14-10-2016 23:41

Νομίκεια 2016: Θρίλερ και πρόκριση του ΑΟ Θήρας

Ο ΑΟ Θήρας νίκησε με 3-2 το Μαρκόπουλο σε μια μεγάλη μάχη δυόμιση ωρών που διεξήχθη στο πλαίσιο των ημιτελικών του τουρνουά «Νομίκεια 2016».

Από νωρίς φάνηκε ότι οι δύο ομάδες είναι ισάξιες με το πρώτο σετ να είναι ενδεικτικό της εικόνας. Η αδρεναλίνη «χτύπησε κόκκινο» καθώς πλησίαζε στο τέλος του σετ είχαμε ισοπαλία.  Το Μαρκόπουλο είχε πρώτο τις ευκαιρίες του  (23-24, 24-25, 26-27, 27-28) μέχρι που ήρθαν δύο λάθη της Μερκάδο στην επίθεση για δώσουν την ευκαιρία στον ΑΟ Θήρας να… κλέψει το σετ.

Στο δεύτερο σετ οι διοργανώτριες ήταν ανώτερες, παρά το γεγονός ότι το Μαρκόπουλο έδειξε μαχητικότητα. Το 18-14, έγινε 18-17, και το 20-17 έγινε 20-19. Όμως κάπου εκεί μια λάθος επίθεση της Πουλι έδωσε και πάλι αέρα 3 πόντων στον ΑΟΘ (22-19) για να πάρει τελικά το σετ.

Το Μαρκόπουλο όμως δεν παραδόθηκε, βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς, η Λιάγκη βοήθησε πολύ και η μείωσε σε 2-1 έδωσε φτερά στην ομάδα.

Στο τέταρτο σετ, το σέρβις της Λιάγκη κράτησε μπροστά το Μαρκόπουλο και ένα μπλοκ έκανε το 19-22. Η Πούλι πίεσε την υποδοχή και το 19-23 έδινε ισχυρό αβαντάζ στο Μαρκόπουλο. Η Μερκάδο νίκησε το αντίπαλο μπλοκ για το 20-24 και το μπλοκ πάνω στην Τέρζιτς τελείωσε το σετ

Το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου το Μαρκόπουλο ξεκίνησε πολύ καλά χάρη στο σερβις της Ζακλίν, ωστόσο το 1-5  έγινε 4-5 με τον άσσο της Γεωργιάδου και ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε με πρώτο χρόνο (5-5). Η Φακοπουλίδου έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα της Σαντορίνης, αλλά Διάλλα σέρβιρε άουτ. Μια πολύ καλή επίθεση της Μερκάδο έβαλε και πάλι μπροστά στον ΑΟΘ, για να ακολουθήσει νέο λάθος του Μαρκόπουλου (8-6). Εκείνη τη στιγμή φάνηκε να είχαν πάρει όλα τον δρόμο τους για τις οικοδέσποινες που συνέχισαν το σερί μέχρι το 10-6 με την Τέρζιτς να είναι στη γραμμή του σερβίς. Κάπου εκεί όμως άρχισαν τα λάθη και το Μαρκόπουλο ισοφάρισε στο 12-12. Το 13-12 έγινε με άουτ σερβις της Δικαιούλια που ωστόσο είχε ξαναβάλει την ομάδα της στο ματς.  Η Τέρζιτς πήρε μπλοκ άουτ για το 14-13, το Μαρκόπουλο ισοφάρισε αλλά το ματς τελείωσε με το γήπεδο να χειροκροτά ρυθμικά και την Μουντάκη να παίρνει άσσο.

Τα σετ: 3-2 (30-28, 25-20, 19-25, 20-25,16-14)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Γεωργιάδου 5 (2/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζντόβτς 7 (7/30 επ, 76% υπ -43% άριστες), Μεταξά 10 (6/15 επ, 4 μπλοκ), Όστοϊτς 5 (5/20 επ, 47% υπ 21% άριστες), Βεργίδου 10 (5/8 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τέρζιτς 30 (27/56 επ, 3 μπλοκ), / Αρτακιάνου (λ, 55% υπ 42% άριστες), Μουντάκη 2 (άσσοι), Τσοχατζή, Τσομπανίδου

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Νικολάκης): Δικαιούλια 4 (3/9 επ, 1 άσσος), Ζακλίν Σόουζα 8 (3/4 επ, 5 άσσοι), Μερκάδο 23 (17/47 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κλάιν Πούλι 20 (16/34 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 66% υπ -50% άριστες), Φακοπουλίδου 9 (9/24 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ 58% υπ 32% άριστες), Πατεράκη 2 (1/5 επ, 1 άσσος) / Ιακωβίδου (λ, 65% υπ -60% άριστες), Καρακάση, Διάλλα 10 (5/9 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λιάγκη 6 (5/10 επ, 1 άσσος, 56% υπ 11% άριστες)