Ο.Κηφισιάς)
5η αγωνιστική: Θάνος Τερζής (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)
4η αγωνιστική: Τζέι Πέτι (ΗΠΑ) - (Γ.Σ.Λαμία)
3η αγωνιστική: Νικολά Μιγιαΐλοβιτς (Σερβία) - (Εθνικός Αλεξανδρούπολης)
2η αγωνιστική: Θάνος Παπαδημητρίου (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)
1η αγωνιστική: Γιώργος Παπάζογλου (Εθνικός Αλεξανδρούπολης)