16-03-2024 23:43

Προβάδισμα πλέι οφ για τον Ηλυσιακό που πέρασε απο το Κερατσίνι με Μπακοδήμου - Μάασε

Σε θέση πλέι οφ βρίσκεται ο Ηλυσιακός, ο οποίος πήρε τη νίκη με 3-1 σετ στην έδρα του Απολλώνιου. Η ομάδα των Ιλισίων με εξαιρετικές τις Μπακοδήμου (25π.) και Μάασε (20 π) και Ολινγκά (10 π)με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 25 και βρίσκεται ισόβαθμη με το Μαρκόπουλο, όμως υπερτερεί στην ισοβαθμία λόγω περισσότερων νικών (9 έναντι 7). Απο την άλλη ο Απολλώνιος αν και προερχόταν απο ιστορική νίκη κόντρα στον Παναθηναίκό δεν μπόρεσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα για πέμπτο εντός έδρας ματς, και έμεινε σταθερά ουραγός με 15 πόντους.

Απο την ομάδα του Κερατσινίου ξεχώρισαν  Ασόνια (19π), Καραντουμάν (18), Ράπτη 15.

Την τελευταία αγωνιστική ο Ηλυσιακός θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό, το Μαρκόπουλο την Λαμία και ο Άρης τον Απολλώνιο.

Στο πρώτο σετ, με το σκορ στο 16-16 ο Ηλυσιακός με επιθέσεις από Μπακοδήμου, Μάασε ξέφυγε με 16-19, με τον Απολλώνιο να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ και το κατάφερε με τη Ράπτη που μείωσε σε 19-20. Μπακοδήμου και Τοτσίδου έφεραν ξανά τη διαφορά στο +3 (19-22), για να κάνει το 0-1 με 22-25 η Ολινγκά με μπλοκ.

Ο Ηλυσιακός στο δεύτερο σετ από το ξεκίνημά του πήρε διαφορά ασφαλείας (10-15), με τον Απολλώνιο να παλεύει να μειώσει στο σκορ και χάρη στις επιθέσεις των Ασόνια, Καραντουμάν μείωσε στον πόντο (14-15). Άλλες δύο φορές ο Απολλώνιος έφτασε σε απόσταση αναπνοής (17-18, 18-19), με την Μπακοδήμου όμως να κάνει το 19-23 και το 21-24, για να τελειώσει το σετ η Μάασε (21-25).

Ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ηλυσιακός έλεγχε και το τρίτο σετ καθώς προηγήθηκε με 6-10, ο Απολλώνιος με μπλοκ της Ασόνια ισοφάρισε σε 11-11, για να κάνει η ίδια το 17-13 και το 23-17.

Σε εκείνο το σημείο όμως ο Ηλυσιακός έβγαλε αντίδραση, για να ισοφαρίσει η Ολινγκά σε 23-23 και η Μπακοδήμου να δώσει το πρώτο ματς μπολ στην ομάδα της (23-24). Με δύο πόντους της Ασόνια ο Απολλώνιος έκανε το 27-25 και έμεινε ζωντανός στην αναμέτρηση.

Ο Απολλώνιος ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το τέταρτο σετ και μετά από κακή επίθεση της Τοτσίδου προηγήθηκε με 15-11. Ο Ηλυσιακός σταδιακά μείωνε τη διαφορά και με μπλοκ της Μπακοδήμου έγινε το 16-16.

Η Ράπτη έκανε το 17-16 και ήταν η τελευταία φορά που οι γηπεδούχες ήταν μπροστά στο σκορ, καθώς οι φιλοξενούμενες σε εκείνο το σημείο άρχισαν να ξεφεύγουν και το 18-18 έγινε 18-25, με την Γκόγκιτς να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Απολλώνιου και την Ολινγκά να τελειώνει το ματς με μπλοκ.

Διαιτητές: Ράντσιου, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Καπότης, Μουζακίτη, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-16, 27-25
4ο σετ: 8-6, 16-14, 18-21, 18-25

*Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 1 άσσο, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 22-25, 21-25, 27-25, 18-25) σε 112'

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Στέφανος Χριστοδουλάκης): Καραντουμάν 18 (15/47 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Πήττα 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ), Ράπτη 15 (13/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 40% άριστες), Λάβδα 1 (1 άσσος), Καββαδία 8 (4/13 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ασόνια 19 (18/52 επ., 1 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 44% υπ. - 12% άριστες), Μπαρθέλ.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Ολινγκά 10 (5/10 επ., 5 μπλοκ), Γκόγκιτς 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπακοδήμου 25 (22/54 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. - 13% άριστες), Μάασε 20 (20/43 επ.), Τοτσίδου 8 (8/26 επ., 22% υπ. - 22% άριστες), Καντίκου 2 (2/9 επ.) / Λεωνίδου (λ, 25% υπ. - 6% άριστες), Καλλή 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τσιγαρίδα, Μπρουκς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ).