26-07-2021 17:02

Ολυμπιακοί Αγώνες: Με οδηγό τον Λεόν η Πολωνία επικράτησε της Ιταλίας

Μετά την ήττα-σοκ από το Ιράν στην πρεμιέρα, η Πολωνία επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, με 3-0 (25-20, 26-24, 25-20), κόντρα στην μέτρια Ιταλία για την δεύτερη αγωνιστική του Ά ομίλου.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές έπαιξαν με πάθος, πίεσαν στο σερβίς και ευτύχησαν να έχουν σε πολύ καλή μέρα του Γουλφρέντο Λεόν που πέτυχε 18 πόντους και είχε κρίσιμους άσσους, και τον Μπάρτοζ Κούρεκ με 14. Απών και πάλι ο αρχηγός Μίκαελ Κούμπιακ που υποφέρει από τραυματισμό στην πλάτη αλλά η Πολωνική αποστολή φροντίζει να «θολώνει» τα νερά και να μην επιβεβαιώνει τίποτα σχετικό για την κατάσταση του αρχηγού.

Από την άλλη η «Σκουάντρα Αντζούρα» εμφανίστηκε κουρασμένη από τα πέντε σετ που έπαιξε στην πρεμιέρα με τον Καναδά, ενώ είχε την ατυχία να μην ξεκινήσει λόγω τραυματισμού ο βασικός πασαδόρος, Σιμόνε Γιαννέλι και να αγωνιστεί ο δεύτερος, Ρικάρντο Σπερτόλι.

Στο δεύτερο σετ η Ιταλία πάλεψε για την ισοφάριση,ισοφάρισε δύο φορές με 23-23 και 24-24 αλλά το έχασε στις λεπτομέρειες με 26-24 και στη συνέχεια με 2-0 πίσω στο σκορ, παράτησε ουσιαστικά το ματς.  Χαρακτηριστικό είναι ότι από τους ασημένιους «Αντζούρι» στο Ρίο, Χουαντορένα και Ζαϊτσεφ τελείωσαν μονοψήφιοι το ματς με 9 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Οι πόντοι των ομάδων:

Πολωνία (Χέϊνεν):  Drzyzga 3, Sliwka 9, Bieniek 5, Kurek 14, Leon Venero 18, Nowakowski 5, Zatorski (λ) Kochanowski 1, Kaczmarek, Semeniuk.

Ιταλία (Μπλενγκίνι): Juantorena 9, Anzani 6, Zaytsev 7, Michieletto 9, Galassi 7, Sbertoli 3, Colaci (λ), Kovar, Piano, Vettori, Lavia 4, Giannelli.